spektakl

Belfer

spektakl

Belfer

Belfer - Bilety na spektakl teatralny

Drogi Widzu! Przed zakupem prosimy o zapoznanie się z regulaminem sprzedaży oraz regulaminem udziału w wydarzeniach organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury w okresie pandemii, a także wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które należy przekazać bileterowi w dniu wydarzenia. Materiały do pobrania: https://www.mik.waw.pl/bilety/kasa.html


Monodram w mistrzowskim wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży.
W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie "szkoła przetrwania".
Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu ?Belfer? ? dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego.
Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że "Belfer" nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z "Belfra" pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów. Konrad J. Zarębski

Czas trwania spektaklu
ok. 90 min. / bez przerwy

Autor: Jean-Pierre Dopagne
Przekład: Bogusława Frosztęga
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska
Premiera 20 września 2004 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Belfer

Monodram ciekawy. Gra aktorka - na wysokim poziomie. Publiczność fatalna, która nie potrafi wyłączyć telefonów komórkowych na czas spektaklu.
znakomity występ, mistrzowski, a przesłanie monodramu bardzo uniwersalne i niezwykle aktualne, polecam wielbicielom sztuki przez duże S
Monodram - Pszoniakiem wspaniałym stoi!
martens54 15.04.2019 22:17
Rewelacja
belferka 29.03.2019 21:02
Majstersztyk. Doza śmiechu, ale wykończona goryczką.
wybitny aktor, słaba sztuka
Mistrzostwo świata ! Wojciech Pszoniak w najwyższej formie.Chapeau bas przed kunsztem mistrza sztuki aktorskiej.
Prawdziwy Maestro!
Szkoda, że nie było możliwości rozowy o treści spektaklu z odtwórcą monodramu. Jestem do glebi poruszona trescią, ale tez interpretacja W.Pszoniaka. Dla mnie monodram był etycznie niejasny. W recenzji czytamy o cierpieniu nauczyciela wobec frustracji zawodowej i niespelnienia w pracy z młodzieżą i o tę frustracje nauczyciel oskarża tylko młodzież, ale to on sam zaczyna spektakl mottem : uczniowie to zwierzęta ! Co zrobił on sam aby młodzież przedmiotem zainteresować ? Sam stwerdza, że przez szereg lat chodzi na zajecia z jedną książką i nie przyjmuje do wiadomości, że swiat się zmienia i zamiast z młodzieżą sie jakoś dogadać to do niej strzela. Ciekaw jestem ile w tym tekscie, przedstawoinym przez Aktoraj jest oryginału, a ile jego własnej wizji, czasem bełkotliwej i nie spójnej. Opowieść o gwałcie nauczycielki tragiczna. Dla mnie sztuka jest amoralna. Oczywiscie Wojciech Pszoniak wielkim aktorem jest i nikt nie poważy się na krytykę tego co nam pokazał, ale jak widzę gra ten monodram od nieskończonej ilości lat i może czas wziąć się za coś nowego ?
Niestety, tym razem (Festiwal monodramu MOTYF w Tychach) Wojciech Pszoniak chyba był w znacznie gorszej dyspozycji niż zwykle: zagrane słabo i nudno, zdecydowanie poniżej możliwości tego aktora. Odniosłem wrażenie jakby chciał tylko (cytując bohatera tegoż monodramu) "przetrwać 1,5 godziny na scenie". Tym bardziej szkoda, że jestem wielkim fanem talentu aktorskiego Wojciecha Pszoniaka.
Świetna organizacja, wspaniały występ Mistrza!
Genialny aktor. Temat interesujący mnie...bardzo. Trudna forma.Wszystko razem - wspaniały wieczór.
Słodko-gorzko było. Mistrzowskie wykonanie, poruszające do szpiku kości. Mocny tekst, bardzo uniwersalny, momentami przerażający w diagnozie, którą daje. No i Teatr Mały, który dość wielki jest w istocie. Bardzo dziękuję za kolejną dawkę emocji.
Wspaniały monodram, razem z mężem uważamy ten wieczór za bardzo udany. Pan Pszoniak rewelacyjny.
Klasa! Znakomity monodram w mistrzowskim wykonaniu!
Znakomite przedstawienie! Wojciech Pszoniak przez 90 minut przykuwa uwagę widza swoją fantastyczną grą! Bardzo dobry tekst belgijskiego autora dopełnia całości. Bardzo polecam!
Wojciech Pszoniak jak zwykle wspaniały. Sztuka skłaniająca do refleksji. Obraz jak zmieniła się szkoła na przestrzeni lat. Patrząc na dzisiejszych niektórych uczniów czasami bohaterowi trudno się dziwić, że zrobił to co zrobił.
Jestem pod ogromnym wrażeniem wspaniałej gry i kunsztu aktorskiego pana Wojciecha Pszoniaka. !!! Polecam obejrzenie monodramu "Belfer"ze względu na osobę aktora i przedstawionego tematu jakże dzisiaj aktualnego.
Klasa!występ świetny.smiech przeplata się z przemyśleniami.polecam gorąco!
P.Pszoniak profesjonalny,sztuka dająca do myślenia jak wychowaliśmy młode pokolenie ....ale na sali brak klimatyzacji -duszno!!!! V
Świetna, mądra, niestety mająca odzwierciedlenie w rzeczywistości sztuka. Bardzo wiarygodny pan Pszoniak. Czas spędzony w TM nigdy nie jest zmarnowany, dziękuję.
Rewelacyjny spektakl.Ponadczasowy. Polecam wszystkim
Mistrzostwo warsztatu! w dobie okropnej dykcji, bełkotu scenicznego, oszustwa wobec publiczności czułam się zaszczycona, że mogłam wydać 50 zł., aby usłyszeć ARTYSTĘ. Rozbawienie moje monodramem trwa do dzisiaj. Panie Wojciechu! DZIĘKUJĘ!. Z POWAŻANIEM, T.Kosowska
Bardzo dobry występ. Było dużo śmiechu przeplatanego smutkiem.
Fantastyczny występ. Bawi, wzrusza i poraża "spojrzeniem belfra na świat". Plakaty zapraszają głównie nauczycieli, ale myślę, że to przedstawienie powinni obejrzeć przede wszystkim uczniowie (głównie szkół ponadgimnazjalnych) oraz ich rodzice. Jak belfer widzi uczniów i jaki ma stosunek do nich to tylko jedna strona spektaklu. Druga, to zachowanie uczniów wobec nauczycieli. Pan Wojciech Pszoniak zagrał Belfra fenomenalnie - ale tej klasy aktor potrafi zagrać po prostu wszystko. Gorąco polecam.
Bardzo dobry monodram. Pan Pszoniak w świetnej formie, podziwiam kondycję Artysty. Temat niezwykle aktualny.
Monodram na bardzo wysokim poziomie. Z przyjemnością wybiorę się jeszcze raz.
Świetny, śmieszny, ale i gorzki. Bardzo aktualny.
Jestem pod wielkim wrażeniem. ale nie jest to dla mnie zaskoczeniem. Monodram w wykonaniu takiego Artysty mógł tylko zachwycić. Dziękuję
Sztuka pozostanie w pamięci na długo. Pan Pszoniak jak zawsze rewelacyjny.
WIĘCEJ
ZWIŃ

Polecane z kategorii spektakl