spektakl
Drach

spektakl

Drach

Drach - Bilety na spektakl teatralny

Drach - Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej | Bilety na spektakl teatralny

Opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz.

Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

Szpital psychiatryczny, który bardzo często mijam zawsze był poruszający. Ślady kul na ceglanym murze kazały mi pytać, skąd one pochodzą. Kiedy próbowałem odpowiadać na te pytania, wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść „Drach” – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność – opowiedzieć coś uniwersalnego – mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w Rybniku.

Koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika.

Spektakl powstał w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

Robert Talarczyk adaptacja i reżyseria

Piotr Kotas muzyka

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń w: Rybnik

Recenzje

Książka nie jest łatwa w odbiorze, więc miałam obawy przed spektaklem. Myślę, że nie można było zrobić tego lepiej. Przedstawienie było fantastyczne. Aktorzy-pierwsza klasa! Uczta!!!
Z niecierpliwością czekałam na to przedstawienie, wcześniej słuchałam Drach'a w wykonaniu aktora Teatru Śląskiego Dariusza Chojnickiego i muszę powiedzieć, iż bardzo dobrze zrobiłam ponieważ łatwiej było mi się odnaleźć w tym wszystkim co działo się na scenie. A działo się oj działo. Mój Mąż poszedł "bez słuchania" i powiedział, że momentami był zmęczony, tym by ogarnąć FTO JE FTO. Ale ja byłam pod wielkim wrażeniem, bo to co działo się na scenie wymagało od aktorów nie lada umiejętności. Wielkie też brawa dla Reżysera Roberta Talarczyka, bo trudna to musiała być praca. Ogarnąć taki ogrom informacji, na jednej scenie, w czasie jednego przedstawienia... Brawo. Dziękuję za to przedstawienie
Dzika vel Kaśka 02.01.2019 22:36
Morze być, dobrze spędzony czas !
Mocno, mocno polecam.
Siedzieliśmy w IV rzędzie, pod głośnikiem i niestety dźwięk był ustawiony niezbyt szczęśliwie. Aktorzy występujący w głębi sceny chyba w ogóle nie mieli mikrofonów - słabo było ich słychać już w IV rzędzie. No i jeszcze jedno: śląska wymowa niemiecka - fatalna. Jeśli Caroline była Niemką urodzoną w Gliwicach, to już naprawdę mogli się bardziej postarać w obsadzeniu tej roli. Czyżby na Śląsku nie było młodych ludzi mówiących ładnie po niemiecku?
Jestem pod ogromnym wrażeniem, polecam!
Przedstawienie to jeden wielki chaos, chyba, że to było zamierzone ale ja tego nie ogarniam, chociaż wcześniej przeczytałem książkę.. Na pochwałę zasługuje scenografia.
Trudna ksiazka, a wiec i trudna adaptacja. Siedzielismy na ballkonie, gdzie oslepial nas reflektor. Wiekszosc widowni zaslaniala oczy dlonia lub torebka. Zbyr t dlugo to trwalo. Nie moglismy wiec ogladac pantomimy przed glownym spektaklem.Oczy lzawily mi kilka godzin. CZULAM SIE JAK NA PRZESLUCHANIU .Sam spektakl zbytnio eksponowal watki erotycznei momentami to przerysowanie sprawialo, ze epatowal wulgaryzmem. Namieniam, ze nie jestem pruderyjna
Bardzo dobra rzecz, polecam!
Warty zobaczenia. Pełna widownia świadczy o tym,że Rybniczanie chcą TEATRU, nie tylko komedii . Apel do Dyrekcji TZR: Przyjdziemy na dobry spektakl teatralny!
Rewelacja
Bardzo słaba sztuka, bez przekazu, wulgarność, która nic nie wnosi. Ciężko powiedzieć, jaki miał być cel i co miała ta sztuka wzbudzić w widzu.
Przedstawienie super.Problem w kawiarni i szatni-niemrawa obsługa.
Bardzo dobry spektakl
Świetny spektakl, nie można się było nudzić, zwłaszcza scenografia i gra aktorów na plus!
Świetny spektakl, gra aktorska na najwyższym poziomie
Wrażenia wrażenia wrażenia
Spektakl bardzo mi się podobał. Czytałam Dracha i byłam pełna obaw czy przeniesienie tej książki na scenie w ogóle jest możliwe. Wg mnie: udało się. Bardzo polecam.
Ciężki spektakl, trzeba było bardzo się skupić, ale wart zobaczenia. Aktorzy zmęczeni, ale nie ma co się dziwić to był drugi spektakl w ciągu dnia, dali z siebie naprawdę wszystko. Owacje na stojąco, dziękujemy.
Ciekawy temat potraktowany dość płytko. Przede wszystkim mierne dialogi (nie wiem czy to wina Twardocha bo nie czytałem książki czy reżysera).
No, przedstawienie robi wrażenie scenografia, muzyka na żywo dla mnie pełen zestaw gwiazdek.
ciekawa formuła.
Spektakl rewelacyjny. Organizacja bardzo dobra.
Świetna muzyka i scenografia. Konicznie trzeba zobaczyć. Proponuje przed występem przeczytać książkę.
Cudowny, wspaniały, niezwykły spektakl!!!
Spektakl niesamowity! Tak samo niesamowity, jak niesamowita jest książka. Moim zdaniem pan Robert Talarczyk w pełni oddał klimat literatury. Na pewno nie jest to łatwa pozycja -- ani w teatrze, ani na półkach księgarskich. Ale warto próbować ją zrozumieć. Może dojdzie się do bardziej prawdziwego obrazu Śląska niż ten stereotypowy?
Jednym słowem? Sukces. Najpierw sukces literacki teraz sukces sceniczny.Wspaniałe przeżycie, głebokie mysli po...
Bardzo dobra adaptacja, świetna forma aktorów, muzyka, kostiumy.
Przedstawienie pod każdym względem perfekcyjne. Zarówno reżyseria, scenografia i choreografia /szczególnie w piękny sposób przedstawiająca sceny erotyczne/bardzo pomysłowa i piękna. To samo dotyczy muzyki i kostiumów.Gra aktorów na bardzo wysokim poziomie.Naturalna mowa śląska i niemiecka.Byłam pod ogromnym wrażeniem tak pięknie oddanej adaptacji Dracha, co wcale nie było łatwe. Wszystkim polecam. WIELKIE BRAWA
Ślązaczka 23.10.2018 08:42
Polecam miłośnikom twórczości Szczepana Twardocha. Spektakl mega energetyczny. Wspaniała muzyka. Doskonała gra aktorska. Kto czytał Dracha powinien zobaczyć ten spektakl
WIĘCEJ
ZWIŃ