spektakl

“le journal secret” Iza Szostak | Centralna Scena Tańca

spektakl

“le journal secret” Iza Szostak | Centralna Scena Tańca

“le journal secret” Iza Szostak | Centralna Scena Tańca - Bilety na spektakl teatralny

“le journal secret” to performans taneczny, którego centralnymi tematami są przeobrażanie się ciała jako zmysłowego archiwum oraz technologie zapisu siebie. Inspiracją dla tej autobiograficznej pracy jest wideo dziennik artystki, powstały w latach 2006-2008, w trakcie studiów na Rotterdam Dance Academy oraz na stażu w Antwerpii w zespole Jana Fabre.

Iza Szostak podróżuje wstecz – do momentu, gdy nikt z nas nie ma jeszcze smartfona, ale ma ciało, podświadomość i sekrety. Wychodząc od formuły prywatnego dziennika, sięga po ekspresję cielesną wytwarzającą stany i nastroje. Szuka performatywności bólu, utraty, autokreacji, czułości. Zajmuje się tym, co pamięta i z czym zmaga się ciało. Eksplorując te stany opowiada o momentach pozornie nieistotnych oraz o tych, które pozostawiają po sobie niezatarty i uporczywy ślad. Traktuje również samą choreografię jako afektywne archiwum przywołujące obecność i cielesność innych.

Na scenie towarzyszy jej przeskalowany obiekt oraz animacja 3D wykonana w post-internetowej estetyce przez sebulca. Ciało Szostak zostaje przeniesione do świata cyfrowej wyobraźni gdzie podświadomość konfrontuje się z kluczowymi dla jej praktyki artystycznej postaciami. Spotyka fałszywe autorytety oraz czułych patronów swojej kreatywności. Podczas procesu choreografka współpracowała z Jakubem Woźnicą, aby poprzez terapeutyczne narzędzia, przekuć osobiste przeżycia i lęki w konceptualną, otwierającą pracę z różnymi wizjami prezentacji ciała i jego doświadczeń.

Choreografia jako archiwum przywołujące obecność i cielesność innych, eksplorująca własne afekty.


Spektakl "le journal secret"
Iza Szostak
4.10.2019/ 50 min Premiera / Premiere
Festiwal Ciało/ Umysł / Body/Mind Festival
koncepcja, choreografia, taniec/concept, choreography, dance: Iza Szostak
konsultacja artystyczna/artistic advisor: Jakub Woźnica
dramaturgia/dramaturgy: Szymon Adamczak
muzyka/music: Kuba Słomkowski
animacja/animation: sebulec
scenariusz i dialogi w animacji /animation screenplay and dialogues: Szymon Adamczak, Iza Szostak
scenografia/set design: Tomasz Gołaszewski, Julita Goździk, Iza Szostak
kostium/ costume: Julita Goździk
reżyseria światła/light design: Paulina Góral
projekt plakatu/poster design: sebulec
producent: Grzegorz Tomczewski
produkcja/production: Fundacja Ciało/Umysł
przy wsparciu/with the support of: Alte Rumfabrik Basel (Szwajcaria/Switzerland), Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg (Polska/Poland)
Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa

// BIO

Iza Szostak jest choreografką, tancerką i performerką. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje perspektywę nowego materializmu, który jest narzędziem do postrzegania materii jako aktywnej i sprawczej, a jej prace choreograficzne często oparte są na wykreowanym systemie komunikacji pomiędzy ciałem i obiektem. Jako budulca do twórczości używa przetworzonych obrazów z obszaru sztuk wizualnych i filmu, badań antropologicznych, prywatnego archiwum wideo i osobistej biografii. W spektaklach, które tworzy eksploruje formy hybrydowe: ciało jawi się w nich jako kostium oraz medium - nośnik stanów i emocji. Choreografię traktuje jako instrument do tworzenia nowego porządku.

Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. Odbyła staż w Belgii w zespole Jana Fabre/Troubleyn.

Autorka spektakli m.in. „RE//MIX–Merce Cunningham”, “Ciało. Dziecko. Obiekt.”, „Europa. Śledztwo”, „Balet koparyczny”, „National Affairs”. „PRIV”, „le journal secret”.

Od wielu lat blisko współpracuje z artystą audio-wizualnym Kubą Słomkowskim. Współtworzy warszawski kolektyw Centrum w Ruchu.

Po spektaklu Rozmowy o Tańcu.
Prowadzenie: Paulina Święcańska; goście: Romulad Woźniak i Dawid Żakowski.
godzina 20:00

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie nie otrzymało dofinansowania ale dzięki MIK i Fundacji Artystycznej PERFORM będzie dalej kontynuowane w innej formie i nazwie Centralna Scena Tańca w Warszawie – będzie zachowany skrót CST.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: “le journal secret” Iza Szostak | Centralna Scena Tańca

Brak recenzji

Polecane z kategorii spektakl