Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

spektakl

Alicja w Krainie Czarów NT

spektakl

Alicja w Krainie Czarów NT

Alicja w Krainie Czarów NT - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Reżyseria oraz libretto:
Wojciech Kościelniak
wg własnego tłumaczenia
"Alicji w Krainie Czarów"
Lewisa Carrolla

Muzyka:
Mariusz Obijalski

Scenografia:
Iwona Bandzarewicz

Choreografia:
Mateusz Pietrzak

Przygotowanie wokalne:
Ren Gosławska

Producent wykonawczy
i asystent reżysera:
Katarzyna Witkowska

Reżyseria światła:
Tadeusz Trylski

Wizualizacje:
Cezary Reinert

Obsada:
Kacper Bocek,
Jowita Kropiewnicka,
Wojciech Marcinkowski,
Katarzyna Pałka,
Joanna Pasternak,
Aleksandra Rowicka,
Jan Sielicki,
Magdalena Skorupska,
Dawid Suliba

Inspicjent:
Justyna Moczulska

Zdjęcia:
Iwona Bandzarewicz

Kabina elektroakustyczna:
Krystian Koźbiał
Tomasz Mierzlikin
Cezary Reinert

Maszyniści:
Mateusz Bonat
Łukasz Komorowski
Mieczysław Zawada
Tomasz Żurawski

Pracownia plastyczna:
Grzegorz Sujecki
Marianna Soroczyńska

Garderobiane:
Monika Hoppa
Monika Rosiak

Pracownia krawiecka:
Teresa Zawada

Charakteryzacja:
Urszula Heinowska

Czy Alicja w Krainie czarów ma szansę stać się musicalem? Jak się wydaje wszystko temu sprzyja. Okoliczności - na potrzeby tej realizacji - zostały opracowane w taki sposób, aby nie niszcząc zapisanych przez autora znaczeń, tworzyły środowisko, w którym muzyka jest naturalnym bytem. Można domniemywać, że Alicja wychowała się w domu, gdzie muzykowano, gdzie codzienne ćwiczenia gry na pianinie nie tylko były mile widziane czy pożądane, ale też wymagane jako jeden z fundamentalnych priorytetów życia codziennego. Taki kontekst budował będzie konflikt wewnętrzny bohaterki i stanie się iskrą, rozpoczynającą baśniową podróż, podczas której ruch, taniec i muzyka stworzą naturalne środowisko. Przygotowaliśmy świetnie zaśpiewany, zatańczony i aktorsko zagrany musical, który będzie nie tylko znakomitą zabawą, lecz również ciekawą opowieścią o dojrzewaniu.

Wybitny tekst Lewisa Carolla zajmuje szczególne miejsce w literaturze. Z jednej strony to baśń dla dzieci o przygodach zagubionej w fantastycznym świecie dziewczynki. Z drugiej, surrealistyczna opowieść o dojrzewaniu. O tym, co dzieje się z ciałem, duszą, rozumem i emocjonalnością młodej istoty, która przestaje być dzieckiem i zamienia się w dojrzewającą dziewczynę. Zaskakujące jak - patrząc pod tym kątem - wielowymiarowe stają się te przygody. Skojarzenia, porównania i podteksty same zaczynają się mnożyć. Czym jest piękny, kolorowy ogród, do którego zmierza bohaterka, zaledwie raz go ujrzawszy. Dlaczego początkowo widziany jest przez maleńkie drzwiczki, które nie pozwalają się do niego przedostać? Dlaczego trzeba się zmniejszyć, aby go doświadczyć? A czym są jej nagłe zmiany wzrostu, które mnożą się jakby na zawołanie? Czasami Alicja jest tak maleńka, jakby czuła się tylko dzieckiem i kilkuletnią dziewczynką a innym razem jest ogromna i rozmiar jej ciała ją zaskakuje: nogi i szyja nagle stają się tak długie, że zostaje posądzona o bycie żmiją (i to taką żmiją, która rozbija gołębie rodziny!)
Abstrakcyjny, skojarzeniowy język, którym posługuje się autor z jednej strony jest po prostu lubianą przez dzieciaki zabawą językową, a z drugiej najeżonym podtekstami gąszczem znaczeń. Ten swoisty surrealizm został zastosowany na tyle sprytnie, że potrafi spełniać naraz dwie role. Po pierwsze bawi - jest beztroski, cudownie głupi, pozornie niekonsekwentny i obłąkany. Jednak jest równocześnie narzędziem językowym dla tych, po drugiej stronie dojrzewania, którzy natychmiast wychwytują ulokowane w nim dwuznaczności.

Przygody Alicji przyjmują formę „opowieści drogi”. Kłopoty rodzinne wywołują jej nieoczekiwaną podróż ku przyszłości. Klucząc w fantastycznym świecie podświadomości dziewczynka spotyka „duchy” dorosłości. Dzieckiem już nie jest, a panną jeszcze się nie stała. Znajduje się w niezrozumiałym dla siebie miejscu i czasie, gdzie w pełni nie działają prawa ani jednej ani drugiej strony, a jednocześnie w pewnym stopniu obie siły są obecne. To czas rozpoznawania świata i siebie w jego nowym, nieoczekiwanym kontekście. Nasza interpretacja skupiać się będzie na tej właśnie podróży Alicji przez obszary dotychczas zarezerwowane przez świat dorosłych. Zmierzy się demonami, uosabiającymi potencjalne drogi, które prowadzić ją będą przez dalsze, dorosłe życie. Pozna obyczaje właściwe lokalnym socjetom. Spotkanie z Królicą podejmie próbę odpowiedzi na pytanie: czym może być życie pod znakiem kariery zawodowej. Rozmowa z panem Larwą pozwoli jej się zastanowić, czy mądrość i religie dają schronienie przed samotnością. Pan Gołąb z kolei reprezentował będzie tę część dorosłości, która wiąże się z namiętnościami i zapatrzeniem we własne ego. Uwikłana w dom i macierzyństwo Księżna, wprowadzi Alicję w świat frustracji z nimi związanych, a czas herbatki u Kapelusznika sprzyjał będzie zastanowieniu nad tym czy da się żyć „poza systemem”. Wreszcie na jej drodze zjawi się Królowa Kier - synonim pragnienia bezwzględnej kobiecej władzy, wynikającej z odkrywania własnej seksualności. Każde spotkanie to krytyczne spojrzenie na świat. Wszystko to zmierzać powinno do jednego celu - odnalezienia własnego centrum, własnego silnego, szczerego i szczęśliwego ja - tej części istnienia, która nie czyniąc krzywdy potrafi zadbać o swoje potrzeby i pójść własną drogą.

Data premiery: 19.03.2023

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Recenzje i opinie: Alicja w Krainie Czarów NT


Jak działają recenzje?
Rewelacyjny musical. Oryginalne i zapadające w pamięć teksty piosenek. Ludzie nucili je po wyjściu z Teatru. Dawno się tak świetnie nie bawiliśmy w teatrze.
Mi 22.10.2023 21:21
Wspaniała gra aktorska oraz przepiękne głosy przenoszą nas do przepięknego fantastycznego świata. Fenomenalny spektakl !
Karolina 22.10.2023 16:08
Spektakl, który miałam okazję obejrzeć, zasługuje na najwyższe oceny. Śpiew aktorów był znakomity, w pełni oddając emocje i piękno każdej piosenki. Muzyka była doskonale dobrana do klimatu spektaklu, tworząc niepowtarzalny nastrój. Teksty w muzyce poruszały serce i umysł, dodając głębi postaciom i całej historii. Aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role, sprawiając, że publiczność była wciągnięta w każdy moment spektaklu. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom teatru i muzyki! A dla Alicji - chapeau bas!
Obserwator 22.10.2023 11:02
Świetna gra aktorów, Alicja jest to music hall, aktorzy po prostu super. Czas spektaklu 2,5 godziny, trochę długo.
adrian 22.10.2023 10:42
Świetny spektakl dla dorosłych. Wspaniała gra aktorka, taniec i śpiew. 2,5 godziny rewelacyjnej zabawy.
Aga 22.10.2023 09:36
Bardzo kolorowy,zajmujący,dużo się dzieje, nasycony muzyką i wrażeniami.Wspaniałe show, choreografia na najwyższym poziomie ,naprawdę warto iść i to zobaczyć.Nastolatki i dorośli byli zachwyceni.
Marta 22.10.2023 08:53
Było syper.
Myroslava 22.10.2023 08:36
Doskonałe wizualnie, muzycznie, prawdziwy majstersztyk
Joanna 22.10.2023 08:33
Piękny występ!Naprawdę godny polecenia!Pełen profesjonalizm aktorski!
Alicja 20.10.2023 19:31
Fantastyczny spektakl. Dzieci zachwycone i chętnie zobaczą kolejne.
Karolina 20.10.2023 16:19
rewelacja
Marta 17.10.2023 15:37
Niesamowity spektakl w doskonałej oprawie muzycznej! Jednak nie 10+ a okolo 14 + jeśli chodzi o dokładne zrozumienie wszystkiego. Natomiast samo show ucieszy także oczy młodszych i starszych.
Milena 15.10.2023 15:31
Przedstawienie extra! Genialna króliczyca,królowa i reszta trupy. Świetnie się bawiłam!Polecam gorąco👍
Miroslawa 15.10.2023 13:51
Świetna gra aktorska, wspaniała muzyka, ciekawa interpretacja. Polecam dla dorosłych i dla dzieci, ale raczej tych starszych, 13+.
Wieczysty 15.10.2023 12:40
Świeże i zaskakujące przedstawienie, polecam!
Wojtek 15.10.2023 11:17
Było wspaniałe
15.10.2023 09:39
Wspaniały musical, cudowni młodzi aktorzy, pełne uznanie dla ich pracy, kondycji występu. Piosenka Królowej - mistrzostwo świata. Cudowne 2 godziny i 40 minut :)
Bernadetta 15.10.2023 09:18
Świetny spektakl !!! Przepiękna muzyka, zachwycająca choreografia, bardzo dobra gra aktorów. Każdy z występujących miał swoje popisowe role, wypadli bardzo profesjonalnie. Aż się prosi, żeby mogła zobaczyć to przedstawienie szersza publiczność. To kawał dobrej roboty. A jeszcze teksty i w ogóle pomysł na spektakl dla młodzieży, ale i dla dorosłych o głębokiej refleksji o życiu. Jesteśmy zachwyceni!!!
15.10.2023 09:12
Spektakl profesjonalnie przygotowany. Duże zaangażowanie i wspaniała gra aktorska. Każda scena tryska energią. Bardzo pozytywne doświadczenie.
ostr 13.06.2023 09:06
Wspaniały występ. Piękne głosy, gra taniec wszystko na bardzo wysokim poziomie. Miło patrzeć na tak zdolnych młodych ludzi.
Tomek 11.06.2023 21:04
Polecam
Katarzyna 07.06.2023 22:40
REWELACJA
Widz 06.06.2023 21:05
Kościelniak to oczywiście zawsze wysoka jakość. Ale to, co robią w tym spektaklu aktorzy jest na tak wysokim poziomie... poziomie, którego nigdy wcześniej nigdzie nie widziałem. Brawo! To musi być grane jeszcze wiele razy!!!
Adam 06.06.2023 11:18
Rewelacja. Fantastyczny spektakl. Wspaniała gra aktorska, świetne głosy, znakomite teksty z dużą dawką humoru. Gorąco polecam. Z ogromną przyjemnością zobaczę jeszcze raz.
JB 03.06.2023 06:49
Wspaniały, zabawny, szalony spektakl Nie tylko dla dzieci 😉 ( Niektóre wątki i piosenki chyba specjalnie dla dorosłych 😅) Mądre teksty - świetna choreografia- Polecam🎭🐇🎩
Ewa Szlaga-Ortmann 02.06.2023 12:25
Piękna sztuka...wspaniłe wrażenia ..mądre teksty ..piosenek...jedno z najlepszych przedstawień na jakim byłam..🌸🌸
Beti 02.06.2023 09:24
Wspaniały spektakl! Porywająca choreografia, stworzone postaci bardzo charyzmatyczne, dowcipne, pasjonujące. Muzyka: teksty i aranżacje to majstersztyk....z chęcią kupiłabym płytę.... Polecam dużym i małym!
Espa 02.06.2023 09:09
Rewelacyjny spektakl, raczej dla dorosłych i młodzieży.
Marta 02.06.2023 08:57
Musical bardzo mi się podobał,jestem zachwycona gra aktorów,wspaniałą organizacją.
Regina 23.05.2023 12:20
Wspaniały spektakl. Alicja w zupełnie nowej odsłonie. To zdecydowanie nie jest przedstawienie dla dzieci ale dla dorastającej młodzieży i ich rodziców. Piękne piosenki z bardzo mądrymi i głębokimi tekstami. Bardzo żywa choreografia i minimalistyczna scenografia która tworzy magię. Zdecydowanie poleca!
Irma 23.05.2023 10:10
WIĘCEJ
ZWIŃ

Polecane z kategorii spektakl