spektakl

DRACH pokaz przedpremierowy

spektakl

DRACH pokaz przedpremierowy

DRACH pokaz przedpremierowy - Bilety na spektakl teatralny

Opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz.

Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

Szpital psychiatryczny, który bardzo często mijam zawsze był poruszający. Ślady kul na ceglanym murze kazały mi pytać, skąd one pochodzą. Kiedy próbowałem odpowiadać na te pytania, wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść „Drach” – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność – opowiedzieć coś uniwersalnego – mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w Rybniku.

Koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika.

Spektakl powstał w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

Robert Talarczyk adaptacja i reżyseria

Piotr Kotas muzyka

Bilety: I miejsca 60 zł

II miejsca 45 zł

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje DRACH pokaz przedpremierowy

Spektakl z początku szokujący, potem wciąga i przykuwa uwagę. Niezwykle trudny do zaadaptowania tekst dla potrzeb przedstawienia teatralnego - myślę, że obowiązkowo przed obejrzeniem spektaklu trzeba przeczytać książkę. Szokujący był brak dzwonków przed początkiem gry aktorów. Niezwykłe doświadczenie warte przeżycia. Polecam!
Relacja książki udała się. Trudne przedsięwzięcie zakończone sukcesem.
Drach na deskach teatru - rewelacja, jestem pod wielkim wrażeniem, w pełni oddaje klimat książki
Jean Valjean 23.10.2018 09:24
SUPEEEEEEEEEEEEEER !!!!!!!!
Mam mieszane uczucia. Po godzinie kurtyna spadła, poszedł wywiad chyba z autorem powieści - poczułem się prawie obrażony jego treścią. Publiczność nie wiedziała co zrobić, część około 1/3 lub 1/4 wyszła. A potem się dowiaduję, że po 2,5 godzinnym spektaklu były owacje na stojąco. Pewnie tak, ale dla mnie chyba Twardoch jest za trudny, z powieścią też miałem kłopot, więc kłopot ze spektaklem mnie nie zaskoczył.
Osoba, która podjęła się adaptacji i jednocześnie reżyserii - Robert Talarczyk, przedsięwzięła ogromny bagaż treści zawarty w powieści ,,Drach''. Jakkolwiek, inscenizacja, moim zdaniem bardzo zwięzła, ale dająca szansę jedynie widzom, którzy wcześniej, w miarę wnikliwie oddali się lekturze Szczepana Twardocha.
Doskonała sztuka!!!
Zaskakujący. Kompletny. Jedym słowem polecam.
Impreza super udana, mam zastrzeżenia tylko do godziny rozpoczęcia seansu. Jeśli na bilecie jest godzina 18 to rozpoczęcie powinno być o tej godzinie a tu panie z obsługi dopiero wpuszczały na salę.
Wow, wow, wow! Genialny spektakl. Fantastyczna scenografia i kostiumy. Polecam!
pokazał Śląski Tygiel - tygiel tej ziemi.
Spektakl bardzo ciekawy
Rewelacyjny spektakl. Wydawało mi się niemożliwym przeniesienie tak specyficznej książki jaką jest Drach Szczepana Twardocha na teatralne deski. A jednak niemożliwe stało się możliwe. I to w jakim stylu. Ale o tym nie można pisać, to trzeba zobaczyć.
Świetny spektakl!
Znakomita inscenizacja, niemal nieprzekładalnej na język teatru powieści "Drach". A jednak udało się! Interpretacja zespołu Teatru Śląskiego pod kierunkiem Roberta Talarczyka jest kongenialna. Złożona, kilkuwątkowa, jedno-wielo-czasowa, trójjęzyczna narracja układa się w płynny ruch sceniczny. Wspaniałe wyczucie ograniczeń, które uwalnia energię słowa: język śląski brzmi dobrze, niemiecki nieźle. Wzruszenie - prawdziwe i głębokie.
Wielkie wydarzenie kulturalne. Wspaniały spektakl. Teatr przez wielkie T
Świetny spektakl.

Polecane z kategorii spektakl