spektakl
Wichrowe Wzgórza non fiction

spektakl

Wichrowe Wzgórza non fiction

Wichrowe Wzgórza non fiction

Wichrowe Wzgórza non fiction - Warszawa - bilety na spektakl

Ich powieści są bestsellerami oraz ogromną zagadką dla literaturoznawców od prawie dwustu lat. Wiele pytań wzbudzają również ich fascynujące, przypominające powieść gotycką życiorysy – pełne sprzeczności oraz dziwnych, tajemniczych wątków. Dlatego nadeszła pora by siostry Brontë stanęły na scenie, rozluźniły gorset wiktoriańskich konwenansów i przemówiły do nas głosem współczesnych kobiet. Prapremiera spektaklu „Wichrowe Wzgórza non fiction” już 12 grudnia w Domu Kultury KADR.


Dziwne losy sióstr Brontë

„Wichrowe Wzgórza”, „Dziwne losy Jane Eyre” czy „Lokatorka Wildfell Hall” to książki, które wciąż  emocjonują miliony czytelników. Literaturoznawcy od niemal dwustu lat spierają się o to, do kogo należy autorstwo słynnych powieści. Czy napisała je Charlotte Brontë, najstarsza z sióstr? Czy też – jak przekonywała sama Brontë – los obdzielił talentem literackim wszystkie siostry: Charlotte, Emily i Annę, co byłoby bezprecedensowym zrządzeniem losu?

Niespójność i tajemniczość charakteryzuje również biografie sióstr, które spędziły swoje życie mieszkając na plebanii z ojcem pastorem oraz bratem oportunistą. „Grzeczne”,  religijne i dobrze ułożone pisały powieści pełne okrucieństwa, szaleństwa, przemocy i potężnych namiętności. Kluczowe punkty ich życiorysu wyznaczały kolejne śmierci bliskich i książki, które siostry uparcie pisały i wydawały, najpierw pod męskimi pseudonimami, a potem pod własnym nazwiskiem.               
Siostry Brontë to również emancypantki, walczące ze stereotypem, że dobrym pisarzem może być jedynie mężczyzna


Słowo w ruchu

Spektakl „Wichrowe Wzgórza non fictionnie tylko czerpie z literatury oraz zagadkowych życiorysów sióstr Brontë. To próba przybliżenia skomplikowanego procesu pisania wraz z towarzyszącą mu powtarzalnością, (samo) dyscypliną, bólem, czy neurozą.

„Wichrowe Wzgórza non fiction” pokazują fizyczność pisania, trud powstawania powieści, obsesyjność, która jest warunkiem powstawania dobrej sztuki. Autorki spektaklu przyglądają się ambiwalencji „daru”, jakim jest talent – mówi Agnieszka Wolny-Hamkało, autorka tekstu dramatu.

Dlatego ważnym środkiem wyrazu jest ruch sceniczny, który oddaje strukturę słowa i otwiera nowe znaczenia. Twórcy spektaklu poszukują w nim odpowiednika „twórczego ADHD”, wykorzystując umiejętność pracy z ciałem aktorek wcielających się w role sióstr.

Podstawą spektaklu jest połączenie ze sobą elementów teatru słowa z elementami teatru ruchu. Warstwa słowna pozwala nam przekazać historię trzech sióstr, pisarek i ich literackie dokonania. Warstwa ruchowa pozwala oddać ekspresję aktu twórczego, wymyślania, przenoszenia pomysłów „z siebie” na papier. U nas w ujęciu metateatralnym przenoszenia światów, historii na scenę – tłumaczy Marta Streker reżyserka spektaklu.

To wszystko zachowując gotycki charakter romantycznej epoki, ale poszerzając go o współczesną perspektywę i język.


Siła trzech sióstr

„Wichrowe Wzgórza non fiction”  to kolejny spektakl Fundacji ART_committed, w którym Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka oraz Katarzyna Kostrzewa (absolwentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu) występują razem, wcielając się w role sióstr. Od 2011 roku aktorki występują w spektaklu „Projekt: 3 Siostry”, będącym interpretacją wybitnego dzieła Antoniego Czechowa „Trzy siostry”. Spektakl ten stał się inspiracją do stworzenia filmu tańca „Siostry”, który został zaprezentowany w 2018 r. na Międzynarodowym Festiwalu Mobile Dance Movie Festival w Nowym Jorku.Prapremiera:
12 grudnia 2018 r., godz.: 19:00, Dom Kultury KADR         
Kolejny spektakl: 19 grudnia 2019 r., godz.: 19:00, Dom Kultury KADR   

Tekst dramatu: Agnieszka Wolny-Hamkało        
Reżyseria / Scenografia: Marta Streker 
Muzyka: Michał Paduch              
Kostiumy: Julia Kosmynka          
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk         
Obsada: Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Katarzyna Kostrzewa     
Producent: Fundacja ART_committed  
Producent wykonawczy: Jakub Krawczyk            
Partner: Dom Kultury KADR

Więcej informacji i kulisy spektaklu:     
facebook.com/artcommitted oraz instagram.com/art_committed (@art_committed)

***
Fundacja ART_committed          
Fundacja powstała w lipcu 2015 r. w Warszawie. Jej twórcami i sercem są Paulina Jóźwicka i Jakub Krawczyk (absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu).  Fundacja powstała z potrzeby tworzenia i realizowania własnych wizji i założeń artystycznych przy czynnym współudziale artystów, ludzi i instytucji kultury. Głównym obszarem działań ART_committed jest teatr i taniec oraz projekty łączące te dwie dziedziny sztuki.  

Obecnie flagowym przedsięwzięciem Fundacji jest ART_AKCJA (2017-2019). W ramach projektu co miesiąc prezentowany jest dynamiczny repertuar ART_committed – spektakle o różnorodnej tematyce i dla odbiorców w różnym wieku. Od klasyki do nowoczesności. Od teatru do tańca. W projekcie pojawiają się realizacje balansujące na styku aktorstwa i ruchu: „Projekt: 3 Siostry”, „MEBLOŚCIANKA”, „LEM_ONIADA”( I Nagroda w kategorii Organizacje Pozarządowe Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2017), "PROFANUM" oraz "we are not superheroes”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.             

Dotychczasowe realizacje ART_committed cieszą się uznaniem wśród ludzi teatru, krytyków oraz widzów, o czym mogą świadczyć nagrody na koncie twórców i współtwórców spektakli. Wystawiane były również m.in. na festiwalach w Rzymie, Moskwie i Bułgarii oraz na festiwalach w kraju: Boska Komedia w Krakowie czy Kaliskie Spotkania Teatralne.       

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje

Brak recenzji

Polecane

(672)
"Pikantni" - komedia obyczajowa Stefana Vögla, cenionego austriackiego dramaturga, która wykorzystuje znany schemat czworokąta. Dwie znudzone sobą pary małżeńskie Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę. Sytuacja komplikuje się już na samym początku wieczoru... Bohaterowie, choć podekscytowani pikantnym pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się jednak, co z tego wyniknie... Czy żądny nowych eksperymentów Alex, jego sceptyczna żona Doris, nowoczesna i rozwiązła Bea oraz jej monogamiczn
(12)
Twórcy spektaklu "Mayday 2" & "Szalone Nożyczki" zapraszają na kolejny światowy hit pt.: "Chcesz się bawić? Zadzwoń!" To prawdziwa komediowa uczta pełna zwrotów akcji, barwnych postaci i świetnego humoru spędzonego w towarzystwie gwiazd! Tristan: Michał Piróg / Michał KoterskiCharlotte: Anna Powierza / Dominika GwitHenry: Piotr Pręgowski / Krzysztof HankeIza: Katarzyna Polewany / Klaudia HalejcioSchmidt: Michał Mikołajczak / Marek WłodarczykBloggins: Rafał Mroczek / Marcin MroczekBrown: Dorota Bierkowska / Iwona Rulewicz Autor: I. D. Clark, M. KashPrzekład: Elżbieta WoźniakReżyser: Radosław DunaszewskiScenografia: Zofia Plota i Marcin C
(291)
W lutym 2019 r Narodowy Balet Gruzji  Sukhishvili zaprezentuje swoje najlepsze i nowe tańce, i jak zawsze, zaskoczy publiczność fantastyczną choreografią, niesamowitą energią, i wszystko to pod akompaniament  pięknej muzyki na żywo w wykonaniu orkiestry! Narodowy Balet Gruzji "Sukhishvili" Unikalne show taneczne – 100 tancerzy i orkiestra na scenie. Gruziński balet narodowy „Sukhishvili”  - jeden z czolowych i największych tanecznych zespołów świata, który posiada swoją własną orkiestrę. W swojej historii wyruszył na ponad 300 tournée, członkowie zespołu 11 razy objechali 5 kontynentów i 90 krajów, odbyli tysiące koncertów, które łącznie w
05.02.2019, 19:00 Hala Urania
12.02.2019, 19:00 Hala Arena
(204)
Nie od dziś wiadomo, że jeśli szukamy dużej dawki dobrego humoru i przepisu na doskonałą rozrywkę, warto sięgnąć po komedię francuską. „Nerwica natręctw” - sztuka autorstwa Laurenta Baffie w reżyserii Artura Barcisia to lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach. Gdy w poczekalni u genialnego psychiatry spotyka się kilkoro pacjentów zawsze jest ciekawie. Tym bardziej, jeśli są to osoby cierpiące na takie fobie jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Touretta), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii, czy tytułowa nerwica natręctw
(15)
Pamiętasz opowieść o Królowej Śniegu? Udaj się w artystyczną podróż do świata lodu, czarów i magii! Teatr Piasku Tetiany Galitsyny, zwyciężczyni programu „Mam Talent”, zaprasza na rodzinną odsłonę tej ponadczasowej historii, opowiedzianej śniegiem, piaskiem i światłem. Poczuj dreszczyk emocji oraz dziecięcą radość, oglądając tę zachwycającą zimową opowieść.Pozwól, by Królowa Śniegu zabrała Cię do swojego lodowego zamku.Przyjdź i zobacz na żywo artystyczną interpretację tej przepięknej baśni.
Podziel się swoją opinią o stronie