koncert
Variété

koncert

Variété

Variété - Bilety na koncert

Variété | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2019, 2020

Grupa powstała jesienią 1983 pod nazwą ZyZyZy, która kolejno zmieniała nazwy na: Variété Est Morte (fr. Różnorodność umarła), a następnie na Variété. W pierwszym składzie znaleźli się: wokalista, autor tekstów Grzegorz Kaźmierczak, a także Wojciech Woźniak (gitara basowa), Jacek Buhl (perkusja), Radosław Urbański (gitara) i Sławomir Abramowicz (saksofon). Zespół zadebiutował na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1984, zdobywając wyróżnienie festiwalu, prezentując muzykę spod znaku "cold wave" wzbogaconą poezją Kaźmierczaka. Grupa ponownie pojawiła się na jarocińskiej scenie w latach 1985 (nagroda główna – Złota Dziesiątka), 1986 (już, jako gwiazda), 1990, 1991, 1992 (nagroda Burmistrza miasta) i 1994.

W 1985 roku Variété weszło do studia, by nagrać dwa utwory na swój debiutancki singel "I znowu ktoś przestawił kamienie". W 1986 roku nagrało materiał (10 utworów) na swą pierwszą płytę długogrającą o roboczym tytule "Bydgoszcz". W przeddzień podpisania umowy z Klubem Płytowym “Razem” nieznani sprawcy ukradli z samochodu taśmę–matkę, która nie została odnaleziona do dziś. Po Polsce krążyły jedynie słabej jakości kopie. Jedna z nich została opublikowana w 1992 roku przez Akademickie Radio Pomorze. Album ukazał się oficjalnie na płycie kompaktowej dopiero w 2002 roku nakładem Furia Musica pt. "Bydgoszcz 1986".
Koncert z Jarocina ’86 został utrwalony przez ekipę filmową brytyjskiej telewizji BBC kręcącą wówczas dokument "My Blood, Your Blood". Ze względu na złe oświetlenie sceny nie trafił on ostatecznie do filmu.

Rok później zespół zawiesił działalność by po kilku miesiącach ją wznowić w składzie Kaźmierczak – Woźniak – Buhl. W 1988 roku Kaźmierczak wraz z Woźniakiem, jako duet WINA zdobywają wyróżnienie na Przeglądzie Piosenki Autorskiej w warszawskich Hybrydach, nagrodą była między innymi kwalifikacja na festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie – zespół nie skorzystał jednak z tej sytuacji uznając, że ten festiwal nie jest dla nich odpowiedni. Rok później dołączył gitarzysta Radek Urbański, a od 1990 roku do dziś na gitarze w Variété gra Marek Maciejewski. Jacek Buhl zastąpiony został w 1989 roku przez znanego z Abaddonu Tomasza "Perełkę" Dorna. W tym składzie nagrana została płyta zatytułowana po prostu Variété (Kophaus,1993) niosąca za sobą częściową zmianę stylistyki – pojawiające się elementy jazzu, głównie za sprawą gry legendarnego trębacza Andrzeja Przybielskiego, zaproszonego na tę sesję. W następnych latach ukazały się dwie kolejne płyty: nagrana na żywo w Krakowie w 1994 "Koncert Teatr STU" (1995) oraz studyjna "Wieczór przy balustradzie" (MusicCorner, 1996). W 2001 zespół rozpoczął próby z nowym perkusistą Jarkiem Hejmannem (znanym z zespołu Dubska). W 2005 został wydana płyta "Nowy materiał" (EMI Music Poland, 2005). W 2006 roku odszedł jeden ze współzałożycieli grupy – Wojtek Woźniak. Na jego miejsce pojawił się Tomasz Krzemiński (Neuma). Jesienią 2006 roku Kaźmierczak i Maciejewski wyjechali do Nowego Jorku. Podczas ich półrocznego pobytu w USA powstała płyta "Zapach wyjścia", nagrana z amerykańskimi muzykami Luigim Franceschinim (perkusja) i Donaldem Dixonem (gitara basowa). Album w kwietniu 2008 wydała niezależna warszawska wytwórnia Kuka Records.

Od roku 2011 Variété rozpoczęło próby w trzyosobowym składzie – do Kaźmierczaka i Maciejewskiego dołączył perkusista Marcin Karnowski (znany z grup 3moonboys i George Dorn Screams). W tym składzie zespół nagrał świetnie przyjętą płytę “Piosenki kolonistów” 247Records, 2013). Po wydaniu płyty do grupy dołączyli klawiszowiec Bartek Gasiul i basista Grzegorz Korybalski.

W 2015 roku powstał spektakl muzyczno-taneczny, w reżyserii choreografa i reżysera Jacka Gębury: “Bal, czyli wieczór zapoznawczy, gra zespół Variété”, który miał premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W tym samym roku ukazuje się płyta “PPA Wrocław 2015” (247Records, 2015), która jest rejestracją tego wydarzenia. Spektakl jest grany z powodzeniem do dziś m.in. na wielu festiwalach teatralnych. W roku 2017 miała miejsce premiera kolejnego albumu studyjnego pt. "Nie wiem" w nakładzie wydawnictwa Agora.

Mimo iż Variété uznawane jest przez wielu za czołowego przedstawiciela cold wave, Grzegorz Kaźmierczak we współczesnych wypowiedziach podkreśla konieczność odejścia od tego nurtu jako warunek rozwoju. Jest on także autorem czterech tomików wierszy: “Głód i przesyt”, “Record – Play” , “Bydgoszcz – Nowy Jork” i “Centra”.

www.facebook.com/variete.polska

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

koncert spoko ,ale myśle że dobrze by było czasem odkurzyć coś starszego w tym nowym bardziej elektronicznym brzmieniu.
koncert bardzo dobry, muzycy w świetnej formie, no i wspomnienia odżyły...
Czarodzieje...
Lumiukko Kurpitsa 31.03.2019 14:58
miałem wrażenie, że graja jakoś ospale. Gitara była jakby w innym świecie. Bas, a przede wszystkim bęben basowy były zbyt głośne. (Przy okazji - wczesniejszy koncert GOORALa był rewelacyjny!!!)
Najlepiej, są w formie. Mała sala, ale dźwięk petarda. Nowy materiał ok ale trzeba czasu...
Misio 29.03.2019 10:12
Przepiękne granie.
Sławek 29.03.2019 09:44
Lubię i szanuję. Troszkę za głośno jak dla mnie było, jak na taką małą sale.
iza 29.03.2019 08:39
Okrutnie gorąco, więc wyszłam w połowie. Muzyka jak najbardziej na plus.
xyz 29.03.2019 08:28
dobra sztuka Variete , przyjemne miejsce Polecam
Bez zażutu, koncert dobrze zorganizowany. Tylko 15 minutowe opóźnienie. Niektóre utwory inaczej brzmią po latach.
Klaszczę w dłonie by było mnie więcej ....
Bardzo dobry występ, dużo emocji, fajne zaangażowanie zespołu, solidnie nagłośniony.
Bardzo dobry koncert , powrót do lat 80 tych , Variete w formie . Duże brawa dla kina Kadr za bardzo dobre profesjonalne nagłośnienie , miło było spędzić czas , polecam .
Organizacja bez zarzutu, ale zespół który puszcza partie saksofonu, czy dęciaków ogólnie, z sampli to jakieś nieporozumienie. Jeśli nie ma saksofonisty, bo jak rzecze wokalista jest w Ameryce Południowej, to trzeba zagrać tak, żeby wypełnić przestrzeń w miejscu jego partii, a nie wciskać taki wałek. Utwory bez takich sampli bez zarzutu, dobrze zagrane.
Koncert znakomity! Ciekawe brzmienie, Variete w najwyższej formie.

PROMOCJA DNIA

-25%

Gdynia
23.11.2019 19:00

bilety od 45,00 zł

KUP BILET

Polecane