koncert

Recital fortepianowy Miho Kurihana

koncert

Recital fortepianowy Miho Kurihana

Recital fortepianowy Miho Kurihana - Bilety na koncert

Współczesna muzyka Japonii - recital fortepianowy Miho Kurihana

Prowadzenie koncertu – Miho Kurihara, Mirosław Błaszczak

Miho Kurihara - urodziła się w Tokio. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat. Po ukończeniu Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio i kontynuowała studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Kazimierza Gierżoda. W 2003 roku uzyskała stypendium polskiego rządu w formie dwuletniego stażu naukowego na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracowała tam z prof. Tatianą Shebanovą.
W latach 2006-2008 odbyła staż naukowy także jako stypendystka Rządu Polskiego w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poszerzała swoją wiedzę z zakresu muzyki polskiej pod kierunkiem prof. Zofii Helman. W 2008 roku podjęła studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. T. Shebanovej i J. Drzewieckiego.
Miho Kurihara jest laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Otrzymała liczne nagrody, m. in. nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie (2012). Występowała z recitalami w Japonii i w Polsce, m. in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Zielonej Górze, Sosnowcu i Elblągu. Grała także na koncertach, międzynarodowych festiwalach i uroczystościach w wielu miastach m. in. w Gdańsku, Zakopanem, Głogówku, Malborku, Kielcach i Sanoku. Między działalnością pedagogiczno-artystyczną znajdowała również czas na działania charytatywne, organizując koncerty i sama występując w takich miejscach jak domy kultury, domy starców, kościoły, jak również różnorodne festiwale.
W latach 2014-2017 (do września) pracując jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polski w Tokio (przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii) występowała w różnych scenach muzycznych oraz kulturalnych jako pianistka i tłumaczka. W lutym 2015 roku została Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku.

Współczesna muzyka Japonii – recital fortepianowy Miho Kurihara
Koncert pianistki w atrakcyjny sposób prezentuje różnorodne nurty w dzisiejszej japońskiej muzyce. Ma nie tylko walor artystyczny, ale zawiera też aspekty popularyzatorskie i edukacyjne. Zachęca do bliższego poznania tej niezwykle bogatej dziedziny japońskiej kultury, która wciąż kryje wiele gatunków, stylów muzyki i utworów muzycznych wartych bliższego poznania.
Pierwsza część koncertu nawiązuję do tradycyjnych pieśni japońskich –
powszechnie znanych i lubianych utworów Sakura, sakura oraz Akatombo (Czerwona ważka) – ten ostatni pierwotnie skomponowany przez Kosaku Yamada. Miho Kurihara wybrała na koncert utwory: Kozaburo Hirai – Fantazja na fortepian „Sakura, sakura” oraz Haruna Miyake – Wariacje na temat „Akatombo”.
Dalszą część muzycznej podróży prowadzi na wyspy Archipelagu Okinawa, która udowadnia, że muzyka – podobnie jak całe dziedzictwo kulturowe tych południowych krańców Japonii – wzbogaca swoją oryginalnością bogactwo kulturalne tego kraju. Japońska pianistka przybliża dokonania współczesnej kompozytorki Naoko Zukeran, często czerpiącej z melodii ludowych z Okinawy. Z tego nurtu jej twórczości prezentuje utwory: Tsukiakari no Yoru ni (W noc rozświetloną blaskiem księżyca) z nurtu pieśni lirycznych jōjōka i melodii ludowych tubarama, Sam săra III zainspirowany pieśnią kobiet modlących się o bezpieczny powrót ich ukochanych z wypraw w morze oraz część 4 Impromptu melodii ludowych z Okinawy – nawiązujących do pieśni ludowych kuichaa i tańca z Wysp Miyako.
Kolejnym przystankiem muzycznym są motywy do japońskich filmów anime. Miho Kurihara sięga do utworów sławy japońskiej sceny muzycznej, Joe Hisaishi, który skomponował muzykę do światowej klasyki tego gatunku – filmów Hayao Miyazaki, twórcy Studia Ghibli (*tytuły filmów, z których będą wykorzystane w koncercie motywy kompozycji Joe Hisaishi, zostaną ustalone w marcu br.).

Na finał swojego koncertu pianistka z Japonii proponuje odwołujący się do japońskiej duchowości i tradycji, w tym dawnej stolicy Japonii – Nary, utwór Musica Nara skomponowany przez kompozytorkę Minako Tokuyama oraz kompozycję The Tom & Jerry Show, której autorką jest tworząca za granicą Hiromi Uehara, znana na międzynarodowej scenie muzycznej również jako pianistka jazzowa.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Bardzo utalentowana artystka. Świetny koncert.

Polecane