spektakl
Kupiec Wenecki NT

spektakl

Kupiec Wenecki NT

Kupiec Wenecki NT - Bilety na spektakl teatralny

Kupiec Wenecki NT | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2019, 2020


Kupiec wenecki to jedna z najciekawszych, ale również najbardziej kontrowersyjnych komedii Szekspira. Jej tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio, a nie, jakby się mogło wydawać, żydowski pożyczkodawca Shylock. Motywem budującym napięcie w sztuce i pytania o granice ludzkiej przyzwoitości jest pożyczka udzielona pod zastaw funta ludzkiego mięsa. W przypadku nie zwrócenia długu, wierzyciel rości sobie prawo do wykrojenia kawałka mięsa z ciała dłużnika... Liczni badacze uważają, że Szekspir w tej sztuce utrwala negatywne stereotypy o Żydach, pokazując głównego bohatera jako chciwego wyzyskiwacza, chrześcijanina znów jako uczciwego i dobrego człowieka. Narracja sztuki zgodna jest z ówczesnym głosem ulicy, choć, jak uważają niektórzy badacze, napisany pod presją społeczną dramat ukrywa drugie dno...

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET
 KUP BILET

Brak wydarzeń

Recenzje

Ciekawie przedstawiony klasyk. Interesująca rozmowa z twórcami po spektaklu. Czuje się że zależy teatrowi na więzi z widzami.
Zdecydowanie polecam! Świetna gra aktorska, super pomysł na spektakl... nie spodziewałam się, że aż tak będzie mi się podobało. Wielkie brawa dla reżysera i aktorów.
Jeszcze nigdy nie byłem w teatrze tak zażenowany. Rozumiem, że można uwspółcześnić sztukę teatralną, ale nie trzeba jej zaraz profanować chociażby wszechobecnym, tanim, sugestywnym humorem. Gra aktorska w głównej mierze przypomina bardziej recytację osób, które nie mają pojęcia o czym mówią. Shylock i Jessica wyglądają jak rówieśnicy. Naprawdę nie ma charakteryzacji, albo starszych aktorów? Sztuka została spłycona do granic możliwości, a "artyści" Teatru Nowego w Słupsku zrobili z niej marnej jakości widowisko. Do tego przez większą część drugiej połowy oglądaliśmy głównie plecy drugoplanowego bohatera bo postanowiono przedstawić salę sądu w sposób uniemożliwiający widzom siedzącym w pierwszych rzędach oglądanie reszty sceny. Mógłbym rozpisywać się dłużej, ale naprawdę szkoda nerwów i ponownego przeżywania tej żenady. P.S. Lokalne media (nie będę wymieniał z nazwiska) i tak napisały pozytywną recenzję bo przecież więcej by nie dostały wejściówek, a poza tym to sami swoi, więc nikt nie odważy się skrytykować.
Szekspir się obronił, jak to bywa w przypadku spraw najważniejszych - miłości, przyzwoitości, przyjaźni. Współczesne realia sztuki też świetne, ponieważ uzmysławiają, że to są treści ponadczasowe. Jednak chwilami czułam się molestowana. Nie sądzę, że temat homoseksualizmu jest potrzebny wszędzie. Aktualnie bombarduje się nim ludzi i w pracy, na ulicy, w szkole przy każdej możliwej okazji. Od kultury wysokiej oczekiwałabym jednak wartości uniwersalnych. I jeszcze jedna osobista refleksja - skoro bohaterowie mienili się chrześcijanami, to biblia naucza, że pożądanie osobnika tej samej płci jest niewłaściwe i Szekspir takich wartości nie przekazał w swym dziele. Oczywiście rozumiem zamysł reżysera, ale się z nim nie utożsamiam. I może dlatego zabrakło owacji na stojąco.
Dzień dobry Wyszłam z przedstawienia głęboko zniesmaczona - niedorzeczna inscenizacja, beznadziejne ( z niewielkimi wyjątkami) aktorstwo, przekaz zupełnie absurdalny. Szkoda pieniędzy na bilety i czasu na oglądanie.
Transformacja Xvi wiecznego dzieła Szekspira na wspólczesnie to niezbyt udany eksperyment.Nieudane !
Bardzo nam się podobało . Polecamy wszystkim.
Wspaniale przedstawienie, ktore z czasów Szekspira przenosi nas w teraźniejszość, zachowując przy tym to, co najważniejsze. Przesłanie jakie ze sobą niesie. Nieoczywiste i ciekawe. Ogromne brawa dla aktorów za ogromne poświęcenie i wysiłek, jaki wkładają w tę sztukę. Chętnie obejrzałabym ponownie. Brawo za odwagę i nie chodzenie drogami na skróty, przy tworzeniu tego spektaklu.

Polecane