spektakl

Kino i spektakl tańca "Love Shorts" | Centralna Scena Tańca

spektakl

Kino i spektakl tańca "Love Shorts" | Centralna Scena Tańca

Kino i spektakl tańca "Love Shorts" | Centralna Scena Tańca - Bilety na spektakl teatralny

Zapraszamy na drugi czwartek Centralnej Sceny Tańca (CST) w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Tym razem zobaczymy taniec przez pryzmat kina tańca w programie „Love Shorts” jak również spektaklu tanecznego. Motywem przewodnim wieczoru jest „relacja” i jej oblicza.

Po artystycznych doznaniach o godzinie 20:30 zapraszamy na cykl krytyczny „Rozmowy też o tańcu”, którego gośćmi będą kuratorka kina tańca Regina Lissowska-Postaremczak oraz artysta wizualny Piotr Janowczyk. Spotkanie poprowadzi kuratorka programu Centralnej Sceny Tańca w Warszawie Paulina Święcańska.

KINO TAŃCA
„Henk” / reż. Sergio Gridelli / Holandia 2018 / 7 min
„Sirens Tango” / reż. Lisa Le Lievre / Stany Zjednoczone 2018 / 12 min
„Mudlove” / reż. Tero Peltoniemi / Finlandia 2019 / 7 min
„Unframed” / reż. Paweł Zawadzki / Polska 2018 / 10 min
„Timecode” / reż. Juanjo Giménez / Hiszpania 2016 / 15 min

SPEKTAKL TANECZNY
„Bez sensu” / Ilona Bekier-Ekwa /Stefano Silvino
Duet taneczny / czas trwania 30 minut

Projekt: Centralna Scena Tańca (CST) w Warszawie
Kurator CST w Warszawie: Paulina Święcańska
Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury
www.perform.org.pl

WIĘCEJ O FILMACH I SPEKTAKLU

KINO TAŃCA
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z kinem tańca. Love Shorts to selekcja 5 krótkometrażowych filmów, eksplorujących damsko-męskie relacje ujęte w formie tanecznych duetów. Przewrotnie i patetycznie, a poważnie i z przymrużeniem oka, przyjrzymy się współczesnym filmowym wariantom tego bez wątpienia najpopularniejszego tanecznego motywu wszechczasów.

Pokaz realizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short Waves Festival
www.shortwaves.pl
www.facebook.com/festiwalshortwaves
www.adarte.pl

Henk
Reż. Sergio Gridelli | Holandia | 2018 | 7 min.
Henk wiedzie idiosynkratyczne i ekscentryczne życie. Kiedy niespodziewanie do jego świata wkracza młoda kobieta, musi stawić czoła konfrontacji.

Reżyseria: Sergio Gridelli
Choreografia: Andreas Denk, Josephine van Rheenen
Obsada: Andreas Denk, Josephine van Rheenen
Muzyka: Guy Corneille
Produkcja: plan d-

Sirens Tango
Reż. Lisa Le Lievre | Stany Zjednoczone | 2018 |12 min.
Szereg mężczyzn daje się zwieść ku upadkowi, gdy angażują się w uwodzicielskie tango z tajemniczą tancerką. Z nastrojową muzyką, kostiumami z epoki jazzu i efektownymi zdjęciami, ten sugestywny film krótkometrażowy wykorzystuje tango jako metaforę życiowych pokus.
Reżyseria i scenariusz: Lisa Le Lievre
Choreografia: Dani Rowe
Obsada: Sasha De Sola, Luke Ingham
Muzyka: Gary Dworetsky
Produkcja: Lisa Le Lievre, Katy Tiemann, Anna Laclergue, William Spafford, Daniel Emanuel

Mudlove
Reż. Tero Peltoniemi | Finlandia 2019 | 7 min.
Chłopak spotyka dziewczynę w kawiarni i obaj trafiają na błotnisty ring, podczas gdy ich najlepsi przyjaciele sekundują ich zmaganiom.
Reżyseria i scenariusz: Tero Peltoniemi
Choreografia: Tero Hytönen
Obsada: Salla Rytövuori, Tero Hytönen, Pauliina Sjöberg, Kalle Pulkkinen
Produkcja: Tero Peltoniemi, Fabian Nyberg

Unframed
Reż. Paweł Zawadzki | Polska | 2018 |10 min.
UNFRAMED to film oparty na spektaklu tanecznym Uję(Ci) w choreografii Wojtka Mochnieja. To impresyjna opowieść o relacjach, przedstawiająca szerokie spektrum emocji obecnych w burzliwym związku. Poznajemy parę od pierwszego papierosa, poprzez zauroczenie, pożądanie, poczucie wolności, wysiłek zerwania i próbę wzajemnego wsparcia w powrocie do normalności. UNFRAMED to kilka klatek wyjętych z rzeczywistości, w których słowa przechodzą na dalszy plan, dialog odbywa się poprzez ruch i taniec, a silne emocje mogą przybrać zarówno brutalną, jak i estetyczną formę.
Reżyseria: Paweł Zawadzki
Choreografia: Wojciech Mochniej
Zdjęcia: Michał Sosna
Montaż: Katarzyna Leśniak
Obsada: Wojtek Mochniej, Iris Heitzinger
Muzyka: Wojciech Frycz
Korekcja koloru i postprodukcja: Marcin Sokołowski
Produkcja: Aleksandra Machnik, M7 Production, Film Poland we współpracy z W&M Dance Projects
Wsparcie: Miasto Kraków

Timecode
Reż. Juanjo Giménez | Hiszpania 2016 | 15 min.
Luna i Diego są ochroniarzami na parkingu. Diego robi nocną zmianę, a Luna pracuje w dzień.
Ten nominowany do Oscara krótkometrażowy film prezentowany był na kilkuset festiwalach na całym świecie, otrzymał 70 nagród i nominacji.
Reżyseria: Juanjo Giménez
Scenariusz: Pere Altimira, Juanjo Giménez
Zdjęcia: Pere Pueyo
Montaż: Silvia Cervantes
Muzyka: Iván Céster
Dźwięk: Xavi Saucedo
Obsada: Lali Ayguadé, Nicolas Ricchini, Vicente Gil, Pep Domenech
Produkcja: Nadir Films, Juanjo Giménez, Daniel Villanueva, Arturo Méndiz

SPEKTAKL TANECZNY
„Bez sensu”
Choreografia: Ilona Bekier-Ekwa i Stefano Silvino
Bez Sensu to spotkanie kobiety i mężczyzny usytuowane w latach 60’. Spektakl nie ma na celu stawiania konkretnych tez, czy podejmowania trudnych tematów. Scenariusz jest „uśredniony”, dzięki czemu każdy może odnaleźć w tej historii fragmenty swoich własnych losów. Pokazuje w sposób luźny, czasem zabawny, jak kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają miłość i jak ich energie jednocześnie się przenikają.
Bez Sensu chce wyglądać jak te stare hollywoodzkie filmy z pięknymi dziewczynami marzącymi, myślącymi tylko o Marylin Monroe, Sophia Loren i innych gwiazdach. Znajdują się w nim fragmenty starych filmów kinowych w wersji teatralnej z całą atmosferą, muzyką i modnym stylem tamtych czasów. Spektakl koncentruje się głównie na zaprojektowaniu prostej fabuły, zwracając uwagę na detale, aby nie było ani za dużo ani za mało.

WIĘCEJ O ARTYSTACH

Regina Lissowska-Postaremczak
Teatrolog, badaczka tańca, od 7 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka, programerka i jurorka pokazów oraz międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival NY, IMZ Dancescreen), jest członkiem Dance Films Association.

Ilona Bekier-Ekwa
Doświadczona i wszechstronna tancerka, choreografka i instruktorka tańca, a także nauczycielka jogi. Finalistka piątej edycji You Can Dance – Po Prostu Tańcz i choreograf późniejszych edycji tego programu. Na scenie i w telewizji występuje od dziecka, swoje pierwsze kroki stawiała w Teatrze Buffo i Roma. Od 2004 roku tańczy u boku znanych artystów polskich i zagranicznych, tworzy choreografie do koncertów, teledysków, reklam, programów telewizyjnych i wielu artystycznych projektów. Była głównym choreografem trzech edycji programu TVP2 „Bitwa Na Głosy”. Prowadzi liczne warsztaty m.in. w Institute of Arts Barcelona i Danz Art Festival na Sycylii. Tworzyła choreografie dla tancerzy w Pakistanie, Wietnamie, a także szkoliła się w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie i Kanadzie. Uczestniczyła w projekcie choreografki Beyonce – Dana Foglia. Ilona stworzyła projekt taneczno-artystyczny dla kobiet, Womanifesto, z którym wystąpiła m.in. w Teatrze Kamienica oraz na Sycylii. Stworzyła także swój autorski program treningowy Heels Ritual łączący taniec na obcasach z jogą i podróżą w głąb siebie.

Stefano Silvino
Zaczął uczyć się tańczyć na Sycylii w wieku 15 lat u różnych nauczycieli klasycznych i techniki modern. W 2011 przeprowadził się do Rzymu by trenować modern pod okiem takich nauczycieli. Zagłębił się w taniec współczesny szkoląc się pod okiem: Erika Silgoner, Medhi Walerski (choreograf NDT), Christopher Roman (były tancerz Frankfurt Baller i Forsythe Company pod kierownictwem William’a Forsythe), Maeva Berthelot ( tancerka w Hofesh Shechter Company). Współpracował podczas takich eventów jak „AMWAY CHINA 2012” w Monachium z Luc Petit Creation i uczestniczył w międzynarodowej trasie musicalu „KAROL WOJTYLA, la vera storia”, reżyserii Duccio Forzano. Tańczył też w operze „IL PAESE DEL SORRISO”, w choreografii Sandhya Nagaraja w Trieste (Włochy). Był członkiem Teatru Rozbark, dołączając do zepsołu we wrześniu 2014r. i pracując z następującymi choreografami: Johan Gerben, Uri Ivgi i Anna Piotrowska. W 2016 roku wygrał program You can dance Po Prostu Tanca. Brał udział w projektach tanecznych Irada Mazliaha i Noa Shiloh w Warsaw Dance Department. Tancerz „The Orsano Project”, choreograf Phil Orsano, podczas występu na 34-tą rocznicę centrum obserwacji w Nowym Yorku. Tancerz i choreograf autorskiego projektu tanecznego pt. „I’m the N-One”. Nauczyciel modern-contemporary podczas licznych warsztatów tanecznych w całej Polsce. Półfinalista programu World Of Dance w duecie z Katarzyną Zakrzewską. Nauczyciel modern, contemporary oraz kontakt improwizacji w Warszawie ( East Side Dance Academy, Samo Centrum Wszechświata) oraz na warsztatach w całej Polsce i na świecie. Choreograf spektaklu pt. „ Miłość na piasku”. Tancerz opery pt. „Halka” w Operze Narodowej w Warszawie w reżyserii Agnieszki Glinki i choreografii Weroniki Pelczyńskiej. Choreograf spektaklu pt. She War Saw” którego premiera odbyła się 17 czerwca 2019 roku.

Piotr Janowczyk
Kurator, Plastyk i historyk sztuki. Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30. wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie. W tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt “Street Art Summer”. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w którychzgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

Paulina Święcańska
Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki, Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu. Pedagog Instruktor Tańca Współczesnego uznany przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie studia II stopnia na kierunku kulturoznawstwo oraz kinetografii R. Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku menadżer kultury oraz Uniwersytetu Łódzkiego – produkcja teatralna.
Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała również na międzynarodowych festiwalach i coachingach w całej Europie a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Rosji, Turcji, Australii, Indonezji, USA i Japonii.
Mocno zaangażowana w animację miasta Warszawy zarówno jego przestrzeni jak i mieszkańców żywą i bezpośrednią sztukę poprzez m.in. Festiwal Warszawskiej Sztuki niezależnej Re:wizje 2008-2012 http://www.rewizjewarszawa.pl gdzie była kuratorem tańca. Współorganizator Warszawskiej Platformy Tańca 2014-2016 http://www.warszawskaplatformatanca.pl, dyrektor artystyczny Festiwalu Kontakt Improwizacji Warsaw Flow w latach 2010-2019 www.polandcontactfestival.com, dyrektor Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w latach 2017-2019 www.centrumsztukitanca.eu
Od 2011 roku współtworzy Fundację Artstyczną PERFORM www.perform.org.pl , poprzez którą realizuje projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne pracując z artystami różnych kierunków i profesji. W pracy zawodowej wykorzystuje techniki takie jak: contact improvisation, authentic movement, improvisation, bodywork, animal flow, space composition, physical theatre, ecstatic dance.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Kino i spektakl tańca "Love Shorts" | Centralna Scena Tańca

Brak recenzji

Polecane z kategorii spektakl