koncert

Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa

koncert

Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa

Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa - Bilety na koncert

„Dałem tej kompozycji wszystko, co tylko było możliwe. Nigdy więcej nie osiągnę tego, co zostało osiągnięte w tej symfonii.” - Camille Saint-Saëns

Zwane są „królem instrumentów”. Majestatyczne i monumentalne. Są jednym z największych oraz najbardziej skomplikowanych pod względem budowy instrumentów. Posiadają bogatą i długą historię, a także niezwykle rozbudowane możliwości brzmieniowe. To właśnie organy staną się głównym bohaterem kolejnego koncertu z cyklu „Moc Klasyki”.

1 grudnia 2019 roku w atrium budynku Focus w Warszawie zabrzmi absolutna klasyka repertuaru organowego. Koncert rozpocznie Toccata i fuga d-moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha, w nieco innej odsłonie - w wersji na organy i orkiestrę symfoniczną. Geniusz kompozytorski największego twórcy barokowego spotka się z romantycznym i barwnym brzmieniem orkiestry symfonicznej.

Głównym punktem wieczoru będzie III Symfonia Camille Saint-Saënsa zwana „organową”. Jest to jeden z najważniejszych utworów w dorobku francuskiego kompozytora, a także w całym repertuarze symfonicznym późnego romantyzmu. To kwintesencja indywidualnego stylu Saint-Saënsa. Narracja utworu prowadzi słuchacza przez całą paletę emocji, a kolejne tematy budują nastrój dla monumentalnego finału, w którym prym wiodą organy.

Na zakończenie zabrzmi słynna Toccata z V Symfonii Organowej Charles-Marie Widora, w niezwykle bogatej aranżacji. Połączenie orkiestry symfonicznej, organów i chóru tworzy nieczęsto spotykaną pełnię brzmienia, będącą szczytem możliwości tradycyjnego aparatu wykonawczego.

Koncert wykona niezastąpiona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, do której w finale dołączy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Partie organowe wykona prof. Roman Perucki. Specjalnie na potrzeby koncertu w atrium budynku Focus zostanie zbudowany prospekt organowy, a całość dopełnią iluminacje świetlne.

Podobnie jak organy łączą w sobie sztuki wizualne, muzykę i konstrukcję, tak i ten koncert będzie swoistym połączeniem sztuk, po to, by każdym zmysłem poczuć MOC KLASYKI.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Dobrze dobrany repertuar .Duży zespół wykonawczy.Bardzo udany występ .Dla nas uczestników to wielka przyjemność być na takim koncercie. Wyrażam chęć uczestnictwa w kolejnym wydarzeniu . PS.: czy piszczałki organowe były atrapami , a instrument był wysokiej klasy pulpitem elektronicznym ? Nie widziałem tych głównych piszczałek zlokalizowanych z tyłu " za fasadą" i nie widziałem odpowiedniej ilości " rurek" tłoczących powietrze do tych piszczałek AB

Polecane