spektakl

IX Krakowskie Miniatury Teatralne: Obłoczni, czyli Sen Chopina

spektakl

IX Krakowskie Miniatury Teatralne: Obłoczni, czyli Sen Chopina

IX Krakowskie Miniatury Teatralne: Obłoczni, czyli Sen Chopina - Bilety na spektakl teatralny

5.07, godz.: 19:00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
ul. Straszewskiego 21-22

Obłoczni, czyli Sen Chopina

Reż. Grzegorz Walczak

Obsada:
Olgierd Łukasiewicz,
Henryk Talar
Grzegorz Walczak

oraz zespół muzyczny w składzie:

Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, kamancze gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel
Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, bęben, cymbały
Ewa Beata Ossowska – fortepian

Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej oraz Julian Fontana (fragmenty).

Muzyka Chopina w niezwykłej, etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej – multiinstrumentalistki znanej i koncertującej niemal na wszystkich kontynentach oraz najwybitniejsi aktorzy polskiego teatru, kina, telewizji i radia – Olgierd Łukasiewicz oraz Henryk Talar – o to wybitna kolaboracja spektaklu *Obłoczni***.**

Utwór początkowo nagrany w styczniu 2012 r. w formie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, podczas swojej premiery w Teatrze Praga zaowocował pochlebnymi recenzjami i niesamowitym sukcesem spektaklu podczas jego dalszej prezentacji.

Historia oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza Don Kichota, autora dzieł z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora. Nowoodkryte listy Fontany do Stanisława Egberta Koźmiana i wicehrabiny Kornelii de Verny, wraz z niektórymi listami Chopina rzuciły nowe światło na jak się okazuje, niejednoznaczną przyjaźń między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki.

Twórczość Chopina została przedstawiona za pomocą niecodziennego chwytu literackiego – fantasy, w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną oraz w odmiennej niż zwykle perspektywie muzycznej.

Spektakl nie traktuje tematu chopinowskiego w sposób jubileuszowo-akademijny, nie jest też utrzymany w patetycznym tonie – posiada momenty swobodne, a nawet żartobliwe. Z kolei konflikt dramatyczny opiera się na najnowszych zdobyczach wiedzy – nowoodkrytych i niedawno opublikowanych przez Magdalenę Oliferko listach Chopina i listach Fontany do przyjaciół.
Zapraszamy na przedstawienie, w którym konflikt między kompozytorami staje się pretekstem dla zmagań muzycznych, których każdy uczestnik jest świadkiem.

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 25 min.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje IX Krakowskie Miniatury Teatralne: Obłoczni, czyli Sen Chopina

Fantastycze przedstawienie! A muzyka cudowna, poruszająca serce i duszę. Pani Mario, dziękuję!
Taki teatr można oglądać codziennie, czysta sztuka idealne połączenie muzyki ze słowem.
Wspaniałe przedstawienie. Genialni aktorzy. Piękna muzyka.
Bardzo ciekawy spektakl, doskonali aktorzy i muzycy. Od dawna chciałam posłuchać na żywo Marii Pomianowskiej i cieszę się, że miałam okazję. Fantastyczny pomysł i wykonanie. Tylko znowu denerwował (artystów również) żenujący "pan prowadzący", którego bardzo trafnie podsumował Henryk Talar: oglądamy takie spektakle, a potem jest gagu, gadu stary dziadu. Jeśli udaje się zaprosić tak dobre i różnorodne spektakle, zebrać komplet widzów na nie, to można też znaleźć konferansjera z prawdziwego zdarzenia, który nie będzie co drugie zdanie stękał i mylił Akademii Sztuk Teatralnych z Akademią Sztuk Pięknych, z Kigali robił Kaligali itp. Poza tym gratuluję doboru repertuaru KMT i imam nadzieję, że za rok będzie równie ciekawie.

Polecane z kategorii spektakl