Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

spektakl

Kongres futurologiczny

spektakl

Kongres futurologiczny

Kongres futurologiczny - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Kongres futurologiczny
Stanisław Lem
Czas trwania 90 min [bez przerwy]
Data premiery 11 czerwca 2021
Scena Duża Scena
Miejsca numerowane

Opis

Optymistyczna wizja przyszłości, inspirowana psychodeliczną i dowcipną książką Stanisława Lema. Twórcy spektaklu, Agnieszka Jakimiak oraz Mateusz Atman, wzięli naukę w nawias i rzucili się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość jest dla nich historią do opowiedzenia, a alternatywne wizje potencjalnych światów są przestrzenią kłębiących się możliwości i niemożliwego. Kongres futurologiczny jest ćwiczeniem dla wyobraźni, którego twórcy z przymrużeniem oka spoglądają w otchłań przyszłości.

„[…] Aktorzy i aktorki dwóch Teatrów Współczesnych, których koprodukcją jest KONGRES – w Szczecinie i we Wrocławiu – zabierają nas w udane połączenie medytacji, stand-upu i terapii grupowej (dwutygodnik.com).

„Teatralna próba 'przećwiczenia' nieodległej przyszłości w ciekawej oprawie dźwiękowej i wizualnej: scenografia buduje znaczące tło, a kostiumy świetnie współtworzą postaci. Jak w dobrym science-fiction, spektakl mówi wiele ważnego także o dniu dzisiejszym. Jakimiak z powodzeniem wykorzystuje różne konwencje, przechodząc płynnie, czasem wręcz w jednej scenie, od liryzmu do slapsticku. Cała obsada wypada znakomicie, ale klasą dla siebie jest tu Paulina Wosik w głównej roli Ijona Tichego" (instagram guldapoleca).

„Choroba, która zatrzymała ludzkość, sprawiła, że nasze długoterminowe prognozy i plany stały się bardziej niepewne, a może nawet niemożliwe. Podróż myślami w przyszłość staje się podróżą w Kosmos, która sprawia, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana.

Futurologia to nauka o przyszłości. Bierzemy, za Lemem, tę naukę w nawias i rzucamy się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość to historia do opowiedzenia. Alternatywne wizje potencjalnych światów to przestrzeń kłębiących się możliwości i niemożliwego. To świat, w którym posiadanie dzieci może być szkodliwe społecznie, a grupowy seks jest normą. Kongres futurologiczny jest ćwiczeniem dla wyobraźni.

Kongres futurologiczny to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.

Kongres futurologiczny wchodzi z dialog z naszym poprzednim spektaklem, Martwą naturą, w którym przyszłość oglądaliśmy przez pryzmat depresji klimatycznej, ale Kongres futurologiczny to spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości".

Mateusz Atman
Realizatorzy
adaptacja Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman
reżyseria Agnieszka Jakimiak
scenografia, dramaturgia, reżyseria świateł, video Mateusz Atman
kostiumy Tomasz Armada
choreografia Oskar Malinowski
muzyka Łukasz Jędrzejczak
reżyseria dźwięku Maciej Duszyński
asystentka reżyserki Anna Kieca
asystentka kostiumografa Julia Kremplewska
inspicjentka Justyna Bartman-Jaskuła
Obsada
Futurolog Mariusz Bąkowski Mariusz Bąkowski
Futurolożka Maria Dąbrowska Maria Dąbrowska (gościnnie)
Futurolożka Anna Kieca Anna Kieca
Futurolog Michał Lewandowski Michał Lewandowski (gościnnie)
Futurolożka Magdalena Wrani-Stachowska Magdalena Wrani-Stachowska (gościnnie)
Futurolożka Paulina Wosik/Futurolog Ijon Tichy Lina Wosik

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Kongres futurologiczny

Brak recenzji

Polecane z kategorii spektakl