
od 04.04.2025
Przegląd Teatrów "chemia"
OPIS
Kup Bilety„chemia” to spotkania indywidualnych twórców i zespołów teatralnych z Polski i zagranicy. Złożą się na nie spektakle teatralne – w tym szczególna forma monodramu oraz koncerty i seanse filmowe.
W kolejne weekendy lipca, na scenie CSW Solvay, będzie mnóstwo świetnej sztuki, a przy tym dobrej zabawy.
Wszystkich miłośników teatru zainteresują różnorodne formy teatralne jak i teksty dramatyczne – te na smutno i na wesoło, te na poważnie i z lekkim przymrużeniem oka.
16 wydarzeń, 13 dni, 7 spektakli Teatralnej Sceny Solvay, 3 imprezy towarzyszące
A wszystko to jedynie za 30 zł (karnet normalny) lub 15 zł (dla posiadaczy kart CKP).
Zapraszamy do pożytecznego i miłego spędzenia wakacyjnego czasu Krakowie wspólnie z nami
PO DRUGIEJ STRONIE LETE / 4.07.2024 koncert/muzyczny monodram
impreza towarzysząca
Muzyczny monodram Po drugiej stronie Lete - to próba interpretacji mitów greckich, szczególnie tych związanych z szaleństwem, losem, przemijaniem i śmiercią oraz połączenie ich z postrzeganiem rytuałów przejścia w kulturze judeo-chrześcijańskiej. Odbiorcę we współczesność wprowadza medium elektroniki (Live electronics i taśma) oraz przetworzony głos ludzki.
Wykonawcy:
Blanka Dembosz-Tondera - sopran
Krzysztof Gawlas - live electronics
muzyka: BDT/Krzysztof Gawlas
BDT, Kraków
SILNIEJSZA August Strindberg / 4.07.2024 monodram
Skondensowana w jednym akcie, historia dwóch kobiet, aktorek rywalizujących ze sobą nie tylko na gruncie zawodowym. Miłość, nienawiść, zdrada, odrzucenie – cała paleta emocjonalności w subtelnym monologu. Klasyka gatunku.
reżyseria: Bogusław Tondera
występuje: Zuzanna Bień
muzyka: Krzysztof Gawlas
Teatralna Scena Solvay
BRUNO SZNAJDER Sławomir Mrożek / 5.07.2024
Spotkanie dwóch postaci oraz tej trzeciej, która spada im prosto pod nogi, powoduje spore perturbacje w sensie intelektualnym jak i egzystencjalnym. Konwencja komediowa pozwala przy okazji dobrze się bawić.
reżyseria: Bogusław Tondera
występują: Elżbieta Franczukowska, Beata Kowal, Stanisław Kuć
muzyka: Marcin i Bartłomiej Oleś
Teatralna Scena Solvay
PO DRODZE / 7.07.2024 performans podróżny 2024
Filmowe relacje z 7 lat na scenie w Solvayu w trakcie perfomansów.
Pokaz filmowy Tomisława Piotra Wasilewicza, Jarosława Konopki, Darka Tokarczyka
reżyseria i scenariusz: Andrzej Andzik Kowalczyk
udział biorą współtwórcy: Marta Kontny, Agnieszka Grymajło, Iwona Krawiec-Konopka, Jarosław Konopka, Vivien Znamirowska, Adam Wójtowicz, Jacek Maria Stokłosa, Krzysztof Dominik Muza, Jaro Tochowicz
wirtualna obecność Pawła Partyki
Teatr 52 Hz efemeryczny nie instytucjonalny
WODA W USTA Sandra Szwarc / 11.07.2024 monodram
Opowieść o zagubieniu w opresyjności, od której próbuje się uciec.
„Bohaterka nie wypowiada w tym monodramie ani jednego prawdziwego słowa, może tylko opowieść o ucieczce w koszuli brata, już w finale, jest niezakłamana. Nie wiemy jednak do czego udało się jej uciec: czy to jest odwyk, czy to jest dorosłość …” (S. Szwarc, Dialog 10/2021)
reżyseria: Bogusław Tondera
występuje Ksenia Witek
muzyka: Krzysztof Penderecki w aranżacji Piotra Orzechowskiego
Teatralna Scena Solvay
KARTOTEKA … PRZYSZLI ŻEBY ZOBACZYĆ POETĘ … Tadeusz Różewicz / 12.07.2024
Nasz (anty)Bohater leży w łóżku i odmawia grania. W jego pokoju przesiaduje chór starców, który czyta gazety, komentuje i namawia Bohatera do udziału w przedstawieniu. Przez pokój Bohatera przechodzi ulica, po której przechadzają się różne, mniej lub bardziej dziwaczne, komiczne lub tragiczne postaci. „Kartoteka” jest uniwersalną i oniryczną opowieścią o podróży w głąb siebie.
Polska grupa teatralna „Komedianci” przy Stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles polonaises) w Paryżu istnieje od 2013 roku. Celem organizowanych przez Stowarzyszenie APGEF i prowadzonych przez Maję Saraczyńską warsztatów teatralnych i wystawianych przez grupę sztuk jest promocja polskiej literatury we Francji.
reżyseria Maja Saraczyńska
występują: Dorota Adamska, Anne-Laure Giraud, Kaja Jabłońska, Jean Kaniewicz, Adam Kaźmierczak, Kasia Klon, Karolina Kozłowski, Jacek Kułakowski, Barbara Szpakowska.
fotograf Jose Luis Urteaga
Komedianci, Stowarzyszeni APGEF, Paryż, Francja
724 / 13.07.2024 koncert online
impreza towarzysząca
Marek Chołoniewski/ Piotr Madej
Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej
WIELCY INNI: DEPRESJE Jacek Kozłowski / 14.07.2024
Trzy spojrzenia – jakże różne, trzech ikonicznych – jakże różnych postaci na życie, sztukę i współczesny świat. Wyobrażone monologi Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marii Rymkiewicza i Hanki Bielickiej. Świetna intelektualna zabawa dla wszystkich.
PRZYPOWIEŚCI O IDENTYCZNOŚCI (syryjska i perska) wg. L. Kołakowskiego
Spektakl opowiadający w sposób alegoryczny, w oparciu o teksty Leszka Kołakowskiego, o losach ludzkich uwikłanych przez codzienność w problemy z natury niecodzienne. Wszystko w konwencji komediowej, doprawionej szczyptą filozofii.
reżyseria i scenariusz: Bogusław Tondera
występują: Elżbieta Franczukowska, Stanisław Kuć, Mikołaj Lipczyński, Edward Mazur, Barbara Sokołowska, Patrycja Sura, Józef Szarek, Małgorzata Tabor, Wiesława Wicher.
kostiumy: Barbara Sokołowska i Wiesława Wicher
muzyka: Marcin i Bartłomiej Oleś
Teatralna Scena Solvay
PIEŚNI DUSZY / 14.07.2024
impreza towarzysząca
Mini-recital wokalny
Walerij Bielousow (śpiew)
MIĘDZY NAMI Dorota Masłowska / 18.07.2024
„Między nami" co się wydarzy nie może wyjść poza. Jedną z pierwszych zasad jakie wielu z nas przyswoiło w dzieciństwie było polskie przysłowie: nie mów nikomu co się dzieje w domu. W tym nakazie Zawarta jest między wierszami groźba wykluczenia. MY wykluczymy ciebie z pośród NAS jeśli ktoś dowie się o tym, co dzieje się między NAMI. A co jeśli dzieje się tam NAM krzywda? Cśśś!
reżyseria i scenariusz: Sebastian Gontarz
występują: Julia Krawczyk, Zofia Wątroba, Julia Smolarek, Ksenia Witek, Ada Widziewicz, Maksymilian Wicher, Jakub Ormaniec, Kuba Woźniak
ruch sceniczny: Inga Chmurzyńska, Michalina Artecka
muzyka: Alek Radliński
Teatralna Scena Solvay
AKTORZY TEATRU CRICOT 2 Ameryka czyli: nie oglądaj się za siebie / 19.07.2024
seans filmowy
Film „Ameryka” powstał w 1997 roku jako zapis spektaklu zrealizowanego przez zespół Aktorzy Teatru Cricot 2 wg. scenariusza i w reżyserii Andrzeja Wełmińskiego. Spektakl premierę miał 15. 12. 1995 w Krakowie (w CSW Solvay).
„Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie” to spektakl w czterech aktach z prologiem i epilogiem oparty na motywach powieści Franza Kafki. Karl Rossmann zostaje wysłany z rodzinnego domu do Ameryki (gdyż został uwiedziony przez służącą). Nie może odnaleźć się w nowym, bezwzględnym świecie, błądzi i gubi się w labiryncie skomplikowanych przejść, korytarzy i chodników, które rozrastają się niczym korzenie i kłącza. Wpada w coraz to wymyślniejsze pułapki, które gotuje mu los. Napotyka na swej drodze oszustów, hochsztaplerów i fałszywych przyjaciół. Jest poniewierany, okradany, upokarzany...
Scenariusz, reżyseria: ANDRZEJ WEŁMIŃSKI, współpraca: ANDRZEJ KOWALCZYK, scenografia: ANDRZEJ WEŁMIŃSKI, ANDRZEJ KOWALCZYK, kostiumy: TERESA WEŁMINSKA, konstrukcje stalowe: TOMASZ KIELSKI, opracowanie dźwięku: KRZYSZTOF DOMINIK
ZESPÓŁ AKTORÓW TEATRU CRICOT 2 skonsolidował się w 1992 roku. Dwa lata po śmierci Tadeusza Kantora i rozwiązaniu teatru część dawnego zespołu Teatru Cricot 2 zdecydowała się rozpocząć własną autonomiczną działalność teatralną. Nazwa grupy odnosiła się jednoznacznie do teatru Cricot 2, z którym większość artystów związana była od lat jako aktorzy i współpracownicy Tadeusza Kantora.
Fundacja Teresy i Andrzeja Wełmińskich
PIJANI Iwan Wyrypajew / 20.07.2024
Bohaterowie są, jak wskazuje tytuł, mniej lub bardziej pod wpływem alkoholu. „Co Bóg ma na myśli to pijany na języku”. Stan w jakim się znajdują oraz graniczne, skrajne, często po prostu ważne momenty w ich życiu prowokują śmiech ale może jeszcze częściej refleksję nad kondycją współczesnego człowieka. Wszyscy po alkoholu stają się domorosłymi filozofami a ich szczerość jest zaskakująca, niekiedy niepożądana. Wszyscy są spragnieni sensu i kontaktu z drugim człowiekiem ale dookoła tylko piach i proch, z którego powstaliśmy.
reżyseria: Sebastian Gontarz
Teatr Amatorski w Węgrowie
TWÓR. (NIE) PRZEPRASZAM, MUSIAŁEM / 26.07.2024 monodram
Gdy czujesz się wyru… przez życie a mimo to próbujesz nie być skończonym skur…, zaczynasz czuć podział w samym sobie. Ten podział jest karmiony i karmiony, aż czujesz, że masz w sobie 2 osobne byty, które są mocno skłócone. Każdy z nich chce po prostu być. Ty natomiast masz taki rozpier… w głowie i duszy, że sam już nie wiesz kim bądź czym jesteś. Wiara w samego siebie staje się oksymoronem Twojego postrzegania rzeczywistości. Dłużej nie można już żyć w taki sposób i trzeba kogoś wyeliminować ale czy na pewno zabiłeś tego co trzeba?
reżyseria: Adrian Kolos i Michał Hobot, scenariusz, scenografia, opracowanie muzyczne Adrian Kolos
Adrian Kolos, Kraków
PLOMBA HRABIEGO Sławomir Mrożek/ 26.07.2024
Spotkanie dobra i zła – policjanta i przestępcy a na tym tle meandry ludzkich postaw, splatające się ze sobą w sposób iście nieoczekiwany. Kryminał i groteska w świetnych tekstach Mistrza Sławomira Mrożka.
Przypowieść o identyczności (koptyjska) wg. L. Kołakowskiego
Spektakl opowiadający w sposób alegoryczny, w oparciu o teksty Leszka Kołakowskiego, o losach ludzkich uwikłanych przez codzienność w problemy z natury niecodzienne. Wszystko w konwencji komediowej, doprawionej szczyptą filozofii.
reżyseria i scenariusz: Bogusław Tondera
występują: Stanisław Kuć, Aleksandra Lubas, Irena Munje, Patrycja Sura
kostiumy: Barbara Sokołowska i Wiesława Wicher
muzyka: Bartłomiej i Marcin Oleś
Teatralna Scena Solvay
DRZEWIEJ Władysław Orkan / 27.07.2024
Spektakl „Drzewiej" na podstawie powieści Władysława Orkana zabiera nas w podróż do nieistniejącego już świata rządzonego przez prawa natury, gdzie w gęstwinach puszczy chowają się najprzedziwniejsze magiczne stworzenia, straszne duchy a wicher wciąż snuje legendy o potęgach dawnych bogów. W krainie tej swoje miejsce próbują odnaleźć pierwsi osadnicy, jednak na ich drodze oprócz potężnych żywiołów stają przede wszystkim ludzkie słabości.
koncepcja i reżyseria: Anna Romberg, wedługg poematu/powieści Władysława Orkana "Drzewiej", , muzyka, scenografia, choreografia: zespół, konsultacje wokalne: Michalina Musiał
Teatr Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu
ŚMIERĆ KOŚCIUSZKI / 28.07.2024 monodram elektroakustyczny
Naturalnym elementem sztuki teatralnej, nie tylko monodramu, jest cała oprawa – zatem scenografia, gra świateł i muzyka. A jeśli właśnie element muzyczny podnieść do rangi równorzędnego tekstowi? Uczynić monodram spektaklem dźwiękowym na jednego aktora i na wskroś współczesną muzykę elektroakustyczną?
Monodram elektroakustyczny zrodził się w głowach aktora Krzysztofa Gordona oraz kompozytora muzyki elektroakustycznej Dariusza Mazurowskiego. Punktem wyjścia stał się znakomity, bardzo żywy, ekspresyjny tekst Anny Bojarskiej, pochodzący z książki "Pięć Śmierci" (wydawnictwo Krąg, 1990), który na potrzeby scenicznej prezentacji został
opracowany przez Krzysztofa Gordona. Z myślą o tym teście powstała następnie muzyka Dariusza Mazurowskiego, budująca narrację całości, podkreślająca jej dramaturgię.
reżyseria: Krzysztof Gordon, Dariusz Mazurowski
na podstawie tekstu Anny Bojarskiej (pochodzącego z książki „Pięć śmierci”, 1990), opracowanie tekstu, scenariusz: Krzysztof Gordon, muzyka: Dariusz Mazurowski
Wykonawcy: Krzysztof Gordon – głos, Dariusz Mazurowski – wykonanie muzyki, realizacja elektroakustyczna, efekty
Dariusz Mazurowski, Gdańsk
CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ WIĘCEJ
Brak wydarzeń
Brak wydarzeń
Przegląd Teatrów "chemia"
Recenzje i opinie: Przegląd Teatrów "chemia"
Kraków, 04.07.2024
Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay"