koncert

NINJAZZ - Jazz&Literatura

koncert

NINJAZZ - Jazz&Literatura

NINJAZZ - Jazz&Literatura - Bilety na koncert

Polsko-japoński kwartet Tomasza Dąbrowskiego AD HOC w ramach V. Festiwalu Jazz&Literatura 9 października 2019 MDK Batory Chorzów

Tomasz Dąbrowski AD HOC

Zespół powstał w 2014 roku podczas pierwszej wizyty Tomasza Dąbrowskiego w Japonii. W jego skład wchodzi legendarny pianista Hiroshi Minami, Hiroki Chiba na kontrabasie i looperach, Hiroshi Tsuboi na perkusji oraz Dąbrowski na trąbce. W 2015 roku ukazała się ich pierwsza płyta "Strings" wydana przez wytwórnię Airplane Records, ekskluzywnie na rynek japoński, gdzie też okazała się dużym sukcesem. Muzyka, jaką skomponował Tomasz Dąbrowski, jest bardzo intuicyjna, otwarta, ale bardzo poukładana. Zespół odbył dwie trasy koncertowe po Japonii i jedną w Polsce. NINJAZZ to już drugi wspólny projekt nagrany w znakomitym teamie z japońskimi muzykami, tym razem wydany tylko na winylu (Wydawnictwo ForTune).

Tomasz Dąbrowski AD HOC - Ninjazz [EPK] https://www.youtube.com/watch?v=DAAJYfU_kjo

Recenzja https://www.allaboutjazz.com/ninjazz-tomasz-dabrowski-for-tune-review-by-glenn-astarita.php?fbclid=IwAR1m5uaQqgrqpyAAnahoAyQrNGAd65fY-DxPEddJnEdUw-Xj7nWE-qqEIMo&width=1280

BIO:

Tomasz Dąbrowski trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą "Jazzowego Muzyka Roku" na wyspie Fyn w Danii, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych - Foreningen Af Fynske Jazzmusikere. Uczestnik programu „You Me - Young Musicians play Europe”, którego zadaniem jest prezentacja najciekawszych osobowości muzycznych w Europie. W dorobku artystycznym ma sześć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Tomasz jest przez krytyków wymieniany wśród najlepszych trębaczy i kompozytorów młodego pokolenia w Europie. Znany z nagrań grupy TOM TRIO [nominacja do Fryderyka 2013], serii koncertów S-O-L-O: „30 urodziny / 30 miast / 30 koncertów”, projektów z Tyshawn Sorey'em, Krisem Davisem i Andrew Drury’m. Dotychczasowe projekty odbiły się szerokim echem, otrzymując znakomite recenzje na całym świecie, co stało się przyczynkiem do tras koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Grał między innymi z takimi muzykami i zespołami jak Tomasz Stańko, Kresten Osgood, Jacob Anderskov, Fredrik Lundin, the Copenhagen Art Ensemble, Jamaaladeen Tacuma, Greg Osby, RJ Miller, Gilad Hekselman, Evan Parker, Aaron Parks, Richard Bona, Pheeroan akLaff, Tony Scheer, Rudi Mahall, Avishai Cohen, Sam Pluta, Jonathan Blake i Jaleel Shaw. Tomasz Dąbrowski jest członkiem kolektywu muzycznego i wytwórni płytowej Barefoot Records.

http://www.tomdabrowski.com/

W trakcie październikowej trasy ze względu na stan zdrowia pianisty Hiroshi Minami w zastępstwie wystąpi świetny polski pianista.młodego pokolenia - Grzegorz Tarwid.

Grzegorz Tarwid (w zastępstwie za Hiroshi Minami) jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia. Zebrał doświadczenie od wielu mistrzów polskiej pianistyki: najpierw od weterana jazzu tradycyjnego Wojciecha Kamińskiego, następnie Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską szkołą improwizowaną.

Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Marcinem Maseckim czy Janem Młynarskim. Współtworzy: autorski kwartet z Maciejem Kądzielą, Andrzejem Święsem i Krzysztofem Szmańdą, trio Sundial (z Wojciechem Jachną i Albertem Karchem), duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt SPRZEDAM z Maciejem Morettim i Jędrzejem Łagodzińskim oraz Sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu tego roku był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF.

Hiroshi Minami (fortepian) urodzony w 1960 r. w Tokio. W 1986 r. ukończył Tokijski Uniwersytet Muzyczny. W 1991 r. ukończył wydział kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Berklee. W drugiej połowie lat 90-tych towarzyszył duńskiemu trębaczowi Kasperowi Tranbergowi w koncertach m.in. na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze. W Japonii występuje najczęściej z własnym zespołem „GO THERE“.

Hiroshi Tsuboi (perkusja) urodzony na wyspie Kiusiu w Prefekturze Oita, mieście Beppu. Uczeń Dairiki Hara na Uniwersytecie w Chiba. Uczestniczy w wielu projektach artystycznych. W 2010 r. wyjechał do Kanady by poznać tamtejsze środowisko muzyczne. 2012 r. wyjechał do Szwecji i podjął studja na wydziale jazzu uniwersytetu Ljunskile Folkhögskola pod Terje Sundby. W 2013 r. przeprowadza się do Berlina, gdzie bierze udział w wielu międzynarodowych projektach. Od 2014 r. na stałe mieszka w Tokio. Obecnie występuje w takich składach jak „Europhobian 4“, którego liderem jest Hiroshi Minami, „Q“, „The farger“, „Mayutama“, „Moto Taiheiyou“.

Hiroki Chiba (kontrabas) urodzony w prefekturze Iwate, naukę gry na instrumencie rozpoczął od skrzypiec, na studiach wybrał jednak kontrabas. Od 2004 r. współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę pop, rock, jazz, elektroniczną, hip-hop. Obecnie jest liderem trio Kinetic, współpracuje z takimi zespołami i wykonawcami jak rabbitoo, Shuta Hasunuma, Love Psychodelico, Baku Furukawa, Nakajima Nobuyuki, Otomo Yoshihide, Akiko Yano i wieloma innymi.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje NINJAZZ - Jazz&Literatura

Świetny koncert, szkoda tylko że tak mało ludzi.
Koncert rozpoczął się punktualnie. Sala była świetnie przygotowana: stoliki, dostęp do kawy i herbaty, nastrojowa atmosfera. Muzycy grali świetnie, był również wspaniały kontakt z publicznością. po koncercie artyści wyszli do holu, żeby porozmawiać z publicznością Sam koncert trwał ok.1,5 godziny.
Świetny koncert! Genialne jesienne fryty!

Polecane z kategorii koncert