Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

spektakl

"Tragedia Jana" - Teatr Chorea, Łódź

spektakl

"Tragedia Jana" - Teatr Chorea, Łódź

"Tragedia Jana" - Teatr Chorea, Łódź - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

"TRAGEDIA JANA"

Reżyseria: Waldemar Raźniak

Choreografia: Liwia Bargieł
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Kostiumy: Emil Wysocki
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Paweł Głowaty, Joanna Jaworska-Maciaszek/Daria Szymańska, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva

Spektakl opowiada biblijną historię Jana Chrzciciela podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada on w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem, który przywłaszczył sobie żonę własnego brata. Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica - niczym w średniowiecznym misterium - zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości - ukarani.

Ten wczesnobarokowy tekst napisany w 1619 roku na jarmark świętojański w Kamionce Strumiłowej (dziś na Ukrainie) jest unikalnym zabytkiem języka polskiego i świadectwem tradycji teatru jarmarcznego. Całość odgrywana niegdyś przez uczniów kolegium jezuickiego z jednej strony zawiera elementy farsy i groteski, z drugiej boskiego lęku i grozy (mysterium tremendum). Żywy i dynamiczny język Gawatowica nie ustępuje mistrzom renesansowej literatury polskiej - Janowi Kochanowskiemu i Mikołajowi Rejowi. W dobie badań nad genami religijności VMAT2, ścierania się systemów ideologicznych i rozwoju sztucznej inteligencji warto zastanowić się nad tym, czy wiara jest w jakikolwiek sposób racjonalna? Skąd się bierze jej moc i czy ważna jest dzisiaj? Co odróżnia postawę ultrareligijną od postawy fanatycznej i jakie kanony wartości można uznać współcześnie za aktualne?

Zabawy jarmarczne, obrzędy i rytuały świąteczne o skomplikowanych korzeniach pogańsko-chrześcijańskich organizowały i nadal organizują rytm funkcjonowania naszej społeczności oraz nadają im sens. Łódzki Teatr CHOREA od lat eksperymentujący z pieśniami, obrzędami i starymi tekstami kultury jest jednym z niewielu zespołów, który może podjąć wyzwanie przywrócenia tego tekstu polskiemu teatrowi.

Spektakl "Tragedia Jana":

- znalazł się w finałowej 14-stce Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” 2019.
- został zwycięzcą 27 edycji festiwalu Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2019 w Toruniu.

- został zakwalifikowany do programu "Teatr Polska", organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

LINK DO TRAILERA:

https://www.youtube.com/watch?v=0YrXd3PV2v0

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: "Tragedia Jana" - Teatr Chorea, Łódź

dużo seksu, mało treści, ale pod względem choreograficznym, wizualnym, spektakl bardzo dobry.
ik 02.12.2019 10:01
"Tragedia Jana" - Teatr Chorea, Łódź
Kłodzko, 23.11.2019
Kłodzki Ośrodek Kultury
Słabiutki spektakl. Aktorzy mają całkiem dobry warsztat - potrafią śpiewać, tańczyć i mówić tekst ale spektakl jest zbiorem etiud na poszczególne tematy. Trochę prymitywny i infantylny styl. Słaba reżyseria i nikły przekaz dla współczesnego widza.
Aleks 24.11.2019 12:25
"Tragedia Jana" - Teatr Chorea, Łódź
Kłodzko, 23.11.2019
Kłodzki Ośrodek Kultury

Polecane z kategorii spektakl