spektakl

Julia Doszna i Mirosław Bogoń - Dobry Weczer Tobi Pane Hospodarju

spektakl

Julia Doszna i Mirosław Bogoń - Dobry Weczer Tobi Pane Hospodarju

Julia Doszna i Mirosław Bogoń - Dobry Weczer Tobi Pane Hospodarju - Bilety na spektakl teatralny

KPCK zaprasza na wieczór kolęd i obrzędów przy wigilijnym stole w tradycji Kościołów Wschodnich. Pieśń „Dobry weczer tobi pane hospodarju” wita gospodarza zapraszając do wspólnego świętowania, za to pieśni bożonarodzeniowe, np. „Dywnaja nowyna” przywołują zarówno scenerię jak i postaci, które uczestniczyły przy Narodzeniu Pana – Maryję, Św. Józefa, pasterzy, aniołów. Kolędy „Nebo i zemla”, czy „Anheł pastyriam mowył” są wspólne naszym narodom i świadczą o tym, że historia od wieków splatała nasze losy. Podtrzymujemy braterską więź, korzystając z dziedzictwa narodowego Polaków, Łemków i Ukraińców.

Julia Doszna – łemkowska śpiewaczka ze wsi Łosie w Beskidzie Niskim, obdarzona ciepłym i przejmującym głosem. Śpiewa od dzieciństwa, techniki wokalne i umiejętność operowania głosem opanowała w zespole „Łemkowyna”. Inspiruje się muzyką ludową, poza łemkowskimi wykonuje również pieśni cygańskie, rumuńskie, chorwackie i żydowskie. Reprezentuje przeglądy i festiwale prezentując kulturę mniejszości narodowych i etnicznych. O nagranej w 2003 z Krzysztofem Pietruchą płycie „Czoho płaczesz” „Gazeta Wyborcza” pisała: „jest przepojona nostalgią, w jakiś magiczny sposób przenikają się w muzyce smutek i nadzieja. Nie sposób słuchać jej bez wzruszenia”. Sama Doszna mówi, że „śpiew jest jej modlitwą” W Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury gościła z lutnistą Antonim Pilchem.

Mirosław Bogoń – aranżer i kompozytor, instrumentalista, akompaniator, członek m.in grup: Serencza, Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Wioszczanie, New Day, Retro Cafe Jazz, Lowers Band. Założyciel łemkowskiej formacji dziecięco-młodzieżowej Ruczaj. Lubi łączyć różne stylizacje muzyczne – od folkloru, przez folk, muzykę klasyczną po jazz. Współpracuje też z Susanną Jarą, chórami Cantores Carvatiani i Belfersingers, zespołem Dollars Brothers.

Autor Jazzowych Impresji Wielkopostnych, Dobrej Historyji (folklor w muzyce elektronicznej), kompozycji chóralnych nagrodzonych na konkursach ogólnopolskich (Veni Creator-O Duch Sotworytel, Jezu Chryste, Dobryj weczir). Współorganizator koncertów charytatywnych, koncertów dla niepełnosprawnych. Z zamiłowania mechanik samochodowy, wędkarz i nauczyciel.

Julia Doszna – śpiew, opowieść. Mirosław Bogoń – akordeon, pianino, lira korbowa, opowieść.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Julia Doszna i Mirosław Bogoń - Dobry Weczer Tobi Pane Hospodarju

Fantastyczny wieczór . Tak tworzymy ekumenizację różnych kultur. Rewelacja. Z uśmiechem i radością
Niezwykły wieczór! Miło, rodzinnie, rozśpiewano. Oprócz zadowolenia od słuchania śpiewu niezwykle utalentowanej artystki ludowej i jej akompaniatora grającego chyba na wszystkich możliwych instrumentach, - dawka wiedzy o zwyczajach i tradycjach Łemków, częstowanie tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Nadzwyczajna atmosfera!

Polecane z kategorii spektakl