koncert

Siesta Festival 2018 - Marta Gomez

koncert

Siesta Festival 2018 - Marta Gomez

Siesta Festival 2018 - Marta Gomez - Bilety na koncert

Siesta Festival 2018 - Marta Gomez | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2020, 2021

W Sieście od lat zachwycamy się jej darem układania zachwycających melodii i głosem o szczególnej czułości; świetlanym, od którego robi się jaśniej wokół. Marta, choć Kolumbijka z urodzenia, skończyła słynny Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymała stypendium za nadzwyczajne osiągnięcia. Już wtedy postanowiła nie śpiewać jazzu, lecz znaleźć własny głos, oryginalny pomysł na muzykę. Napisała ponad sto piosenek osadzonych ściśle w tradycji latynoamerykańskiej. Nie tylko kolumbijskiej. Marta wędruje po krajach regionu: Boliwii, Chile Argentynie, Peru; trochę jak współczesny Kolberg, zbiera tradycyjne pieśni, uczy się rytmów, słucha odchodzących mistrzów, inspiruje się.

Jedna z jej piosenek, „Paula Ausente”, napisana pod wpływem lektury książki „Paula” Isabel Allende otrzymała nagrodę główną w międzynarodowym konkursie kompozytorskim w 2013 roku. Pojawiła się też na siódmej siestowej płycie! Wśród literackich inspiracji Marty ważne miejsce zajmuje Federico Garcia Lorca. Do jego wierszy artystka skomponowała kilkanaście piosenek a powstały w ten sposób album „El Corazon y el Sombrero” należy do najwspanialszych dzieł Muzyki Świata ostatnich lat.

Marta, choć tak silnie związana z muzyką latynoamerykańskich korzeni, pojawia się na scenie także w tak zaskakujących konstelacjach jak zespół Johna Mayera czy Bonnie Raitt.

Za swoje płyty Marta Gomez została dwukrotnie nagrodzona statuetką Grammy w kategorii Muzyka Latynoska.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Wiele lat temu Piotr Kosiński w jednej ze swoich autorskich audycji radiowych określił bratysławski koncert Petera Gabriela z trasy promującej album "US" mianem "przedsionka raju". W kwietniu 2018 roku Marta Gomez z zespołem na Gdańsk Lotos SIESTA Festival lekką stopą do tegoż Edenu weszła a z nią publiczność licznie zgromadzona w przepięknej sali Filharmonii na gdańskiej Ołowiance. Muzyka pełna uczuć i emocji, nasycona wpływami rodem z ojczystej dla Marty Kolumbii jak i np. elementami folkloru peruwiańskiego miała właściwości niemal hipnotyzujące. Głos Marty, jej naturalny, pogodny sposób bycia na scenie ale i odwaga w poruszaniu trudnych społecznie tematów przywodziła na myśl chociażby twórczość Joan Baez czy do pewnego stopnia Sarah McLachlan. Niemniej jednak to sama Marta ale i jej znakomici koledzy z zespołu uczynili wieczór 20 kwietnia niezapomnianym i magicznym. Andyjsko - łaciński klimat wykonywanych utworów ale też - jak to określił Marcin Kydryński, "anielski" głos Marty sprawiły, że z wielką niecierpliwością i tęsknotą wręcz będę oczekiwał kolejnej wizyty w naszym kraju tej niepohamowanej w muzyce, wspaniałej kolumbijskiej Artystki.

Polecane