Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

spektakl

Festiwal Nowej Kultury - spektakl "Beniowski" J. Słowackiego

spektakl

Festiwal Nowej Kultury - spektakl "Beniowski" J. Słowackiego

Festiwal Nowej Kultury - spektakl "Beniowski" J. Słowackiego - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Ideą festiwalu jest promocja Nowej Kultury, która zgodnie z myślą Ks. Franciszka Blachnickiego polega na uwolnieniu człowieka od wszystkiego, co poniża jego godność, oraz na rozwijaniu wartości osoby i wspólnoty we wszystkich dziedzinach życia, a także przyczynia się do szerzenia kultury czystości i skromności jako wyrazu szacunku dla osoby.
Pragniemy promować polską kulturę, a także ponadczasowe wartości, które przyczyniają się do wzmacniania więzi rodzinnych i uczą wzajemnego szacunku do ludzi.

Teatr Klasyki Polskiej powstał w celu wypełnienia luki w teatrze polskim, jakim jest brak sceny prezentującej repertuar narodowy. Sceny, która w swym stałym repertuarze, miałaby najwybitniejsze dramaty napisane po polsku.

„Beniowski” Słowackiego, to romantyczny poemat dygresyjny z 1841 roku – często wystawiany na rodzimych scenach i równie chętnie oglądany. Niewątpliwie do jego popularności przyczyniła się nie tylko mistrzowska, poetycka ręka Słowackiego, ale także sama postać tytułowego bohatera, szlachcica-awanturnika, Maurycego Beniowskiego, który trwoni ojcowiznę, w związku z czym nie może związać się ze swoją ukochaną, Anielą. Wyrusza więc w drogę… Słowacki inspirując się pamiętnikami tej bez wątpienia fascynującej, historycznej postaci, stworzył dzieło porywające.

Jest kilka tekstów klasycznych znakomicie piętnujących wady i przywary narodowe, będących zwierciadłem „czerepa rubasznego i duszy anielskiej”. Jednym z tak wybitnych tekstów jest niewątpliwie „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Poemat oprócz prywatnych rozliczeń poety jest także pięknym choć krytycznym obrazem Konfederacji Barskiej i nieistniejącego już dziś, tak wielobarwnego i wielokulturowego świata „kresów” Rzeczpospolitej, w godzinie upadku i wielkiej próby.

Reżyseria:
Michał Chorosiński
Obsada:
Dominika Chorosińska
Karolina Piwosz
Michał Chorosiński
Oleg Dracz
Marcin Kwaśny
Dariusz Kowalski
Ksawery Szlenkier

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

04.10.2023, 19:00 Kopalnia Kultury
 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Czeladź

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Festiwal Nowej Kultury - spektakl "Beniowski" J. Słowackiego


Jak działają recenzje?

Brak recenzji

Polecane z kategorii spektakl