Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

spektakl

Bitwa o tron. Musicalowy talent show

spektakl

Bitwa o tron. Musicalowy talent show

Bitwa o tron. Musicalowy talent show - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

W "Bitwie o tron" o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów elekcyjnych, każdy z przebojową piosenką. To show, któremu blisko do konwencji Eurowizji - to widownia wybiera zwycięzcę.

"Bitwa o tron. Musicalowy talent show” to autorska produkcja Syreny. Za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, zastępca dyrektora teatru ds. artystycznych, a kompozytorem musicalu jest kierownik muzyczny Syreny Tomasz Filipczak.

Musical o wybranych królach elekcyjnych jest utrzymany w konwencji popowego talent show. Jego bohaterowie prezentują się w przebojach skomponowanych w stylistykach charakterystycznych dla krajów, z których pochodzą. I tak Zygmunt III, wywodzący się ze szwedzkiej dynastii Wazów, śpiewa piosenkę nawiązującą do estetyki Abby, z kolei August Mocny łączy w jednym utworze metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein oraz mozartowską arię. Jurorkami show są cztery cudzoziemki – matki, żony, siostry i kochanki polskich władców, a zmagania królów prowadzą dwaj księża – to nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele stanu duchownego byli głównymi komentatorami życia publicznego Rzeczpospolitej.

-Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już pewnie nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe! – opowiada Jacek Mikołajczyk. - Temat królów elekcyjnych od razu skojarzył mi się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem - wielkie przedstawienie. Stworzyliśmy spektakl, na którym będzie się bawić i dorosła, i młodzieżowa widownia. Znajomość historii nie jest wymagana, przez jej meandry sprawnie prowadzą widzów postaci jurorek.

Niebanalna opowieść o historii to jedno z ważniejszych zjawisk współczesnego światowego musicalu. Trend wyznaczyli Amerykanie, którzy o Alexandrze Hamiltonie, jednym z ojców-założycieli USA, opowiadają w musicalu utrzymanym w stylistyce rapu, oraz Brytyjczycy przedstawiający sześć żon Henryka VIII jako diwy muzyki disco.

"Bitwę o tron" wyróżniono Musicalowymi Nagrodami Widzów za sezon 2020/21 w kategoriach "Najlepsza premiera sezonu", "Najlepszy reżyser", "Najlepsza choreografia", "Najlepsze kostiumy", "Najlepszy aktor drugoplanowy" (Jacek Pluta), "Najlepsza aktorka drugoplanowa" (Katarzyna Walczak), "Najlepsza solówka męska" (Łukasz Szczepanik).

Obsada:
Łukasz Szczepanik
Anna Terpiłowska/Agnieszka Tylutki
Maciej Dybowski
Albert Osik
Przemysław Glapiński
Michał Konarski
Marcin Wortmann
Agnieszka Rose
Beatrycze Łukaszewska
Katarzyna Walczak
Magdalena Placek-Boryń/Karolina Gwóźdź
Marta Walesiak-Łabędzka
Piotr Siejka
Jacek Pluta

Zespół muzyczny:

Instrumenty klawiszowe/dyrygent
Tomasz Filipczak
Gitara
Jan Malecha
Gitara basowa
Paweł Bomert
Perkusja
Grzegorz Poliszak

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Bitwa o tron. Musicalowy talent show

Brak recenzji

Polecane z kategorii spektakl