koncert

Kraina Łagodności - Kraina Wolności: Wolna Grupa Bukowina, Bez Jacka

koncert

Kraina Łagodności - Kraina Wolności: Wolna Grupa Bukowina, Bez Jacka

Kraina Łagodności - Kraina Wolności: Wolna Grupa Bukowina, Bez Jacka - Bilety na koncert

WOLNA GRUPA BUKOWINA i BEZ JACKA zagrają z okazji 35-lecia NZS-u!

17 lutego zapraszamy do Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze na koncert "Kraina Łagodności - Kraina Wolności", który zainauguruje obchody 35 rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów we Wrocławiu!
W koncercie wezmą udział WOLNA GRUPA BUKOWINA i BEZ JACKA - czołowi przedstwiciele niezależniej poezji śpiewanej, która w latach 70-tych i 80-tych w środowisku studenckim była symbolem niezgody na PRL-owską rzeczywistość i buntu przeciw oficjalnej władzy.

Twórcą i liderem WOLNEJ GRUPY BUKOWINA był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy "Pieśń Łagodnych", wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany Krainą Łagodności.
Początek działalności grupy to rok 1970. Założona została przez Wojtka Bellona, głównego twórcę repertuaru i jej niekwestionowanego lidera. Dołączyła do niego Grażyna Kulawik "Zajączek", a wkrótce potem Jan Hnatowicz, Wojtek Jarociński i Wacek Juszczyszyn. Objeżdżając całą Polskę z programem "Wyjście z zimy" zespół zdobył szerokie grono fanów w środowisku studenckim, stając się jedną z najpopularniejszych grup w tym środowisku.
Bellon jako twórca większości repertuaru rzadko sam wykonywał swoje utwory. Śpiewał je zespół Bukowiny - chórek z akompaniamentem gitar akustycznych, czasami fletu. Najważniejsze były jednak teksty, w których można było odkryć niebanalny talent liryczny twórcy. Były swoistym manifestem przeciwko polityce i całemu brudowi życia codziennego PRL-u.
Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero w latach 90-tych. Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn wspomagani przez licznych muzyków młodszego pokolenia.

BEZ JACKA - grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Śpiewa między innymi do tekstów wierszy Bolesława Leśmiana i lidera zespołu - Zbigniewa Stefańskiego.
Nazwa nawiązuje do śmierci jednego z członków grupy - Jacka Stefańskiego. Jacek zginął w 1983 roku w Gdańsku, pobity przez "nieznanych sprawców" (jest wpisany na helsińską listę ofiar Stanu Wojennego)

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Kraina Łagodności - Kraina Wolności: Wolna Grupa Bukowina, Bez Jacka

Jeśli chodzi o Wolną Grupę Bukowina, to ich muzyka towarzyszy mi już od wielu lat i tym razem też nie zawiedli- było super!!! Grupa Bez Jacka to dla nowość, ale podobali mi się bardzo. Stary Klasztor to odpowiednie miejsce na takie klimaty....
MarylaO 18.02.2016 12:03

Polecane z kategorii koncert