Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

koncert

OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert

koncert

OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert

OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert - koncert

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

SPEAKING CONCERT jest autorskim cyklem koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Jak wyglądają̨ Speaking Concerts? Jak najprawdziwsze… śledztwo! Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka – kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.

Podczas dwudziestu koncertów z serii Speaking Concerts publiczność́ dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego skończyła się̨ interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.

KANKAN CZYLI ZAWRACANIE GŁOWY NOGAMI

Kankan – symbol roztańczonej Europy wieku XIX. Symbol przełamywania barier obyczajowych, a dla niektórych znak złego smaku…Jedno jest pewne - do dziś Kankan funkcjonuje jako znak szaleńczej zabawy i francuskiego kabaretu Moulin Rouge. Jednak kankanowa rewolucja obyczajowa nie byłaby możliwa, gdyby nie wcześniejsze wydarzenia rozgrywające się na salach balowych. Wszak nie można zapominać, że pierwsze oznaki swobód obyczajowych przyniósł walc, którego fenomen obserwujemy do dziś. Najnowszy speaking concert o zawracaniu głowy nogami opowiada o tańcu, który zrewolucjonizował europejską obyczajowość.

• Na czym polegał fenomen walca i dlaczego wiedeńczycy mieli dość menueta?

• Dlaczego Kongres wiedeński trwał tak długo i kto zapłacił za wielomiesięczne zabawy nocne jego uczestników?

• W jaki sposób rozpad małżeństwa Straussów przyczynił się do rozwoju walca (i historii muzyki)?

• Co ma wspólnego klątwa klanu Kennedych i rodu Straussów?

• Na czym polega wyższość rewolucji walca nad rewolucją dzieci kwiatów?

Zapraszamy Państwa w podróż do kraina najpopularniejszych tańców XIX-wiecznych. Na finał oczywiście kankan z operetki Jaquesa Offenbacha. Poza tym najsłynniejsze walce, polki i kadryle Johanna Straussa ojca i syna.

Wykonawcami koncertu będą m.in.:
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Tworzą go najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, m.in. Akademii Muzycznej w Krakowie, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu i Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, tuż po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.

Marcin Sompoliński – dyrygent, profesor klasy dyrygentury Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. jest pomysłodawcą i realizatorem nowatorskiego cyklu multimedialnych koncertów edukacyjnych Speaking Concerts, które od blisko dekady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem publiczności w całym kraju. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, towarzysząc wybitnym solistom w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert


Jak działają recenzje?
Spektakl słaby, przegadany. Za mało muzyki, za dużo anegdotek wątpliwego lotu ( choć nie wulgarnych). Scena była zbyt mała dla orkiestry i tancerzy, więc ci ostatni koncentrowali sie na tym jak ni spaść ( ze sceny) lub nie wpaść ( na muzyków). Trudno też zaakceptować wstawanie pana Mazana ku czci Franciszka Józefa i peany na cześć tego władcy - Austria brała z ochotą udział w zaborach i wielu Polaków aresztowano i zabito za ich niepodległościowe dążenia.
Agnieszka 22.02.2022 18:23
Piękny koncert,lekko z humorem i taktem profesjonalnie zagrany zaśpiewany ,zatańczony Spędziliśmy wspaniały wieczór Dla Krakowian obecność na żywo Pana Leszka Mazana ,historii samej w sobie była dodatkowym ukłonem i miłym akcentem wieczoru Nieczęsto w Krakowie spotykane owacje na stojąco są najlepszą oceną publicznosci całości wykonania .Szkoda ,że nie doczekaliśmy się choć małego bisu Publiczność zasłużyła!
Szczęśliwa 22.02.2022 01:12
Fantastyczny koncert wraz ze świetnym omówieniem w cudownej atmosferze, i w dodatku po mistrzowsku!!!
Anna 21.02.2022 20:16
Miła chwila zapomnienia... codzienności. Naładowana pozytywną energią rozpoczynam nowy tydzień.
Kryniczanka 21.02.2022 09:31
super
kluska 16.01.2020 14:57
OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert
Poznań, 15.01.2020
Aula UAM
Przepiękny koncert, bogaty w ciekawe informacje przekazane z humorem, dzięki czemu z wielką przyjemnością spędziłam czas Z niecierpliwością czekam na następny koncert
Janka 16.01.2020 08:43
OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert
Poznań, 15.01.2020
Aula UAM
Koncert świetny, jednak ciut za dużo gadania, a przede wszystkim za długa przerwa. Dyrygent jak zawsze pełen humoru.
Bajerka 16.01.2020 08:30
OD WALCA DO KANKANA - Speaking Concert
Poznań, 15.01.2020
Aula UAM

Polecane z kategorii koncert