koncert

Nanook of the North

koncert

Nanook of the North

Nanook of the North - Bilety na koncert

Nanook of the North – duet tworzą Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński, dwaj uznani polscy muzycy, których współpraca w roli kompozytorów układa się równie idealnie jak akustyczne i elektroniczne dźwięki ich kompozycji.
Zaczynali od grania na żywo od niemego filmu „Nanuk z północy” sprzed blisko stu lat. Jednorazowa współpraca Piotra Kalińskiego ze Stefanem Wesołowskim przerodziła się w trwały duet, który debiutancki album wydał w renomowanej niemieckiej wytwórni Denovali (obok takich artystów jak Thomas Köner, Ensemble Economique czy Kuba Kapsa). Aby zarejestrować LP „Nanook of the North” artyści wybrali się na Islandię, gdzie dokonali nagrań w studiu Ólafura Arnaldsa w Rejkiawiku.

Wesołowski opowiadał:
– Napawaliśmy się Islandią, krajobrazem i mrozem. To był strzał w dziesiątkę – w ciągu tygodnia powstało 80-90 proc. Materiału na płytę.
Ostatecznymi szlifami zajął się Kaliński, który wybrał się na Grenlandię i dograł tam partie lokalnych artystów oraz zajął się nagraniami terenowymi. Debiutancka płyta „Nanook of the North” ukazała się w marcu 2018 roku. Miała mroczne, chłodne brzmienie i łączyła klasyczne instrumenty Wesołowskiego z syntezatorami Kalińskiego, ale w sposób, o który byśmy ich nie podejrzewali, jakby dwie estetyki w nieprzewidywalny sposób stopiły się w coś więcej. Pełne pogłosów, przestrzenne dźwiękowe pejzaże duetu dawały poczucie odrealnienia. Utwory z jednej strony wywoływały obrazy bezlitosnej, groźnej przyrody, z drugiej – porażały melancholijną typową dla Wesołowskiego nawet w bardziej impresyjnych momentach.
Po wydaniu płyty projekt dbył promocyjną trasę koncertową po wielu polskich klubach oraz dużych polskich (Up To Date, OFF Festival) i zagranicznych festiwalach (Enjoy Jazz – Niemcy, SXSW – USA). Płyta odbiła sie szerokim echem w Polsce oraz została dostrzeżona w Europie (MOJO, Drowned in Sound, The Wire i wiele innych). Na swoim koncie mają również współprace z NInA, TVP Kultura, utwór na składnce CD dołączonej do The Wire, koncert w słynnym Boiler Room.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Nanook of the North

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert