koncert

Koncert Kantorek

koncert

Koncert Kantorek

Koncert Kantorek - Bilety na koncert

4 lipca 2021 r.

19:00 | synagoga Tempel, ul. Miodowa 24 | live: 30.jewishfestival.pl

Koncert Kantorek

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie ma długą tradycję organizowania corocznych koncertów kantorów, ale po raz pierwszy w swojej 30-letniej historii będzie to koncert kantorek, które wniosą swój głos, modlitwę i pieśni na scenę reformowanej synagogi – Synagogi Tempel. Kantorki Sveta Kundish, Aviv Weinberg i Rachel Weston wraz z dyrektorem muzycznym Patrickiem Farrellem z towarzyszeniem wyjątkowego zespołu zaprezentują gościom festiwalu piękną i wyjątkową mozaikę stylów i języków muzycznych. Od tradycyjnych chazonów, pieśni w jidysz i chasydzkich nigunim, po współczesną muzykę synagogalną i hebrajskie melodie – ten specjalny koncert będzie poświęcony kobiecym głosom, równości i rozwijającej się żydowskiej tradycji liturgicznej. Mamy przyjemność zaprosić Państwa na pierwszy w historii festiwalu i pierwszy w Polsce koncert trzech kantorek obdarzonych silnymi, pięknymi głosami otwierającymi bramy nieba.

Kantorki: Sveta Kundish (Berlin), Aviv Weinberg (Berlin), Rachel Weston (Londyn)
Zespół Berlin / USA: Patrick Farrell, akordeon/fortepian (Berlin), Christian Dawid (Berlin), klarnet/saksofon, Sebastian Flaig (Berlin), instrumenty perkusyjne, Frank London (Nowy Jork), trąbka
Zespół Kraków: Irena Czubek-Davidson – harfa, Bartosz Sałdan – marimba/wibrafon, Piotr Nowak – trąbka, Marlena Skoczylas – puzon, Karolina Gniazdowska – waltornia, Martyna Bachowska – kontrabas

Urodzona w Izraelu kantor Aviv Weinberg mieszka w Berlinie a śpiewa w całej Europie. Jest kantorką Wspólnoty Celle i pracuje we wspólnocie reformowanej Beth Haskalah w Berlinie, a także we Wspólnocie w Esch-sur-Alzette (Luksemburg). Kantor Weinberg miała zaszczyt studiować u znanych kantorów z Izraela i USA, takich jak Eliyahu Schleifer, Josée Wolf, Danny Maseng i Israel Goldstein. Kantor Weinberg jest absolwentką Seminarium Sztuk Kantoralnych w Abraham Geiger College oraz studiów magisterskich w Szkole Teologii Żydowskiej na Uniwersytecie w Poczdamie. Przed rozpoczęciem studiów kantorów uzyskała tytuł licencjata (B.MUS) w Rubin Academy for Music and Dance w Jerozolimie oraz studiowała w Rimon School for Jazz and Contemporary Music.

Sveta Kundish urodziła się na Ukrainie w 1982 roku i rozpoczęła naukę muzyki w wieku siedmiu lat. Po osiedleniu się z rodziną w Izraelu w 1995 roku kontynuowała naukę śpiewu u Elli Akritovej i legendarnej pieśniarki jidysz z czasów radzieckich, Nechamy Lifshitz. W 2007 roku Kundish otrzymał tytuł licencjata. Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie w Tel Awiwie, a w 2011 roku studia na Prayner Konservatorium w Wiedniu jako śpiewaczka operowa. W 2012 roku Kundish rozpoczęła studia na Wydziale Kantorskim w Abraham Geiger Kolleg w Berlinie, które ukończyła w 2017 roku. Od marca 2017 roku pracuje jako kantor w gminie żydowskiej w Brauschweig, co czyni ją pierwszą kobietą-kantorką w historii żydowskiej społeczności Dolnej Saksonii. Jako solistka, Sveta Kundish wykonuje różnorodną muzykę żydowską, jest częstym rezydentem i nauczycielem na wielu festiwalach w całej Europie.

Rachel Weston mieszka w Londynie/Nowym Jorku, jest zbieraczką pieśni i wykonawczynią pieśni w języku jidysz. Posiada tytuł magistra performansu i etnomuzykologii, a obecnie przygotowuje się do zostania kantorem w Hebrew Union College School of Sacred Music w Nowym Jorku, gdzie jest stypendystką Koret Foundation Scholarship oraz Atara Scholarship for Merit. W Wielkiej Brytanii koordynowała i prowadziła zajęcia z śpiewu pieśni w jidysz, niggunim i warsztatów chóralnych dla Jewish Music Institute, SOAS, Kleznorth, Klezfest London, festiwalu WOMAD i kilku chórów śpiewających w jidysz w Wielkiej Brytanii. Występowała na arenie międzynarodowej, w Montrealu, Toronto, Nowym Jorku, Filadelfii, Cincinnati, Weimarze, Efurcie i Berliniejak również prowadzi całonocne kabarety dla KlezKanada oraz Yiddish New York. Rachel jest także trenerem i moderatorem warsztatów społecznych, specjalizując się w warsztatach muzycznych dla osób z demencją oraz ich rodzin i opiekunów. Podobnie jak wielu muzyków, obecnie występuje i naucza online, a także pracuje jako kantor studencki w Garden City Jewish Centre na Long Island, Manchester Reform Synagogue w północnej Anglii, Edgware & Hendon Reform Synagogue w Londynie oraz The Kohenet Hebrew Priestess Institute w Wielkiej Brytanii.

Patrick Farrell urodził się w Stanach Zjednoczonych, a mieszka w Berlinie. Jest on akordeonistą, kompozytorem i liderem zespołu. Jest aktywnym członkiem międzynarodowej społeczności klezmerskiej jako performer i pedagog, występował na scenie z wieloma uznanymi zespołami i wykonawcami klezmerskimi, a także w dziesiątkach nagrań, w tym z Yo-Yo Ma i Silk Road Ensemble, Never Enough Hope i Adrienne Cooper.

Projekt powstał na zamówienie FKŻ

Koncert jest dedykowany pamięci dr. Jana Kulczyka i jest organizowany we współpracy z Kulczyk Foundation.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Koncert Kantorek

To był fantastyczny wieczór, wspaniały koncert, dziwię się że dach na synagodze nie uniósł się do góry, kłaniam się Elżbieta Sobiecka

Polecane z kategorii koncert