spektakl

DZIADY - NOC DRUGA

spektakl

DZIADY - NOC DRUGA

DZIADY - NOC DRUGA - Bilety na spektakl teatralny

Zamojski Dom Kultury zaprasza na spektakl ”Dziady – Noc Druga” w wykonaniu Teatru Wierszalin. Przedstawienie w reżyserii Piotra Tomaszuka powstało na podstawie trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zamość znalazł się na trasie „Objazdu mickiewiczowskiego – wzorem Reduty” zorganizowanego przez Teatr Wierszalin z partnerami z instytucji kultury Polski wschodniej.

O projekcie
„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Teatr Wierszalin w ramach projektu „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty” przedstawia spektakl „Dziady – Noc Druga”

Przeczytać Mickiewicza – to jedno. Zrozumieć Mickiewicza – to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego.
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad „Dziadami”, mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom „narodowej sprawy”.

Obsada:
W roli Konrada Rafał Gąsowski W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys – ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska – Pani Rollinson
Katarzyna Wolak – Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł
Mateusz Krzyżewski – Diabeł
W roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Twórcy:
Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas
Wykonanie partii instrumentalnych: Adrian Jakuć-Łukaszewicz, Piotr Tomaszuk
Zdjęcia: Wojciech Ziemski

„Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje DZIADY - NOC DRUGA

Polecane z kategorii spektakl