Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2022

spektakl

Romeos & Julias unplagued.Traumstadt

spektakl

Romeos & Julias unplagued.Traumstadt

Romeos & Julias unplagued.Traumstadt - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości?

Romeos & Julias unplagued.Traumstadt - więcej informacji

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos... w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.
Czerpiąc z tych inspiracji - dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki - pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

Spektakl otrzymał Nagrodę Złotego Yoricka – nagrodę główną w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami
Williama Szekspira – podczas 26. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (2022r.).

W 2021 roku spotykają się ponownie - Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk z Münster, podczas realizacji premiery „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”. Pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Shakespeare’a.

Koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki
Polski Teatr Tańca

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Romeos & Julias unplagued.Traumstadt

Spektakl poruszający, skupiał uwagę. Cieszę się, że się na niego wybrałam.
Ewa 29.10.2022 21:15
Romeos & Julias unplagued.Traumstadt
Zamość, 28.10.2022
Zamojski Dom Kultury

Polecane z kategorii spektakl