koncert

Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju

koncert

Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju

Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju - Bilety na koncert

W programie m.in.:

Wojciech Kilar - Ziemia obiecana; Dziewiąte wrota; Smuga cienia; Portret damy; Trędowata
Adolf Schreiner - Immer kleiner
Bela Kovacs - Sholem-alekhem, rov Feidman!
Grażyna Bacewicz - Boli mnie głowa
Włodzimierz Nahorny - Jej portret
Enio Morricone - Cinema Paradiso; Misja
Henry Mancini - Moon River
John Williams - Lista Schindlera
Henryk Kuźniak - Vabank
Bartosz Chajdecki - Czas Honoru
Jerzy Matuszkiewicz - Alternatytwy 4
Jaques Offenbach - Aria ze śmiechem
Giacomo Rossini - Duet kotów

Ewa Biegas - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Jana Ballariana oraz Universitat für Music und Darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie ukończyła studia podyplomowe. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Rządu Austrii oraz szwajcarskiej fundacji Dr Robert Thyll-Dur. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych: w 1996 roku otrzymała I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Plattówny we Wrocławiu, w 1997 wyróżnienie oraz nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Dvoraka w Karlovych Varach, w 1998 I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Trnawie, w 2004 III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Moniuszki w Warszawie. W roku 2006 została finalistką BBC Cadriff Word Singing Competition.
W repertuarze artystka posiada m. in. partie w: Albert Herring Brittena, Zemście nietoperza Straussa, Carmen Bizeta, Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Halce Moniuszki, Cyganerii Pucciniego, Fauście Gounoda, Il Trovatore Verdiego czy Konradzie Wallenrodzie Żeleńskiego.
Ewa Biegas współpracuje z polskimi i zagranicznymi filharmoniami i operami oraz nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji.

Grzegorz Biegas - ukończył POSM im. Karola Lipińskiego w Lublinie, a następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika. Równolegle kształcił się w zakresie kameralistyki pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2002 ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie w macierzystej Uczelni jest profesorem AM w Katedrze Kameralistyki.
Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora uczestniczył w wielu kursach wokalnych, m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Radzyniu Podlaskim, Nowym Sączu i Wrocławiu, współpracując z takimi pedagogami, jak Irena Argustiene, Walter Berry, Henryka Januszewska-Stańczyk, Helena Łazarska, Bogusław Makal, Eugeniusz Sąsiadek, Leopold Spitzer, Daniel Weeks, Rudolf Piernay. Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i zagranicą, m.in. w Bilbao, Karlovych Varach, Oslo, Parnu, Sion, Trnavie, Vráblach, Wiedniu, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Włoszakowicach, Warszawie i Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda.
W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych: w Austrii, Czechach, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Argentynie. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a w 2010 ukazała się płyta Poniatowskie Rediscovered nagrana wraz z sopranistką Aleksandrą Buczek. W latach 2005-2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, obecnie piastuje funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Roman Widaszek - klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1995 r.), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.).
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.
Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Szczecińską, Częstochowską, Świętokrzyską, Lubelską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach, wykonując kompozycje Stamitza, Mozarta, Webera, Kurpińskiego, Ponchiellego, Mendelssohna, Krommera, Brucha, Lutosławskiego.
Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Czechy, Niemcy, Włochy, Portugalia, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny.
Dokonał wielu nagrań płytowych (głównie jako kameralista). Są to m.in. płyta z Krakowskim Triem Stroikowym, zawierająca muzykę polską XX w.(DUX), oraz płyty nagrane z Kwartetem Śląskim zawierające „Recalling a Serenade ” P. Szymańskiego (EMI), „ Po drugiej stronie lustra” na klarnet i kwartet smyczkowy Z. Bargielskiego (CD Accord – nominacja do nagrody Fryderyki 2013) oraz „Trzy utwory na klarnet, harfę i kwartet smyczkowy ” A. Tasmana.
W 2011 roku nagrał płytę z polską muzyką kameralną zawierającą m.in. kompozycje F. I. Dobrzyńskiego i F. Lessela (DUX), za którą otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyki 2012. W roku 2012 wraz z francuskim klarnecistą Jean Marc Fessardem, oraz Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, nagrał Trzy Intermezza na dwa klarnety i orkiestrę Mikołaja Góreckiego (DUX – nominacja do nagrody Fryderyk 2014). W roku 2014 ukazała się płyta (DUX) zawierająca kameralne dzieła Krzysztofa Pendereckiego – Preludium na klarnet solo, Trzy miniatury na klarnet i fortepian, oraz Sextet.
Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu) . To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu " Muzyka w Starym Krakowie" w 2004r. wykonując Konzertstücke op. 113 i 114 F. Mendelssohna na klarnet, bassethorn i orkiestrę. W 2009 roku został zaproszony, jako solista, do udziału w Światowym Kongresie Klarnetowym – Clarinet Fest w Porto. W ramach tego kongresu poprowadził również kurs klarnetowy w Konserwatorium Muzycznym w Porto. Jest członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego oraz Krakowskiego Kwintetu Dętego i wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej. W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis.

Kwintet Śląskich Kameralistów
Zespół powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy i przez pierwsze lata swej działalności wykonywał repertuar operetkowy, współpracując ze śpiewakami i artystami baletu. Po jakimś czasie skład został powiększony o kontrabas. Po zmianach personalnych rozpoczęła się nowa era w jego działalności.
Pierwsze dwie płyty „ba… ROCKOWO” i „Mecyje” są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez koncertmistrza – Dariusza Zbocha, są to przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w kompletnie nowym „klasycznym” ujęciu i rozmaite utwory z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dworzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej, którą większość z nich na co dzień wykonuje grając w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej.
Zespół występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą obok takich gwiazd jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Jako „Schlesische Kammersolisten” Kwintet regularnie współpracuje z niemieckimi pianistą Christophen Soldanem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju

Piękny koncert muzyki filmowej.
Uczta dla ucha i duszy. Wspaniałe utwory w wykonaniu niezwykle utalentowanych artystów. Nie tyle koncert muzyczny ale też świetne przedstawienie humorystyczne

Polecane z kategorii koncert