spektakl

Najpiękniejsze Piosenki: Édith Piaf śpiewa Jaga Wrońska

spektakl

Najpiękniejsze Piosenki: Édith Piaf śpiewa Jaga Wrońska

Najpiękniejsze Piosenki: Édith Piaf śpiewa Jaga Wrońska - Bilety na spektakl teatralny

Jaga Wrońska – śpiew
Jarosław Hanik – fortepian
Wiesław Dziedziński – akordeon
Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

Édith Piaf (ur. 19.12.1915 – zm. 10.10.1963) – francuska piosenkarka, której twórczość i repertuar należy do klasyki piosenki francuskiej. Śpiewała od 15 roku życia – najpierw na paryskich ulicach, potem pod pseudonimem „La Môme Piaf” (mały wróbelek), znanym później milionom jej wielbicieli – w kabarecie „Le Gerny’s” (w czarnej, prostej sukience, co przylgnęło do niej na zawsze), wreszcie – w słynnej paryskiej Olympii. Gdy sama osiągnęła już szczyt estradowej kariery, pomogła wylansować wielu młodych artystów (Ch. Aznavour, Y. Montand, G. Moustaki). Pieśniarka, która pełnymi emocji utworami z niebywałą ekspresją i dramaturgią przejmująco opowiada o miłości i samotności, a w ostatnich chwilach życia zapewnia – Non, je ne regrette rien!

Jaga Wrońska – wokalistka, pieśniarka, pisze teksty i muzykę, ale przede wszystkim interpretuje pieśni z całego świata – nie bez powodu słuchacze mówią o niej ,,skarbnica pieśni wszelakich”. Śpiewa w języku ojczystym, ale także po francusku, niemiecku, ukraińsku, romsku, w jidysz, posługuje się też lwowskim bałakiem (od lat związana jest z krakowskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich). Ma w swoim repertuarze ponad 30 recitali tematycznych (m.in. piosenki francuskie, pieśni ludowe, lwowskie, kresowe, żydowskie, cygańskie, podwórkowe, adwentowe, kolędy, utwory wielkopostne, pasyjne, maryjne, a także piosenki kompozytorów krakowskich). Przez wiele lat związana była z krakowskim Kabaretem Loch Camelot, zaprzyjaźniona z Piwnicą pod Baranami. Koncertowała w Anglii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Węgrzech i wielokrotnie we Francji (ma tam nawet swój fan club). Piosenka francuska jest jej znakiem rozpoznawczym, artystka wygrała m.in. w Teatrze Powszechnym w Radomiu casting na rolę Edith Piaf; bywa też nazywana polską Edith Piaf czy Wróbelkiem krakowskim. Współpracuje z kompozytorami: Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Zaryckim, Ewą Kornecką, Markiem Jaworskim, Janem Wojdakiem. Szczególna przyjaźń artystyczna łączy ją z Zygmuntem Koniecznym. Do wielkich sukcesów artystki należy fakt, że to właśnie dla niej powstał recital nowych piosenek Zygmunta Koniecznego ,,Z nutą Jasminum” (sł. Monika Partyk). Jest stypendystką Miasta Krakowa w dziedzinie Teatr i Sztuka Estradowa. Każdy jej recital jest niezwykle oczekiwany. Kocha swoją publiczność ze wzajemnością.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Najpiękniejsze Piosenki: Édith Piaf śpiewa Jaga Wrońska

Cudowny koncert! Piękne i wzruszające wykonanie Jagi Wrońskiej przy profesjonalnym akompaniamencie Jarosława Hanika.
Piękny koncert i fantastyczne francuskie "r"
Kiedy przypadkowo w ubieglym roku usłyszałem w Radiu Kraków piosenki z ostatniej plyty Pani Jagi Wrońskiej zacząłem "polować" na jej koncert. Udało się, rewelacja☺ Szkoda, że informacje o jej koncertach trudno znaleźć i trzeba będzie znowu polować na następny☺
Nasz "Wróbelek" jak zawsze był w bardzo dobrej formie. Mam nadzieję, że Pani Jaga częściej będzie gościła w NCK !

Polecane z kategorii spektakl