koncert

made in JAZZ: Artur Dutkiewicz Trio

koncert

made in JAZZ: Artur Dutkiewicz Trio

made in JAZZ: Artur Dutkiewicz Trio - Bilety na koncert

Sala: Broadway
Wstęp: 20/30 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr

Niestrudzony romantyczny podróżnik. Ambasador polskiego jazzu znany publiczności niemal całego świata.

PIANISTA ARTUR DUTKIEWICZ to jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w ponad 60 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię. Urodził się w 1958 r. w Pińczowie (woj. Świętokrzyskie). Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Ukończył z wyróżnieniem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. z transmisją w Radio France. W latach 90-tych często przebywał we Francji występując tam z uznanymi muzykami francuskimi: Pierrem Michelot i Alainem Brunet a także z legendarnym polskim saksofonistą Tomaszem Szukalskim.
Koncertował ze znakomitymi muzykami, m.in przez 25 lat z Tomaszem Szukalskim, w Kwartecie oraz Duecie, ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. ​Artur Dutkiewicz występuje SOLO oraz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Jego ostatnie albumy „Mazurki”, „Prana” oraz „Traveller” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.
W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.
Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli “Proces” Kafki i “Taniec Lokatora”.
Od 1987 roku prowadzi klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży. Często zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
W 2006 i 2008 był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie.

Bogata dyskografia Artura Dutkiewicza, który do historii polskiego jazzu i tak już dawno przeszedł, będąc pianistą w ostatnim autorskim kwartecie Tomasza Szukalskiego, pełna jest świetnych nagrań, ale ostatnia jego płyta „Traveller” przerasta wszystko, co Dutkiewicz zrobił do tej pory. Płyta ociera się o genialność, bo chyba jeszcze nigdy wcześniej pianista nie dał tak bezpośredniego wyrazu swoim emocjom; owszem, notował wrażenia, smaki i wspomnienia, ale jednak „tego czegoś” nie dotykał, a to, co grał i nagrywał, było wstępem do tego, co skomponował/wyimprowizował teraz. To muzyka głęboko uduchowiona (nie przypadkiem dominują tempa wolne i średnie), motoryczna niczym mantry, oparta na nieskomplikowanych tematach lub zgoła jednym, w zapamiętaniu ugniatanym jak ciasto, akordzie, ponad którym gdzieś tam majaczy się „konkretna” melodia. Znacie dobrze te stany, dawno temu komunikował je Keith Jarrett, jeszcze dawniej John Coltrane – nie o przyjemność grania/słuchania tu chodzi (choć ta jest bezsprzeczna, nic nie szkodzi, żeby „Traveller” towarzyszył nam choćby w podróży i nie pozwalał zasnąć), a o osiągnięcie spokoju serca i umysłu. I podzieleniu się dobrą – najlepszą! – energią.
Adam Domagała zdzezemlzej.blogspot.com

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje made in JAZZ: Artur Dutkiewicz Trio

Polecane z kategorii koncert