koncert XIII Letnia Akademia Jazzu

Letnia Akademia Jazzu XIII - LOUIS SCLAVIS QUARTET / ŁUKASZ OJDANA SOLO

koncert XIII Letnia Akademia Jazzu

Letnia Akademia Jazzu XIII - LOUIS SCLAVIS QUARTET / ŁUKASZ OJDANA SOLO

Letnia Akademia Jazzu XIII - LOUIS SCLAVIS QUARTET / ŁUKASZ OJDANA SOLO - Bilety na koncert

ŁUKASZ OJDANA to pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego trio RGG, z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańko, obecnie współtworzy także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 9 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów.
Podczas Letniej Akademii Jazzu muzyk zaprezentuje swoją pierwszą w pełni autorską płytę zatytułowaną Kurpian Songs & Meditations, na której mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Jak sam wyjaśnia: Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju. Efektem tych poszukiwań jest płyta o niezwykle intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. Wybór takiej właśnie tematyki – choć może wydawać się dość oczywisty – nie był pozbawiony wyzwań. Jak podkreśla sam pianista, w pieśniach kurpiowskich zainteresowało go to, że z racji ograniczonego stroju instrumentu, na którym gra, nie może ich w pełni odwzorować. Tradycyjny sposób wykonania tych melodii wykorzystuje skale zbudowane z ćwierćtonów, niemożliwe do uzyskania przy konwencjonalnie nastrojonym fortepianie.

LOUIS SCLAVIS, wirtuoz gry na saksofonie sopranowym, klarnecie oraz klarnecie basowym, to niewątpliwie jeden z najważniejszych europejskich jazzmanów swojego pokolenia. Na scenie niemal od pięciu dekad, a od 20 lat nagrywający dla prestiżowej wytwórni ECM. Współpracował z wieloma najwyższej sławy jazzmanami, w tym z: Anthonym Braxtonem, Cecilem Taylorem i grupą Brotherhood Of Breath – Chrisa McGregora. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego ogromny talent w 1991 roku doceniła m.in. Wielka Brytania przyznając mu British Jazz Award.
LOUIS SCLAVIS poza muzyką jazzową tworzy także dla teatru i filmu. Niezwykle ciekawym projektem, do którego Sclavis skomponował muzykę, był inspirowany sztukami pięknymi, niemy francuski film "Dans la nuit". Interesującym przedsięwzięciem artysty jest także seria utworów opartych na historii i kulturze Neapolu w interpretacji dzieła francuskiego artysty Ernesta Pignona-Ernesta.

W Łodzi muzyk zaprezentuje swój najnowszy materiał z płyty „Characters on a Wall”, który nagrał wraz z pianistą Benjaminem Maussayem, basistką Sarah Murcia i perkusistą Christophem Lavergne prezentując głównie autorskie kompozycje w niezwykle ciekawej stylistyce nowoczesnego jazzu.

Jak sam podkreśla, jego kompozycje odzwierciedlają stan ducha wywołany wcześniejszym obcowaniem z dziełami malarskimi. Natchnieniem dla Sclavisa stały się ponownie postacie kolażowych form graficznych na ścianach domów wielkich miast, których autorem jest właśnie Ernest Pignon-Ernest.

Na scenie Wytwórni zabrzmią perfekcyjne partie solowe Louisa Sclavisa, uzupełnione o łagodne akcenty fortepianu, finezyjne popisy solowe kontrabasu i perfekcyjne dźwięki perkusji.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje Letnia Akademia Jazzu XIII - LOUIS SCLAVIS QUARTET / ŁUKASZ OJDANA SOLO

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert