spektakl

Krystyna Janda - Monodram "Biała Bluzka" - Och Teatr

spektakl

Krystyna Janda - Monodram "Biała Bluzka" - Och Teatr

Krystyna Janda - Monodram "Biała Bluzka" - Och Teatr - Bilety na spektakl teatralny

BIAŁA BLUZKA

Wg opowiadania Agnieszki Osieckiej

W roli Elżbiety Krystyna Janda

Adaptacja i reżyseria Magda Umer

Opracowanie i kierownictwo muzyczne Janusz Bogacki

Producent wykonawczy Alicja Przerazińska

Zespół w składzie:

Janusz Bogacki – fortepian

Tomasz Bogacki – gitara

Paweł Pańta – kontrabas

Bogdan Kulik – perkusja

Światło Piotr Pawlik

Koncepcja scenograficzna Magda Umer

Realizacja scenografii Małgorzata Domańska

Montaż materiałów filmowych Zofia Halwic

Realizacja dźwięku - Mirosław Bestecki

Realizacja światła - Paweł Szymczyk

Realizacja wideo - Piotr Buźniak

PREMIERA: 4 CZERWCA 2010 Czas trwania spektaklu 100 minut, bez przerwy.

Bilety:

Przedsprzedaż - 120 zł ( do 15.10.2017 r. )

Sprzedaż - 140 zł ( od 16.10.2017 r. )

Opis spektaklu:

„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spetkaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

Fragmenty recenzji:

„Najkrótsza recenzja ze spektaklu w stołecznym Och-teatrze mogłaby brzmieć: Janda jest niesamowita! Prawie dwie godziny sama na scenie i jeszcze na ekranach w wielkich zbliżeniach, żebyśmy lepiej widzieli, ile daje z siebie w każdym epizodzie. Kiedy zaś w finale, już po pierwszych oklaskach, staje przed orkiestrą i śpiewa „Historio, historio, ty żarłoczny micie, co dla ciebie znaczy jedno ludzkie życie?!”, nie mamy wątpliwości, że to nie żadna powtórka z rozrywki czy przeżyjmy to jeszcze raz, ale wciągający, współczesny spektakl.”

Zdzisław Pietrasik

„Przejmująco śpiewanej przez Jandę piosence "Pijmy wino za kolegów" towarzyszy film z bohaterami KOR i pierwszej "Solidarności". Ogląda się go ze ściśniętym gardłem jak rodzinny album ludzi, których już nie ma. Jednak Osiecka, Umer ani Janda nie pretendują do ukazania prawdy obiektywnej, wiedząc, że każda sztuka jest sprawą osobistą. Dla Osieckiej zaś była rzeczą wręcz intymną. Mało kto tak jak ona potrafił na społeczne tło nakładać małe historie bohaterek. Zwyczajnych, a jednak nie do pomylenia z nikim.”

Jacek Wakar

„Biała Bluzka to jedna z najbardziej wzruszających opowieści kobiety i o kobiecie.”

Sylwia Papier

„Spektakl inkrustowany wieloma znanymi piosenkami Osieckiej doskonale łączy tragizm i humor. Janda śpiewa te przeboje z charakterystyczną dla siebie chrypką i bynajmniej nie w wersji koncertowej. Jest przez to bardzo prawdziwa. Wyobraźnia Osieckiej wciąż zapiera dech. Dzisiejsza "Biała bluzka" to nie strój wyjęty ze starej gabloty. To ubranie, które nic nie straciło ze swojej oryginalności, oparło się modom i molom.”

Jan Bończa-Szabłowski

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Krystyna Janda - Monodram "Biała Bluzka" - Och Teatr

Pani Krystyna-fantastyczna jak zawsze! Polecam!
zabawna, wzruszająca, mądra sztuka. Krystyna Janda - mistrzostwo
Krystynę Jandę wielbię od zawsze i nie zawiodła - fenomenalna aktorka, fenomenalna kreacja! "Orszaki, dworaki" w brawurowej interpretacji, szorstkiej i gorzkiej, jak obecna rzeczywistość, doprowadziły mnie do łez. Przyjemność obcowania ze sztuką zakłócała zupełnie nieprofesjonalnie ustawiona klimatyzacja - po prostu wiało zimnem przez większą część wieczoru. Wstyd dla NCK-u!
Super, super sztuka, super gra. Polecam.
Trudno "bawić się " na tym Spektaklu! Przeżyliśmy go głęboko i zachwycaliśmy się grą Krystyny Jandy.
Świetny, interesujący występ,a Panią Krystyne Jande można słuchać bez końca.Poprostu rewelacyjna aktorka.
Wspaniały spektakl, wspaniała Krystyna Janda. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy oglądać to przedstawienie.Słowa uznania dla NCK za organizowanie imprez, koncertów na takim wysokim poziomie.
Pięknie i magiczne! Podziw dla Pani Krystyny!
Występ K. Jandy- rewelacyjny! doskonały pomysł i realizacja spektaklu- świetnie zobrazowane "koło historii". Gorąco polecam obejrzenie występu, szczególnie zaś tym, dla których główny wątek historyczny stanowi ich własny kawałek życia...
Mistrzostwo najwyższej klasy.
Klasa sama w sobie. Doskonały performens. Zaskakująca treść. Świetne wydarzenie kulturalne
Spektakl fantastyczny.Krystyna Janda po raz kolejny potwierdziła fakt oczywisty że jest wspaniałą i niepowtarzalną aktorką.Organizacja przedstawienia bez zarzutu!
Wspaniała gra aktorska!
Szalenie poruszający monodram. Doskonale wykonany. Jedyny minus dla organizatorów imprezy za brak wystarczającej liczby personelu w szatni, co spowodowało gigantyczne kolejki.
Wielkie przezycie, wielka Krystyna Janda.

Polecane z kategorii spektakl