Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

spektakl

"Dziady" Przemek Sokół

spektakl

"Dziady" Przemek Sokół

"Dziady" Przemek Sokół - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Arcydzieło polskiego dramatu romantycznego – ponadczasowe, pełne ukrytych sensów i niejednoznaczności – w wyjątkowym, muzycznym opracowaniu i aranżacji Przemka Sokoła. Fort Borek – filia Centrum Kultury Podgórza, zaprasza 25 listopada 2023 (sobota), o godz. 18.00 na monodram muzyczny „Dziady”. Bilety do nabycia online lub osobiście, w biurze Fortu.

Tytuł dzieła Adama Mickiewicza, „Dziady”, nawiązuje do – noszącego tę samą nazwę – ludowego obrzędu zadusznego. Wywodził się on z tradycji rytualnego poczęstunku. „Ta swoista uczta była organizowana przez pospólstwo dla przywoływanych duchów zmarłych (lub dla zmarłych przodków: dziad = przodek) oraz żebraków, starców i dziadów – jałmużników, na których kończył się poczęstunek. Istotą dziadów było obcowanie żywych z umarłymi. Celem obrzędu dziadów było ugoszczenie dusz, mające na celu – z jednej strony – zdobycie ich „zaufania” i zapewnienie sobie ich przychylności, z drugiej natomiast – udzielenie im pomocy w pozyskaniu wiecznego szczęścia (za: zpe.gov.pl). Akcja II części „Dziadów” utworu, który stanowi kanwę muzycznego monodramu, toczy się w kaplicy, gdzie grupa mieszkańców z pobliskiej wioski, pod przewodnictwem Guślarza, zebrała się by wziąć udział w tym mistycznym obrzędzie.

Przy dźwiękach liry, trąbki i flugelhornu

Twórcy monodramu muzycznego „Dziady” zestawili tekst jednego z najwybitniejszych utworów Adama Mickiewicza, zaliczanego do arcydzieł polskiej literatury, z wyjątkowym akompaniamentem – dźwiękami liry korbowej, trąbki, flugelhornu oraz bębnów ramowych, co nadało całości niepowtarzalny etno-jazzowy charakter. Widowisko łączy stylistykę teatralną i koncertową, a muzyka pełni tutaj rolę równorzędną słowu i prowadzi własną narrację.
Opracowanie muzyczne II części „Dziadów” powstało pierwotnie jako słuchowisko w ramach projektu „Partnerstwo dla Muzyki”, realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków. Spektakl miał swoją premierę 12 listopada 2021 r. w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Był także wystawiany m.in. na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach.

Pomysłodawcą i spiritus movens projektu jest Przemek Sokół – znany polski trębacz, aranżer, kompozytor i autor tekstów, założyciel zespołu Sokół Orchestra. Znakiem rozpoznawczym jego gry na trąbce jest wyrazisty charakter i oryginalna poetyka, wywodzące się z jazzowych korzeni i fascynacji muzyką etniczną. Odpowiada za opracowanie i aranżację muzyki do monodramu, gra na instrumentach i wciela się w postać Guślarza. Jako głosy w tle towarzyszą mu: Maksymilian Bienias (Aniołek), Krzysztof Łakomik (Zły Pan), Krzysztof Najbor (Kruk), Emilia Nagórka (Sowa), Joanna Banasik (Dziewczyna), a na scenie: Eugeniusz Sokół (Starzec) oraz Alina Sokół, Eugeniusz Sokół, Grzegorz Waśko (Chór).
Bilety już w sprzedaży

**Bilety na monodram muzyczny „Dziady” wystawiany w CKP-Forcie Borek (ul. Forteczna 146) 25.11.2023 (sobota), o godz. 18.00, są dostępne w dwóch wariantach cenowych: 30 zł – normalny i 25 zł – dla posiadaczy kart lojalnościowych Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP. Można kupić je online lub osobiście, w biurze Fortu Borek.

Przemek Sokół – trębacz, aranżer, kompozytor, autor tekstów. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku. Miłośnik jazzu, muzyki bałkańskiej, latynoskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Współpracował zarówno z orkiestrami symfonicznymi, jak i wieloma wybitnymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, m.in. z: Katarzyną Geartner, Agnieszką Chrzanowską, Renatą Przemyk, Maciejem Maleńczukiem, Januszem Radkiem, Zespołem Bakshish oraz wieloma innymi. Współtworzył „Frittatę” - zespół zapraszany na międzynarodowe festiwale m.in. przez Nigela Kennedy'ego.
W 2011 roku założył zespół Sokół Orchestra, a jego najnowsza płyta „Navia” to muzyczna podróż do słowiańskich korzeni.
Od lat współpracuje z teatrami, m.in.: Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Jest twórcą muzyki do spektakli: „Piąta strona świata”, „Inwazja jaszczurów”, „Western”, „down_us”, „Kabaret horyzontalny”, „Czy ty to ty”. Za muzykę do spektaklu „Piąta strona świata” otrzymał nagrodę na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy w 2013 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: "Dziady" Przemek Sokół


Jak działają recenzje?
Opinia dzieci , które były bardzo słabe!
Mama 26.11.2023 09:38
"Dziady" Przemek Sokół
Kraków, 25.11.2023
Fort Borek

Polecane z kategorii spektakl