koncert

Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa

koncert

Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa

Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa - Bilety na koncert

„Dałem tej kompozycji wszystko, co tylko było możliwe. Nigdy więcej nie osiągnę tego, co zostało osiągnięte w tej symfonii.” - Camille Saint-Saëns

Zwane są „królem instrumentów”. Majestatyczne i monumentalne. Są jednym z największych oraz najbardziej skomplikowanych pod względem budowy instrumentów. Posiadają bogatą i długą historię, a także niezwykle rozbudowane możliwości brzmieniowe. To właśnie organy staną się głównym bohaterem kolejnego koncertu z cyklu „Moc Klasyki”.

1 grudnia 2019 roku w atrium budynku Focus w Warszawie zabrzmi absolutna klasyka repertuaru organowego. Koncert rozpocznie Toccata i fuga d-moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha, w nieco innej odsłonie - w wersji na organy i orkiestrę symfoniczną. Geniusz kompozytorski największego twórcy barokowego spotka się z romantycznym i barwnym brzmieniem orkiestry symfonicznej.

Głównym punktem wieczoru będzie III Symfonia Camille Saint-Saënsa zwana „organową”. Jest to jeden z najważniejszych utworów w dorobku francuskiego kompozytora, a także w całym repertuarze symfonicznym późnego romantyzmu. To kwintesencja indywidualnego stylu Saint-Saënsa. Narracja utworu prowadzi słuchacza przez całą paletę emocji, a kolejne tematy budują nastrój dla monumentalnego finału, w którym prym wiodą organy.

Na zakończenie zabrzmi słynna Toccata z V Symfonii Organowej Charles-Marie Widora, w niezwykle bogatej aranżacji. Połączenie orkiestry symfonicznej, organów i chóru tworzy nieczęsto spotykaną pełnię brzmienia, będącą szczytem możliwości tradycyjnego aparatu wykonawczego.

Koncert wykona niezastąpiona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, do której w finale dołączy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Partie organowe wykona prof. Roman Perucki. Specjalnie na potrzeby koncertu w atrium budynku Focus zostanie zbudowany prospekt organowy, a całość dopełnią iluminacje świetlne.

Podobnie jak organy łączą w sobie sztuki wizualne, muzykę i konstrukcję, tak i ten koncert będzie swoistym połączeniem sztuk, po to, by każdym zmysłem poczuć MOC KLASYKI.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Moc Klasyki - Symfonia Organowa Saint-Saensa

Dobrze dobrany repertuar .Duży zespół wykonawczy.Bardzo udany występ .Dla nas uczestników to wielka przyjemność być na takim koncercie. Wyrażam chęć uczestnictwa w kolejnym wydarzeniu . PS.: czy piszczałki organowe były atrapami , a instrument był wysokiej klasy pulpitem elektronicznym ? Nie widziałem tych głównych piszczałek zlokalizowanych z tyłu " za fasadą" i nie widziałem odpowiedniej ilości " rurek" tłoczących powietrze do tych piszczałek AB

Polecane z kategorii koncert