spektakl

PROGRAM SENIOR - KULTUROMANIA - Teatr Monolog Interaktywny z Piwnicy na Wójtowskiej "Cafe pod Minogą"

spektakl

PROGRAM SENIOR - KULTUROMANIA - Teatr Monolog Interaktywny z Piwnicy na Wójtowskiej "Cafe pod Minogą"

PROGRAM SENIOR - KULTUROMANIA - Teatr Monolog Interaktywny z Piwnicy na Wójtowskiej "Cafe pod Minogą" - Bilety na spektakl teatralny

PROGRAM SENIOR – KULTUROMANIA

„Cafe pod Minogą” w wyk. Teatru Monolog Interaktywny z Piwnicy na Wójtowskiej
spektakl wg Stefana Wiecha Wiecheckiego

scen. i reż.: Maria Kowalik, oprac. muz.: Henryk Wojciechowski
wyst.: Agnieszka Bondar, Magdalena Brzeska/Mariola Lisicka, Maciej Broniarek, Magdalena Czerwińska, Lidia Lewandowska/Ewa Złotkiewicz, Daria Tarsała, Józef Teofiluk

Przedstawienie zespołu Teatru Monolog Interaktywny z Piwnicy na Wójtowskiej (filii Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie) powstało jako kompilacja różnych tekstów Stefana Wiecheckiego – zwanego po prostu Wiechem, głównie z jego powieści pod tytułem „Cafe pod Minogą”.

Powieściowa Cafe znajdowała się na warszawskiej Starówce. Jej właścicielami i ich gośćmi byli mieszkańcy okolicznych ulic, pojawiali się też goście z odleglejszych dzielnic: Mokotowa, Czerniakowa, Pragi. Mieli specyficzną mentalność i posługiwali się specyficznym językiem. Gdy przyjrzeć im się bliżej, okazuje się, że – stanowiąc określoną grupę społeczną – bardzo się między sobą różnili, jak to ludzie… Mieli swoje drobne słabości, kultywowali gorsze strony natury ludzkiej, ale w ostatecznym rozrachunku przyzwoitość i grupowa lojalność brały górę nad owymi ułomnościami. Tak ich opisał Wiech.
Nad językiem utrwalonym przez pisarza pochylili się członkowie Teatru Monolog Interaktywny. Pochylili się tak nisko, że zafascynowani samym językiem, a także postaciami, które się nim posługują, postanowili wejść na scenę i w skromnych warunkach Piwnicy na Wójtowskiej przypomnieć dawno miniony klimat. Z radością pomogłam im w tych zmaganiach, wybierając teksty z twórczości Stefana Wiecheckiego (nie tylko z „Cafe pod Minogą”) i starając się z nich stworzyć coś w rodzaju ciągu wydarzeń, choć główny nacisk położyliśmy na rodzajowość i dowcip tak charakterystyczne dla twórczości tego autora. Także każda z postaci scenicznych – choć nosi nazwisko wymyślone przez Piewcę Warszawy – budowana jest z kilku osób opisanych w jego książkach.
Premiera spektaklu miała miejsce 8 lutego 2014 w Piwnicy na Wójtowskiej. Przedstawienie w ciągu tych kilku lat było grane ponad czterdzieści razy zarówno na scenie Piwnicy na Wójtowskiej jak i w różnych miejscach Warszawy (podwórko przy Chmielnej, budynek PAST-y przy Zielnej, Dom Spotkań z Historią przy Karowej, Wiechowisko pod Teatrem Rampa, plener pod Galerią na Woli oraz Skwer Wiecha także na Woli, na Zaciszu, w Marysinie Wawerskim, w Legionowie i w Piotrkowie Trybunalskim.

BILETY: 5 PLN

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane