
od 14.09.2025
Spektakl baśniowy: "Baśnie naszych pradziadków"
OPIS
Kup Biletysala: Broadway
wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub w DK Kadr
„Baśnie naszych pradziadków “, w którym zabierzemy uczestników w baśniową i pieśniową podróż przez różne regiony naszego kraju.
Spektakl złożony z baśni, pieśni i utworów muzycznych z Warmii i Mazur, Mazowsza, Śląska, Kurpii, Kaszub oraz Małopolski, przygotowany będzie w formie tradycyjnego “storytellingu”, a więc opowiadania baśni bez inscenizacji, z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo przez aktorki – bajarki.
W tym gatunku parateatralnym sugestywny przekaz opowiadających, jak i wyobraźnia odbiorców są najważniejsze, jako że nie ma tu jako takiej scenografii nawiązującej do treści opowiadanych historii – za stronę wizualną projektu służyć będą stroje ludowe z ww. regionów Polski, a także elementy kultury ludowej (np. wycinanki, plecionki, koronki, wyszywanki, etc.), zwiększając tym samym kulturowy walor poznawczy projektu. Niczym przy tradycyjnym opowiadaniu bajek na dobranoc przez babcie czy mamy, wyobraźnia dzieci stymulowana słowem wykonawców oraz muzyką pozwoli im stworzyć obrazy w ich głowach, pobudzając ich mózgi do zupełnie innej aktywności, niż podczas oglądania filmów, czy nawet spektakli teatralnych z pełną scenografią i kostiumami.
Uważamy, że tego typu “ćwiczenia dla mózgu” są potrzebne zwłaszcza w dzisiejszych czasach kultury obrazkowej, kiedy dzieci bombardowane są zewsząd szybką akcją i efektami specjalnymi, aby przyzwyczajać je do wykorzystywania ich własnej wyobraźni, zupełnie jak podczas czytania książek.
Dodatkowym bodźcem pomocnym w pobudzeniu wyobraźni będzie muzyka na żywo tworzona podczas spektaklu z wykorzystaniem zarówno instrumentów znanych i uniwersalnie wykorzystywanych (grzechotki, gitara, bębny), jak i instrumentów typowych dla kapel ludowych (diabelskie skrzypce, trombita, czy dulcymer), a w treść spektaklu poza samymi baśniami wplecione zostaną też pieśni oraz informacje kulturowe dotyczące tradycji i zwyczajów ludowych z ww. regionów.
Czas trwania spektaklu: 60 minut.
Warsztaty, które nastąpią po spektaklu, rozpoczniemy od poszerzenia wiedzy na temat tej tradycyjnej formy parateatralnej. Spróbujemy znaleźć różnice między tą, a poznanymi dotychczas formami teatralnymi, ale i podobieństwa. Następnie powtórzone zostaną raz jeszcze informacje o zwyczajach i tradycjach z różnych regionów, a także ćwiczenia językowo – gwarowe.
Dzieci nauczą się krótkich powiedzonek i wyliczanek, a także przyśpiewek po kurpiowsku, śląsku czy kaszubsku. Następnie zaś wspólnie zastanowimy się, jak opowiadać historie, aby jak najbardziej zainteresować słuchaczy. Mamy nadzieję, że przez to zachęcimy uczestników warsztatów do częstszego opowiadania historii (rodzeństwu, rodzicom, kolegom) z wykorzystaniem podpowiedzi, które sami zbiorą podczas warsztatów, a także do zwiększenia czytelnictwa i zainteresowania się tradycjami i przebogatą kulturą nie tylko swojego regionu, ale także innych regionów Polski, aby odchodzące już powoli tradycje ocalić od zapomnienia.
Czas trwania sesji warsztatowej: 20 minut.
CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ WIĘCEJ
Spektakl baśniowy: "Baśnie naszych pradziadków"
Brak wydarzeń
Brak wydarzeń
Recenzje i opinie: Spektakl baśniowy: "Baśnie naszych pradziadków"
Brak recenzji