Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

spektakl

Spektakl Żabki” z cyklu „Bajki Muzyką Pisane – Fredro Dzieciom” Filharmonia Krakowska

spektakl

Spektakl Żabki” z cyklu „Bajki Muzyką Pisane – Fredro Dzieciom” Filharmonia Krakowska

Spektakl Żabki” z cyklu „Bajki Muzyką Pisane – Fredro Dzieciom” Filharmonia Krakowska - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Główną postacią Bajek będzie narrator – postać Aleksandra Fredry, która wprowadzać będzie dzieci nie tylko w świat swojej poezji, ale także ilustrującej ją muzyki – napisanej przez zdolnych kompozytorów młodego pokolenia specjalnie na potrzeby spektakli. Poprzez zabawną poezję (także w formie śpiewanej) dzieci poznawać będą instrumenty orkiestrowe i te bardziej egzotyczne – mało znane, rzadko stosowane (np. banjo), czy instrumenty ludowe, dzisiaj już całkowicie wyparte przez współczesne instrumentarium jak np. lira korbowa.
W trakcie trwania spektaklu znajdą się fragmenty o charakterze interaktywnym, kiedy to najmłodsza publiczność będzie zapraszana do współdziałania czy pomocy, a także do wspólnego wykonania piosenek. Spektakle przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Spektakl Żabki” z cyklu „Bajki Muzyką Pisane – Fredro Dzieciom” Filharmonia Krakowska


Jak działają recenzje?
I cóż można powiedzieć o bajce „Żabki” muzyką pisanej? Kto nie czytał tej bajki oryginalnej, przytoczę: „W jeziorku żabek gromada Losu swego była rada, Trochę słońca, trochę wody, Innej nie chciały swobody. Przyszedł człowiek, wyrznął rowy, Z bagna powstał obszar nowy; Dziś pszeniczkę będą żęli, Ale żabki... diabli wzięli. Los złe i dobre toczy z jednej beczki, To sens moralny tej małej bajeczki.” Cóż można powiedzieć?... Trudna to bajka. Co lepsze: Żabki, czy zboże? To pytanie retoryczne… Ale pewna jestem, że dzieci całym sercem są za żabkami. Przecież to one grają w piłkę, podnoszą ciężary, tańczą i bawią się. Tak też filharmonicy krakowscy przedstawili tę osobliwą historię - zamykając otwarte zakończenie wspólną, szczęśliwą zabawą żabek i paradoksalnie tych, którzy początkowo im zabawę zniszczyli. Bajka musi się przecież zakończyć szczęśliwie i myślę, że nawet sam Fredro przyklasnąłby takiemu pomysłowi. Któż to był zatem był– ów człowiek, który wkroczył i niszczył raj żabi na ziemi? Czy to deweloper, czy jego współpracownicy? A może Pani Prezes? Tak stopniowo pojawiały się owe pytania po ukazaniu się twarzy w prowizorycznym telewizorze w otoczeniu eleganckich współpracowników. I jak to w bajkach bywa przyszedł czas w którym zło przez chwilę miało przewagę nad beztroskim i radosnym życiem żabek. To czas czarownicy, która podchodzi z zatrutym jabłkiem do Śnieżki, to czas ukłucia wrzecionem przez śpiącą królewnę, to czas budowania napięcia, aby można było na koniec powiedzieć, że zawsze jest sposób aby zło przezwyciężyć. Ponieważ sam Fredro tego sposobu nie wskazał – zostało to w rękach reżysera – który również nie powiedział jak, ale pokazał, że można… Można wspólnie się bawić nawet z tym, kto wcześniej wyrządził Ci krzywdę, można wybaczyć, można żyć dalej i cieszyć się. Jak to zrobimy – zostawił w gestii każdego odbiorcy i tego małego i tego dużego. Po oglądnięciu wraz z moim dzieckiem spektaklu mam wrażenie, że był on reżyserowany również dla mnie. Nie było to przedstawienie, które przedstawia lukrowany świat i jest jedynie płytką rozrywką, ale takie które pokazuje starcie dobra i zła angażując w to wysokich walorów akcenty muzyczne i choreograficzne. Bajkowe piosenki zobrazowane przez tancerki sprawiły, że na tej wadowickiej scenie poczułam się jak w prawdziwym teatrze. Muzyka pojawiała się i znikała jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wtapiała się w całość koncepcji przedstawienia. Zaciekawiła mnie też scenografia. Trzeba być kreatywnym aby ze zwykłych rur, pudeł, kół rowerowych i łopat do śniegu zaaranżować wachlarze, telewizor, ruiny, koparkę i domy. Muzyka napisana na duduk, fortepian i perkusję oraz śpiewaków prowadziła…, pisała…, opowiadała. Niosła emocje i wrażenia, które dopełniały całości. Bajka Aleksandra Fredry nabrała rumieńców, a przede wszystkim pozytywnego zakończenia – dającego nam dorosłym do myślenia, a dzieciom radość happy endu.
Anna 24.11.2023 21:27
Spektakl Żabki” z cyklu „Bajki Muzyką Pisane – Fredro Dzieciom” Filharmonia Krakowska
Wadowice, 21.11.2023
Wadowickie Centrum Kultury Sala Teatralna

Polecane z kategorii spektakl