koncert

PO ŚWIATACH-POŚWIATOWSKA NA GŁOS I SKRZYPOTRĄBY

koncert

PO ŚWIATACH-POŚWIATOWSKA NA GŁOS I SKRZYPOTRĄBY

PO ŚWIATACH-POŚWIATOWSKA NA GŁOS I SKRZYPOTRĄBY - Bilety na koncert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z poezją Poświatowskiej, zjawiskowym głosem Emose Uhunmwangho i unikatowym brzmieniem skrzypotrąb.
W „Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby” nieco zapomniana poezja Haliny Poświatowskiej na nowo wybrzmiewa w aranżacjach muzycznych. Treść wierszy jest całkowicie odarta z patosu. Poświatowska żyła trzydzieści dwa lata, prawie dwadzieścia spędziła w szpitalach. Właśnie w jednym z krakowskich szpitali tamtejszy profesor zauważył talent pacjentki, a w ślad za odkryciem przyprowadził do niej Wisławę Szymborską. To opowieść o miłości i śmierci, ale przede wszystkim o konieczności czerpania radości z danego nam życia.
Mądrość i piękno codziennych doświadczeń uwypuklają niecodzienne instrumenty: „Skrzypotrąby” (skrzypce Stroha). To rodzaj skrzypiec, wzmacniający swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu, dzięki czemu posiada charakterystyczne brzmienie a dźwięk wzmacniany przez rezonatory staje się silniejszy i bardziej szorstki.
Występują: Emose Uhunmwangho – głos, Beata Wołczyk – skrzypotrąba, Emilia Danilecka – cellotrąba, Joanna Trzaska – skrzypotrąba, Dariusz Wołczyk – altotrąba, Piotr Hałaj – tuba, suzafon, dzwonki.
Wydarzeniu towarzyszyć będą prace malarskie stworzone specjalnie przez artystkę.
Emose Katarzyna Uhunmwangho – wokalistka, aktorka, plastyk i pedagog. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Koszalinie, skąd pochodzi. W latach 2005-2009 studiowała w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku aktorsko-wokalnym. Od początków studiów związana jest z muzyką i sceną alternatywną. Współpracowała z Electric Rudeboyz, tworzyła skład grupy Mikrowafle, do dziś współtworzy zespół Conga Line. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i związana jest z tą sceną do dziś. Współpracuje z najwybitniejszymi reżyserami spektakli muzycznych w Polsce. Często gości na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Naucza śpiewu w Studium Musicalowym Capitol. Artystkę często można posłuchać podczas comiesięcznych spotkań pn. Antykabaret. Dobry wieczór we Wrocławiu. W wolnych chwilach nie zapomina o sztukach plastycznych.
Wystawa stanowi wybór dzieł artystki z ostatnich lat. Inspiracją do jej powstania była praca nad spektaklem muzycznym Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby (premiera w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się w czerwcu 2021 r.). Podczas prób do wydarzenia Uhunmwangho wykonała czternaście malarskich prac dedykowanych wierszom Haliny Poświatowskiej. Podróżując po życiu i twórczości poetki, Emose opowiada o miłości i śmierci, ale przede wszystkim – wyzbywając się patosu – o konieczności czerpania radości z danego nam życia. Na wystawie prezentowane są także projekty okładek oraz wkładek do płyt: Błędne Koło – Paśko i Zespół Co To oraz Nie Ma. Osiecka/Satanowski – Justyny Szafran. PO ŚWIATACH to również Rysunki z prób. Mock. Czarna Burleska – niezwykłe portrety postaci występujących w spektaklu reżyserii Konrada Imieli, którego premiera miała miejsce w 2019 r. w Capitolu (tam też, w ramach stałej wystawy wiszą oryginały prac). Artystka rysowała je w trakcie prób, poza swoimi scenami, łapiąc tym samym trudno uchwytny proces twórczy aktorów.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje PO ŚWIATACH-POŚWIATOWSKA NA GŁOS I SKRZYPOTRĄBY

Przepiękna poezja, rewelacyjnie brzmiące skrzypotrąby i niesamowita Emose

Polecane z kategorii koncert