Nowość!
od 12.10.2024
* promocja trwa do 31-12-2024
Małgorzata Walewska
OPIS
Kup BiletyKONCERT MAŁGORZATY WALEWSKIEJ "Walewska na żywo"
Małgorzata Walewska mezzosopran
Taras Hlushko fortepian
gościnnie Katarzyna Trylnik sopran
KATARZYNA TRYLNIK
Ceniona polska sopranistka. W 1999 ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Słonickiej otrzymując przyznane wówczas po raz pierwszy najwyższe odznaczenie uczelni Medal "Magna cum Laude". Edukację muzyczną rozpoczęła już w wieku sześciu lat od nauki gry na fortepianie. Jeszcze jako uczennica szkoły muzycznej w Opolu otrzymała II Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu
Laureatka wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych - między innymi na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (Nagroda Specjalna, 1997), XXXII Międzynarodowym Konkursie im. Antonina Dvořáka w Karlovych Varach (II Nagroda, 1997), III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (III Nagroda, 1998). Finalistka XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie i VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Bilbao.
Debiut artystki na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Don Giovannim Mozarta w 2002 r. zaowocował stałą współpracą z najważniejszym polskim teatrem operowym. W kolejnych latach Katarzyna Trylnik brała udział w takich realizacjach jak m.in.: La rondine i La boheme Pucciniego, Dama Pikowa Czajkowskiego, Czarodziejski flet Mozarta, Trojanie Berlioza. Obecnie śpiewaczkę można podziwiać na warszawskiej scenie jako Hrabinę w Weselu Figara Mozarta, Micaelę w Carmen Bizeta, czy Liu w Turandot Pucciniego, a także w najnowszej produkcji Teatru Wielkiego - Qudsji Zacher, której prapremiera odbyła się 20 kwietnia 2013r.
Katarzyna Trylnik występowała także w teatrach operowych Bremy, Monachium i Frankfurtu. Śpiewała na scenach i estradach Augsburga, Dubaju, Moskwy (Teatr Bolszoj), Münster, Paryża, Wilna i na Sycylii oraz w większości polskich filharmonii i sal koncertowych. Kolekcję ról pucciniowskich uzupełniają występy w 2008 r. jako Mimi w La boheme w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Ważną część działalności artystycznej śpiewaczki stanowią również wykonania koncertowe dzieł operowych oraz udział w licznych koncertach oratoryjno-kantatowych. Do najciekawszych wydarzeń zaliczyć można prezentację opery Wilhelm Tell w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (2008) oraz koncerty inaugurujące kolejne sezony artystyczne Polskiej Orkiestry Radiowej: Nannetta w Falstaffie Verdiego (koncert zarejestrowany został przez Polskie Radio) oraz Zosia we Flisie Moniuszki (2007 i 2009).
W nieustannie poszerzanym repertuarze oratoryjno-kantatowym Katarzyny Trylnik znajdują się takie dzieła jak: IX Symfonia Beethovena, Stworzenie świata Haydna, Te Deum Brucknera, Stabat Mater Dvořáka, Symfonie Mahlera, Msze i Requiem Mozarta, Stabat Mater Rossiniego i Szymanowskiego.
Spektakle operowe i koncerty z udziałem artystki prowadzą m.in. Łukasz Borowicz, Roland Böer, Patrick Fournillier, Valery Gergiev, Friedrich Haider, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Tadeusz Kozłowski, Carlo Montanaro, Michał Nesterowicz, Marek Pijarowski, Modestas Pitrenas, Jerzy Salwarowski, Ruben Silva, Antoni Wicherek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski. Pracuje również z cenionymi reżyserami - m.in. Martą Domingo, Achimem Freyerem, Mariuszem Trelińskim, Keithem Warnerem.
Małgorzata Walewska jest jedną z najbardziej uznanych mezzosopranistek naszych czasów, podziwianą na największych scenach operowych świata. Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie profesor Haliny Słonickiej.
Jest laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów m.in.: A. Krausa w Las Palmas, L. Pavarottiego w Filadelfii, St. Moniuszki w Warszawie i Belvedere w Wiedniu.
Po ukończeniu studiów występowała w Bremer Theater, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w Damie Pikowej oraz Carmen. W Wiedniu po raz pierwszy pracowała z artystami takimi jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Kolejne lata przyniosły angaże w Semperoper w Dreźnie (1999), gdzie śpiewała między innymi Panią Quickly w Falstaffie i Ulrykę w Balu maskowym oraz w Deutsche Oper w Berlinie, gdzie zadebiutowała jako Pani Quickly, a następnie występowała w roli Amneris w Aidzie i po raz pierwszy wcieliła się w rolę Azuceny w Trubadurze.
W 2006 roku Małgorzata Walewska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w Samsonie i Dalili, a partnerował jej José Cura. Oprócz Dalili Małgorzata Walewska zaśpiewała w Metropolitan Opera partie Santuzzy i Amneris.
Kolejne ważne debiuty na międzynarodowych scenach to rola Azuceny w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie (2009), Mamki w Kobiecie bez cienia R. Straussa w Palacio de Bellas Artes w Meksyku (2012) i Dalili w Grand Théâtre de Gen?ve (2012), gdzie orkiestrę prowadził Maestro Michel Plasson.
Małgorzata Walewska współpracowała z wieloma światowej sławy dyrygentami takimi jak: Marco Armiliato, Seymon Bychkov, Jesus Lopez Cobos, Asher Fish, Valery Gergiev, Philippe Jordan, Vladimir Jurowski, Nicola Luisotti, Carlo Montanaro, Stefan Soltesz, Carlo Rizzi, Massimo Zanetti czy Andriy Yurkevych. Wystąpiła na ponad 30 scenach słynnych teatrów m.in: Teatro Real w Madrycie, Teatro Nacional de S?o Carlos w Lisbonie, Teatro della Opera w Rzymie, Seattle Opera, San Francisco Opera, Grand Théâtre w Luksemburgu, Finnish National Opera w Helsinkach, Washington National Opera, Baltimore Opera i Herodion Teather w Atenach.
Artystka ma w swoim repertuarze także repertuar oratoryjny i daje liczne recitale
z akompaniamentem fortepianu lub harfy. W programie ma wiele pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych takich jak: G. Fauré, F. Schubert, S. Moniuszko, K. Szymanowski, F. Chopin czy P. Czajkowski oraz cykle Les nuits d'été H. Berlioza czy Wesendonck Lieder R. Wagnera. Od 2013 roku z towarzyszeniem harfistki Małgorzaty Zalewskiej wykonuje piesni francuskie m.in. Reynaldo Hahna.
Małgorzata Walewska nagrała wiele albumów: od utworów, goszczących na stałe w jej repertuarze (Voce di donna), po kolędy (Christmas Time), crossoverowe aranżacje (Walewska i przyjaciele, Mezzo) czy arie G.F. Händla, pieśni religijne i utwory organowe (Farny).
W 2014 roku Małgorzata Walewska została mianowana Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, którego 16 edycja odbędzie się w Nowym Sączu, w maju 2015 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ WIĘCEJ
Brak wydarzeń
Brak wydarzeń
Małgorzata Walewska
Recenzje i opinie: Małgorzata Walewska
Jak działają recenzje?
Szczecin, 18.10.2023
Filharmonia w Szczecinie - sala symfoniczna
Gdańsk, 24.01.2016
Polska Filharmonia Bałtycka
Piła, 16.01.2015
Regionalne Centrum Kultury w Pile