koncert

O miłości... czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet

koncert

O miłości... czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet

O miłości... czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet - Bilety na koncert

Artystyczna biesiada smaku, zabawa w alternatywną rzeczywistość, czyli „spotkanie na szczycie” trzech wielkich artystów królewskich w Stratfordzie Anno Domini 1613 . Projekt powstał z okazji Międzynarodowego Roku Szekspirowskiego.Prezentowany był m.in.na Międzynarodowym Festiwalu Maj z muzyką dawną we Wrocławiu,na Zamku w Piotrkowie Trybunalskim,na Sądeckim Festiwalu Muzycznym Jubilaei Cantus,w Centrum Chopinowskim w Szafarni, czy w Wilanowie.

Wydawałoby się,że na temat Szekspira powiedziano już wszystko,a jednak wiele na pewno nie wiadomo.

Na program składa się głównie twórczość trzech rówieśników z epoki.
W tym artystycznym „spotkaniu na szczycie”, obok tytułowego bohatera wieczoru i fragmentów jego dramatów Zimowa opowieść,Romeo i Julia, Jak wam się podoba,czy Sonetów, usłyszymy poezje dworskiego dandysa ,a zarazem królewskiego kaznodziei Johna Donne'a. Trzecim zaś rówieśnikiem będzie muzyk- królewski lutnista,”mistrz melancholii” John Dowland( rok starszy od Williama). Zabrzmią jego słynne pieśni z tomów A Musicall Banquet,A Pilgrimes Solace,The First ,Second and Third Book of Songs and Aires. Spotykają się by przy muzyce poetycko podeliberować o miłości.Dopełnieniem całości będzie między innymi wskazanie na powinowactwo duchowe Szekspira z Wiliamem Blake'm ,czy współczesne konotacje z amerykańskim poetą Shelem Silversteinem.
Muzyka w oryginale staroangielskim,wykonywana zgodnie z kanonami epoki nie jest tylko archaicznym cytatem, dziś ciągle inspiruje takich artystów jak Sting („Songs from the Labyrinth“) . Poezja w mistrzowskich translacjach Stanisława Barańczaka.

Zaśpiewa sopranistka Katarzyna Thomas, na lutni zagra Tadeusz Czechak, poezje przedstawi i całość poprowadzi Dariusz Jakubowski.

Integralną częścią przedsięwzięcia jest nawiązanie kontaktu z publicznością,by w lekkiej i czasem humorystycznej formie przybliżyć epokę i pokazać jej związki ze współczesnością,zdjęcie jej z piedestału i pokazanie w szerszym kontekście kulturowym.

Szanowni Państwo,

to nie jest tylko koncert - to żywe spotkanie z publicznością wokół twórczości wielkich artystów, niekonwencjonalna, "hybrydowa forma koncertu".

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje O miłości... czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert