koncert

Koncert Inauguracyjny 64. Krakowskich Zaduszek Jazzowych

koncert

Koncert Inauguracyjny 64. Krakowskich Zaduszek Jazzowych

Koncert Inauguracyjny 64. Krakowskich Zaduszek Jazzowych - Bilety na koncert

Koncert Inauguracyjny 64. Krakowskich Zaduszek Jazzowych

Część I

Krzysztof Kobyliński & Daniele di Bonaventura

Ten duet to podróż przez czas i przestrzeń - poprzez muzykę klasyczną, jazz i muzykę etniczną. Jazzowe wariacje na fortepian i bandoneon z duszą tango, warte posłuchania.

Pierwszy raz Krzysztof Kobyliński i Daniele di Bonaventura spotkali się pod koniec 2016 roku. Jeden, drugi utwór, improwizacje i już było wiadomo, że na spontanicznej sesji nagraniowej się nie skończy. W styczniu 2017 artyści nagrali pełny album Notre Dame z kompozycjami Krzysztofa Kobylińskiego. Album zawiera klasyki polskiego pianisty, takie jak „Pink Year”, „Fort Leen”, czy “Impression D-major”. Ich koncertowe premiery wywołały duży entuzjazm wśród publiczności na plenerowych koncertach między innymi w Moskwie i w Pizie, a rekomendacje atmosfery, który towarzyszy koncertowej wersji tego duety ruszyły do dalszych miast, które niebawem zostaną ogłoszone, jako część trasy koncertowej Krzysztofa Kobylińskiego.

Krzysztof Kobyliński jest polskim muzykiem, kompozytorem, a świat jazzu zna go przede wszystkim jako pianistę, który grał z najlepszymi na świecie, a jego kompozycje wykonywali artyści z najwyższej półki gatunku, tacy jak: Branford Marsalis, Richard Galliano, Mike Stern. Od wielu lat koncertuje na całym świecie. Tylko w 2018 roku zagrał kilkadziesiąt koncertów w różnych aranżacjach scenicznych i miejscach, które dla muzyki są kluczowe, między innymi: Duc Des Lombards w Paryżu, Porgy and Bess w Wiedniu, Izraelu, Luxemburgu, Słowacji, Włoszech, jak i na festiwalach plenerowych: Jazz na Starówce w Warszawie. Krzysztof Kobyliński stara się tworzyć utwory wielopoziomowe, z licznymi warstwami formalnymi. Kreowanie muzyki jest dla niego indywidualnym procesem, na który wpływają różne czynniki i elementy otaczającego go świata.

Poza komponowaniem, koncertowaniem Krzysztof Kobyliński jest także organizatorem kultury. W Gliwicach stworzył Centrum Kultury Jazovia, ewenement na skalę Polski i jedno z najciekawszych prywatnych miejsc koncertowych w tej części Europy. Krzysztof Kobyliński jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: PalmJazz oraz Filharmonia.

Daniele di Bonaventura urodził się we Włoszech (Fermo, Marche) i jest kompozytorem, aranżerem, pianistą i bandoneonistą. Od początku swojej muzycznej kariery był zafascynowany muzyczną improwizacją. Studiował muzykę klasyczną, a w wieku ośmiu lat nauczył się grać na fortepianie, wiolonczeli, ale także jak prowadzić orkiestrę. Zakres jego działalności muzycznej obejmuje muzykę klasyczną, muzykę współczesną, jazz, tango, muzykę światową, teatr, kino i taniec. Jest otwarty na muzykę i wciąż spogląda bardzo szerokie horyzonty współpracy muzycznych.

Krzysztof Kobyliński feat. Daniele di Bonaventura – Notre Dame: https://www.youtube.com/watch?v=m3hF2z1vSm0

Część II

Marek Napiórkowski HIPOKAMP ft Mino Cinelu

Czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Artysta wszechstronny, posiadający własny, niepowtarzalny język muzyczny. Marek Napi**órkowski z premierowymi utworami z płyty „HIPOKAMP" wystąpi 2 listopada o godz. 19.00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.**

Tytuł nowej płyty Marka Napiórkowskiego nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty, to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw.

HIPOKAMP to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, różnorakich analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić obecnością absolutnej gwiazdy jazzu - Mino Cinelu, jednego z najbardziej utytułowanego perkusjonisty naszych czasów.

Marek Napiórkowski to artysta trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.

Koncert w składzie:

Marek Napi**ó**rkowski – gitary

Jan Smoczyński – syntezatory / inst. klawiszowe

Paweł Dobrowolski – perkusja

Mino Cinelu - inst. perkusyjne

Marek Napiórkowski “HIPOKAMP” ft. Mino Cinelu

Marek Napiórkowski – czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od lat realizuje się jako wszechstronny artysta. Trudny do zaszufladkowania – każde przedsięwzięcie, którego się podejmuje, zabiera słuchaczy w nowe, intrygujące światy muzyczne.

Wielokrotnie doceniany i nagradzany – od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany Jazzowym Gitarzystą Roku. W 2019 roku wyróżniony Fryderykiem, jest również laureatem nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”. Realizuje się również jako autor muzyki teatralnej. W Radio Chilli Zet prowadzi audycję „Dźwięki nieoczywiste”.

Napiórkowski nagrał albumy m.in. z Natalią Kukulską (2017), Arturem Lesickim (2015), współpracował również z Anną Marią Jopek.

Jego „Hipokamp” łączy wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznej przestrzeni dźwięku. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić swoją prezentację obecnością jednego z najbardziej znanych na światowym rynku perkusjonistów – Mino Cinelu.

Marek Napiórkowski – czołowa postać jazzowej gitary w Polsce. Od siedmiu lat zwycięzca rankingu Jazz Forum w kategorii Gitarzysta Roku. Wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka oraz laureat Mateuszów Trójki. Współpracował z m.in. z Patem Metheny, Marcusem Millerem, Gonzalo Rubalcabą i Anną Marią Jopek.

Jest niezwykle cenionym sidemanem oraz liderem własnych formacji, z których każda zdobywa serca zarówno publiczności jak i krytyki. Na scenie NCK zaprezentuje swój najnowszy projekt, HIPOKAMP, do udziału w którym zaprosił Jana Smoczyńskiego, Pawła Dobrowolskiego oraz Mino Cinelu.

Jan Smoczyński pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty Inspirations oraz Expressions. Na stałe pracuje w zespołach: Bovska, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), Kayah Transoriental Orchestra (kierownictwo muzyczne), Michała Urbaniaka i w autorskim projekcie Smoke & The Smokes. W sierpniu 2013 r. miał przyjemność zagrać z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach Solidarity of Art. Jest współzałożycielem grupy June, która w 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Nowa twarz fonografii”. Brał udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Jest producentem płyt dla wytwórni Kayax.

Paweł Dobrowolski jeden z najbardziej zajętych perkusistów w kraju, w 2009 roku nagrodzony przez Akademię Fonograficzną Fryderykiem za udział w płycie „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. Na stałe współpracuje z Anną Marią Jopek, Bovską, Markiem Napiórkowskim. Na przestrzeni lat grał i nagrywał z takimi artystami, jak Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry oraz całą plejadą polskiej sceny muzycznej. W dotychczasowym dorobku posiada ponad 30 nagranych płyt, a także muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich TVP1, TVP2, POLSAT, TVN oraz zagranicznych: RTL, ZDF, BBC, MEZZO.

Mino Cinelu, właśc. Dominique Cinelu (ur. 10 marca 1957 w Saint-Cloud) francuski muzyk specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych, kompozytor i producent muzyczny.

Jego ojciec pochodził z Martyniki. Pierwszymi instrumentami, na których nauczył się grać były gitara oraz instrumenty perkusyjne. Gra również na bandoneonie i flecie.

Światową sławę perkusisty zyskał w roku 1981, biorąc udział w trasie koncertowej Milesa Davisa (wówczas pierwszej, po pięcioletniej przerwie) oraz tworząc wraz z Alem Fosterem i Marcusem Millerem sekcję rytmiczną na podwójnym albumie Davisa We Want Miles, który był zapisem z kilku koncertów tej trasy. W tym okresie współpracował też z Weather Report, m.in. na płycie Sportin' Life und This Is This! grając również na gitarze.

Występował z wieloma uznanymi artystami i zespołami jazzowymi oraz popowymi, jak m.in. Dizzy Gillespie, Gil Evans, Pat Metheny, Cassandra Wilson, Herbie Hancock, Antônio Carlos Jobim, Wayne Shorter, Branford Marsalis, Al Di Meola, Paquito D’Rivera, Geri Allen, Gato Barbieri, George Duke, Marcus Miller, Christian McBride, Jacky Terrasson, Eliane Elias, Robin Eubanks, Nguyên Lê, David Sanborn, Toots Thielemans, Pino Daniele, Andy Summers, Sting, Carlos Santana, Tori Amos, Laurie Anderson, Lou Reed, Tracy Chapman, Sophie B. Hawkins, Duncan Sheik, Michael Franks, Peter Gabriel, Joe Cocker, Elton John, Salif Keïta , Chaka Khan, Curtis Mayfield, Joni Mitchell, Youssou N’Dour, Bonnie Raitt, Patti Smith, James Taylor, Stevie Wonder, Emmylou Harris, Charles Aznavour, Dave Holland, Kenny Barron, Kevin Eubanks oraz Bill Frisell.

Jest dwukrotnym zdobywcą nagród Grammy. Od dawna współpracuje z Anną Marią Jopek – zagrali wspólnie na Jazz Jamboree w 2003 roku, zagrał na jej płytach Upojenie z Patem Methenym, Farat, Niebo oraz ID. W 2007 roku wystąpił też na albumie Marka Napiórkowskiego Wolno

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Koncert Inauguracyjny 64. Krakowskich Zaduszek Jazzowych

Kolejny wspaniały koncert w NCKu! Przy takich artystach, grających od lat z ogromną pasją i poszukujących ciągle nowych inspiracji, przez długi czas trudno zapomnieć o wspaniałych doznaniach. Krakowskie Zaduszki jak zwykle na czele!!
Super. Szczególnie część 1.
Doskonały koncert, super dobrani wykonawcy, wspaniała atmosfera, brawo!!!
Publiczność prawie tańczyła na siedząco, bardzo energetyzujący koncert, czuło się jedność między sceną i publicznością, co rzadko się zdarza.

Polecane z kategorii koncert