spektakl

"MOTYL I WILK" - spektakl synkretyczny w reżyserii Mai Baczyńskiej

spektakl

"MOTYL I WILK" - spektakl synkretyczny w reżyserii Mai Baczyńskiej

"MOTYL I WILK" - spektakl synkretyczny w reżyserii Mai Baczyńskiej - Bilety na spektakl teatralny

"Motyl i wilk" to spektakl synkretyczny w reżyserii i według opracowania muzycznego Mai Baczyńskiej; łączy ze sobą różne dziedziny sztuki, przede wszystkim muzykę - tradycyjną i improwizowaną - oraz autorską poezję i prozę poetycką Mai Baczyńskiej w interpretacji Macieja Dużyńskiego, ale także teatr i taniec - taniec butoh w wykonaniu Anny Juniewicz, zarazem autorki choreografii. Wśród wielu warstw spektaklu na szczególną uwagę zasługuje muzyczna w wykonaniu improwizującego zespołu w składzie: Iwona Jędruch (misy dźwiękowe, gongi, skrzypce), Konrad Zientara (muzyka elektroniczna) oraz Maja Baczyńska, Inga Julia Dembowska i Weronika Regosz (śpiew biały). Autorką multimedialnego intro oraz ilustracji do "Motyla i wilka" jest Inga Julia Dembowska (muzyka użyta w multimediach - "Cywilizacja" Kaliny Świątnickiej z monodramu synkretycznego "Dziwnotwór" Mai Baczyńskiej), zaś za reżyserię świateł odpowiada Marta Seredyńska. W spektaklu biorą również udział specjalnie zaproszeni goście – kompozytorzy i multiinstrumentaliści: Mieczysław Litwiński, a także aktorka-mim i tancerka butoh Grażyna Chmielewska.

Opowieść zostaje wpisana w kontekst współczesnego miasta, konfrontując ze sobą to, co stare, pierwotne, mityczne, z tym, co nowe i nieznane - naturę z technologią, pierwiastek żeński z pierwiastkiem męskim, siłę i odwagę z czułością i delikatnością, motyla z wilkiem. Te ostatnie stanowią tu symbole szczególnych cech ludzkiej natury, takich jak: charyzma, indywidualizm, upór w dążeniu do celu czy wrażliwość na otaczające nas piękno i drugiego człowieka. „Wrażliwość może być mylnie pojmowana jako słabość predestynująca do wykluczenia społecznego. Ale w rzeczywistości może stanowić wielką wartość - siłę cementującą najtrwalsze relacje międzyludzkie i napęd twórczy. Siłę, która każe kochać ludzi takimi, jacy są i pozostać ludźmi takimi, jakimi jesteśmy - poszukującymi, każdy na swój sposób, w ciemnej, leśnej gęstwinie prześwitów. Dlatego motyl jest dla mnie symbolem czegoś szalenie ważnego. Przede wszystkim czułości wobec siebie nawzajem. To nic złego, wręcz przeciwnie - wiele można zyskać. A wilk? Jest dziki, ale też stadny. W sumie ludzki, gdyby się mu dobrze przyjrzeć” - mówi Maja Baczyńska. Czy posiadając te atrybuty jesteśmy w stanie przetrwać w tzw. „miejskiej dżungli”?

A jeśli tak, to za jaką cenę...? Cóż, łowcy nie dają się oswoić wilkom, a kolekcjonerzy najchętniej schwytaliby wszystkie motyle i wystawili w muzealnych gablotach. Nie szkodzi - wszystkich nie usidlą i nie uciszą, a my możemy wypatrywać i nasłuchiwać. I zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcemy żyć w wielkim rezerwacie.

Obsada:

głos - Maciej Dużyński, choreografia i taniec butoh - Anna Juniewicz, misy dźwiękowe, gongi, skrzypce - Iwona Jędruch, elektronika - Konrad Zientara, śpiew biały - Maja Baczyńska. Inga Julia Dembowska, Weronika Regosz, ilustracje, multimedia – Inga Julia Dembowska, reżyseria świateł – Marta Seredyńska, koordynacja warsztatów – Joanna Stasina, udział gościnny: Grażyna Chmielewska (taniec butoh), ALUEI, Mieczysław Litwiński (improwizacje muzyczne) wiersze i proza poetycka, opracowanie muzyczne, improwizacje (misy, perkusjonalia, śpiew) - Maja Baczyńska.

Patronat:
Presto. Muzyka Film sztuka, JESTsztuka. Stowarzyszenie Polskich Artystów
Muzyków,Oddział warszawski - SPAM, STOART
Koło Solistów i Kameralistów, portal Taniec, MUDO Music Documentaries

Partnerzy:
Dom Kultury Śródmieście, Służewski Dom Kultury, Fundacja Rezonanse Kultury

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: "MOTYL I WILK" - spektakl synkretyczny w reżyserii Mai Baczyńskiej

Cudowne doświadczenie. Na najwyższym poziomie.

Polecane z kategorii spektakl