spektakl

PIEROGI Z WIŚNIAMI / GRUPA AFAR - CST

spektakl

PIEROGI Z WIŚNIAMI / GRUPA AFAR - CST

PIEROGI Z WIŚNIAMI / GRUPA AFAR - CST - Bilety na spektakl teatralny

Spektakl „Pierogi z wiśniami” jest debiutem reżyserskim i choreograficznym nowo powstałej grupy artystycznej AFAR. Zarówno grupa jak i spektakl narodziły się z głębokiej, niemożliwej do opanowania potrzeby dzielenia się ze światem tym co nam w duszy gra. Nie bez znaczenia był również głód wspólnych działań artystycznych i radość jaką daje nam przebywanie w swoim towarzystwie. „Pierogi z wiśniami” są najkrócej mówiąc spektaklem o nas. Staramy się opowiedzieć, jak wyglądała nasza droga, co nas fascynuje, co nas ukształtowało i kształtuje nadal. Dzielimy się naszymi traumami
i radościami. Zadajemy wiele pytań, które wydają się nam z rodzaju tych najważniejszych. Nie staramy się dawać jednoznacznych odpowiedzi, choć stawiamy pod rozwagę pewne pozytywne tezy wynikające z naszego doświadczenia oraz naszej filozofii życia. Jesteśmy w sposób nieomal tożsamy z pewnością przekonani, że zawsze najważniejsze są: miłość, przyjaźń i taniec i dlatego one wyznaczają kierunek naszych działań nie tylko w tym spektaklu. Każde z nas otworzyło duszę i we wspólnym działaniu, wspólnym ruchem ulepiliśmy, dla wszystkich chętnych pokaźną porcję pierogów, które pod subtelną śmietankową pierzynką, w delikatnym cieście ukrywają serdeczną purpurę wiśniowego nadzienia. Zachęcamy do: uważnego spojrzenia na pomijane na co dzień szczegóły, do próby posłuchania tego co świat ma nam do powiedzenia. Zwróćmy uwagę na mechaniczną, codzienną rutynę okradającą nas z energii i czasu, który płynie nieubłaganie. Spróbujmy pokonać granicę samotności, być może da się być z kimś naprawdę blisko, przeniknąć do szczeliny jego wnętrza. Nie mamy gwarancji, że „nasze danie” będzie naprawdę smakowite, ale nie dowiemy się tego, jeżeli nie spróbujemy.

AFAR
Jesteśmy grupą przyjaciół jednoczących się wokół artystycznych działań scenicznych. Troje na scenie funkcjonujące według równania 2+2= trio. Na scenie występują: Gosia, Magda i Krzysztof, ale AFAR w pewnym egzotycznym języku oznacza CZTERY. Źródłem, z którego wypływają wszelkie konsekwencje funkcjonowania grupy jest doświadczenie przekreślające rutynę, świeżość spojrzenia, na którą zawsze jest czas, przekonanie, że mamy coś ważnego do przekazania oraz nadzieja, że potrafimy to zrobić! Naszym scenicznym językiem jest ruch, twardo walczymy o to, żeby ograniczenia naszych ciał nie wpływały na jasność i jakość przekazu. Nie wstydzimy się swoich lat, twierdzimy jedynie, że spora ich ilość nie nakłada na nas żadnych ograniczeń. Paradoksy są w stanie wygenerować nowe rozwiązania. Paradoks polegający na tym, że mamy spore doświadczenie życiowe i niewielkie sceniczne daje, w naszym przekonaniu szansę, że nasz przekaz wart jest obejrzenia, bo jest szczery, niezmanierowany i niczego nie musi udowadniać Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby dodatkowo był on oryginalny i wysokiej jakości. Spotkaliśmy się w 2016 roku i postawiliśmy na głowach nie tylko nasze ciała, ale i kosmosy. Jesteśmy amatorami, bo kochamy to co robimy, nie grozi nam rutyna ani nuda, bo przecież prawdziwa miłość jest wieczna. Będziemy funkcjonować tak długo jak długo będziemy mieli coś do powiedzenia, jak długo będzie to sprawiać nam radość i jak długo „to coś” żarzy się w naszych sercach.

MAŁGORZATA CZABAN
Małgorzata Czaban, mieszka we Wrocławiu, pracuje w hurtowni farmaceutycznej. Mężatka, matka trójki dorosłych dzieci. Taniec był zawsze dla niej pasją, pozwalał okazywać uczucia i przekazywać je innym. Tańczyła wszystko od tańca ludowego do tańca towarzyskiego. W 2016 roku brała udział w warsztatach Protocialo w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, w prowadzonym przez Paulinę Święcańską projekcie Feel mee. Był to przełom, od którego zaczęło się aktywne działanie artystyczne związane z tańcem współczesnym. Od stycznia 2017 roku aktywna uczestniczka projektu MY perRORMAtive SPACE, w którym wraz z innymi uczestnikami projektu ESK brała udział w comiesięcznych performansach odbywających się w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Wzięła udział w dwóch spektaklach wystawionych na scenie Impartu: „Alicja w krainie kwantów” oraz „Pomiędzy”, przygotowanych przez grupę artystów z Protociało w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Offowych ZWROT. W 2017 roku na zaproszenie Pauliny Święcańskiej wzięła udział w spektaklu „Konstelacje” razem z zawodowymi tancerzami, co było niezwykłym doświadczeniem i momentem przełomowym. W 2018 roku brała udział w warsztatach „InQubator” w Ostrołęce oraz w kończącym je przedstawieniu „Motyle”. Na początku 2019 roku powstała grupa AFAR, w której razem z Magdą Sztylińską i Krzysztofem Sztylińskim zamierza wspólnie realizować i rozwijać artystyczne wizje. W ten sposób taniec znów zaczął być jej pasją, którą zamierza kontynuować.

MAGDALENA SZTYLIŃŚKA
Z zawodu księgowa z dwudziestokilkuletnim stażem pracy. Mężatka z trójką już dorosłych dzieci. Przygodę z tańcem rozpoczęła w 2016 roku zapisując się na kurs tanga argentyńskiego. W tańcu poszukiwała przede wszystkim piękna i emocji. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 wzięła udział w projekcie ProtoCiało prowadzonym przez Paulinę Święcańską „Feel me” polegającym na wspólnym tanecznym działaniu profesjonalnych tancerek i amatorów w przedziale wiekowym 50 plus. Od tego zdarzenia zaczęła się jej artystyczna przygoda z tańcem współczesnym. Wraz wyłonioną z ESK grupą taneczno-ruchową ProtoCiało brała aktywny udział w projekcie „MY perFORMAtive SPACE” polegającym na organizowaniu comiesięcznych performasów nawiązujących do architektury i miejskiej przestrzeni Wrocławia. Jej zainteresowania nauką zaowocowały pomysłem stworzenia warsztatów zajmujących się przełożeniem zasad fizyki kwantowej na ruch. Wzięła udział w spektaklu kończącym warsztaty, zatytułowanym „Alicja w krainie kwantów” wystawionym na scenie wrocławskiego IMPARTU w ramach I Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Offowych ZWROT oraz spektaklu „Pomiędzy“ wynikającego z kontynuacji działań tego samego zespołu, wystawionego w ramach drugiej edycji festiwalu. W 2017 roku została zaproszona przez Paulinę Święcańską do udziału w spektaklu „Konstelacje “ łączącego taniec doświadczonych zawodowych tancerzy ze sceniczną świeżością dojrzałych amatorów. W 2018 roku uczestniczyła w warsztatach międzypokoleniowych zorganizowanych w ramach 9. Festiwalu Teatralnego InQubator w Ostrołęce zakończonych prefomatywnym przedstawieniem „Motyle “. Od 2019 roku wraz z Małgorztą Czaban i Krzysztofem Sztylińskim tworzy taneczno-ruchową grupę AFAR. Jak sama o sobie mówi taniec to jej żywioł.

KRZYSZTOF SZYLIŃSKI
Wrocławianin, żonaty, ojciec trójki dzieci. Szukając nowych życiowych dróg odkrył, ku swojemu zdumieniu, taniec i ruch. Uczestnik warsztatów protoCIAŁO, które radykalnie zmieniły jego spojrzenie na świat, życiowe priorytety, pasje i krąg znajomych. W 2017 roku aktywnie uczestniczył w projekcie MY perFORMative SPACE, w ramach którego co miesiąc realizowane były taneczne performance w architektonicznej przestrzeni Wrocławia. Współtworzył spektakle: „Alicja w krainie kwantów” oraz „Pomiędzy“, które na Dolnośląskich Festiwalach Teatrów Offowych ZWROT przedstawiła nieformalna grupa wolnych artystów, kontynuujących tradycje protoCIAŁA. Miał zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w spektaklu Pauliny Święcańskiej „Konstelacje“. Od tego czasu świat stanął na głowie i nic nie jest już takie same. Następnie w ostrołęskim „InQubatorze“ wyfrunęły na świat „Motyle“. Wszystko to doprowadziło do narodzin szalonej grupy AFAR konsekwentnie, w artystycznym współdziałaniu realizującej niekonsekwentne wizje trojga swoich „protoCIAŁOWYCH“ uczestników. Teraz już nie ma wyjścia: taniec, aktywność ruchowa, współczesna sztuka i filozofia pozytywnego patrzenia w przyszłość budują jego własny, oryginalny spektakl życia.

Koncepcja, choreografia, reżyseria oraz kreacja postaci:
Grupa AFAR: Małgorzata Czaban / Magdalena Sztylińska / Krzysztof Sztyliński
Światło: Roman Woźniak
Muzyka: Kolaż muzyczny
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje PIEROGI Z WIŚNIAMI / GRUPA AFAR - CST

Brak recenzji

Polecane z kategorii spektakl