Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

spektakl

Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk

spektakl

Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk

Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

„Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk”
Koncert dwuczęściowy z udziałem chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, będący kompozycją najpiękniejszych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Pierwszą część programu stanowią dzieła Wojciecha Kilara, drugą - Stanisława Hadyny. Całość jest zbiorem wybranych utworów obu twórców, którzy odcisnęli artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ich dzieła należą do największych przebojów Zespołu, utwory wokalne i baletowe z muzyką Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny przez ponad 60 lat stanowią główne elementy oferty programowej „Śląska”. Autorskiego wyboru utworów do programu „Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk” dokonali wspólnie: Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak i Kierownik Artystyczny Kazimierz Ratajczak.
Twórcza współpraca Kilara i Hadyny rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku. Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny i epizodu współpracy z Zespołem „Śląsk” nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła – „Krzesany”, „Orawa” i „Siwa mgła”. Zespół „Śląsk” zawdzięcza Wojciechowi Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, które do dziś wzbogacają repertuar Zespołu i są jednymi z największych przebojów, m.in. „Głęboka studzienka”, „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży”, „Kogut”. Dla „Śląska” opracował „Suitę rozbarską” i „Suitę żywiecką”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, tańce narodowe, a także liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” czy zabawne „Dwa Michały”. Z okazji Jubileuszu 60 - lecia w 2013 roku, Zespół ponownie sięgnął także do kompozycji Wojciecha Kilara „Harnaś i zbójnicy”, a inny, niezwykle piękny utwór Kompozytora z 1986 roku pt. „Orawa” - pozostanie na zawsze perłą w repertuarze „Śląska”.
Zespół „Śląsk” nie zapominał nigdy o Wojciechu Kilarze. W 2002 roku, z okazji Jubileuszu 70 - lecia kompozytora, „Śląsk” opracował program oparty na jego muzyce. Premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wojciech Kilar był także laureatem prestiżowej nagrody Zespołu - „Animus Sielesiae”, którą odebrał osobiście w Koszęcinie 1 lipca 2006 roku. Bogactwo Jego kompozycji zostało utrwalone na płycie pt. „Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego”, wydanej w 2010 roku w ramach fonograficznej serii Złota Kolekcja „Śląska”. W tym samym roku „Śląsk” ponownie przypomniał twórczość Kompozytora przygotowując dwuczęściowy program „Kilar” w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry. Podczas jego premiery w Teatrze Śląskim w Katowicach Kompozytor zaszczycił Zespół swoją obecnością. „Śląsk” wziął także udział w nagraniu albumu wydanego z okazji 80 - rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, za co odebrał w czerwcu 2013 roku Platynową Płytę.
Przez wiele lat Wojciech Kilar zasiadał w Radzie Programowej Zespołu, a w ostatnich latach - aż do śmierci - jako jej Honorowy Członek. W planie pracy artystycznej na rok 2014 przedstawionym zaledwie dwa tygodnie przed śmiercią Wojciecha Kilara w grudniu 2013 roku, znalazło się ponownie nawiązanie do twórczości kompozytora. Zespół zaplanował wprowadzenie do oferty nowego, dwuczęściowego programu pt. „Hadyna, Kilar – dwa serca jeden Śląsk”, będącego kompozycją najpiękniejszych utworów Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. Planując tę repertuarową nowość Zespół nie zdawał sobie sprawy, że będzie to pomnik w hołdzie zmarłemu Kompozytorowi…

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk


Jak działają recenzje?
Wspaniały przepiękny występ. Śląsk jest coraz lepszy, ładniejszy - wspaniałe stroje piękny taniec wysokiej klasy precyzja ruchów, akrobacje taneczne zachwycające. Dobrze by było,aby Kraków częściej odwiedzali. Zarządowi NCK dziękujemy za zorganizowanie tego występu. Pozdrawiam Wanda Sułkowska-Ludwikowska Kraków
Wanda z Krakowa 13.12.2016 15:33
Wielkie chapeau bas za perfekcje w każdym wyśpiewanym słowie, każdym wytańczonym kroku, każdym dźwięku zagranej muzyki. Artyzm na najwyższym poziomie. Folklor od najpiękniejszej strony. Pięknie się ogląda taką formę kultywacji Polskiego dorobku artystycznego. Tego nie da się opowiedzieć. To trzeba usłyszeć i zobaczyć. Zachęcam przede wszystkim ludzi młodych, których ciągle na widowni jest garstka. Ja już wciągnęłam kilku znajomych i co koncert jest nas więcej. Do zobaczenia :).
Donia 12.12.2016 16:35
Świetny występ. Profesjonalne przygotowanie koncertu.
Teresa 12.12.2016 14:37
Bardzo ładny koncert. Organizacja w porządku. Wysoka forma baletu i chóru. Brakowało mi tylko szczegółowego programu.
an 12.12.2016 14:28
Bilety to był prezent więc nie byłam na przedstawieniu, ale obdarowani byli zachwyceni.
elobi 12.12.2016 11:24

Polecane z kategorii spektakl