Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Podleśna - Białystok

ul. Podleśna 2, 15-227 Białystok

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Ryszard Rynkowski - największe przeboje

Wyprzedane

Kiedy kota nie ma...

 KUP BILET

Chansons de Paris

 KUP BILET

Kolejny wieczór kawalerski czyli Na gorącym uczynku

 KUP BILET

Kolejny wieczór kawalerski czyli Na gorącym uczynku

 KUP BILET

Superprodukcja - o filmie w teatrze

 KUP BILET

Superprodukcja - o filmie w teatrze

 KUP BILET

Kolacja dla głupca reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Kolacja dla głupca reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Rodzinne piekiełko - nic nie zbliża tak jak spadek

 KUP BILET

Rodzinne piekiełko - nic nie zbliża tak jak spadek

 KUP BILET

The Strings

 KUP BILET

The Strings

 KUP BILET

Imię - spektakl komediowy

 KUP BILET

Imię - spektakl komediowy

 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJW dawnym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku tętni życie artystyczne. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń muzycznych i kulturowych. Usłysz swoich ulubionych artystów, zobacz niezapomniane spektakle i uśmiej się do łez na występach kabaretów.

Odwiedź salę koncertową, której akustyka jest jedna z najlepszych w Polsce. Poznaj historię opery białostockiej i najbliższe wydarzenia, na które bilety kupisz online na biletyna.pl. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Historia Opery i Filharmonii Podlaskiej

Historia orkiestry i opery w Białymstoku sięga jeszcze połowy lat 50. XX wieku. Wtedy też została powołana Państwowa Orkiestra Symfoniczna. Muzycy mogli już rozpocząć grę i koncertowanie, jednak mieli jeden problem - brak własnej siedziby. Przez 20 lat korzystali z innych, zaprzyjaźnionych budynków i instytucji. Ich koncerty można było usłyszeć między innymi w Teatrze Dramatycznym imienia A. Węgierki, a także w Pałacyku Gościnnym.

Wszystko zmieniło się, kiedy orkiestra została nazwana filharmonią. Nowy status wiązał się także z własną siedzibą, jaką udało się uzyskać po 20 latach gościnnych występów. Miejscem wyznaczonym dla Opery i Filharmonii Podlaskiej była sala koncertowa przy ulicy Podleśnej. Do dzisiaj odbywa się tam wiele wydarzeń muzycznych i kulturalnych.

Obecnie opera w Białymstoku ma inną siedzibę. Od 2012 roku nowym gmachem jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku przy ulicy Odeskiej. Tym samym zmieniono repertuar, który poszerzono o dodatkowe występy, opery i musicale.

Nie znaczy jednak, że gmach przy ulicy Podleśnej został zapomniany. Do dzisiaj jego repertuar obfituje w wiele wydarzeń. W latach 2001-2002 budynek przeszedł znaczący remont. Dzięki temu zyskał nową infrastrukturę do nagrań. Melomani na pewno docenią jego akustykę, która jest jedna z najlepszych w Polsce. Została ona zaprojektowana przez Ewę Więckowską-Kosmalę. Co więcej, sala koncertowa jest w stanie pomieścić nawet 500 osób.

Zespół Opery i Filharmonii Podlaskiej

Białostocka opera od lat zdobywa liczne sukcesy w kraju i za granicą. Ciężko odmówić jej licznych zasług. Odwiedzając salę koncertową i gmach opery, warto o tym pamiętać. Zespół gościł wielu słynnych dyrygentów takich jak Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Wojciech Michniewski, Piotr Anderszewski czy Światosław Richter.

Zespół opery w Białymstoku występował na scenie całego świata. Warto tutaj wspomnieć Parlament Europejski w Brukseli, Sankt Petersburg, Wilno, Sztokholm, Londyn, Paryż, Chiny czy tournée po Stanach Zjednoczonych.

Co więcej, Opera i Filharmonia Podlaska od 1994 roku organizuje jeden z najważniejszych konkursów dla dyrygentów z całego kraju: Przegląd Młodych Dyrygentów imienia Witolda Lutosławskiego.

Dyrektorzy Opery i Filharmonii Podlaskiej

W ciągu kilkudziesięciu lat Opera i Filharmonia Podlaska miała niejednego dyrektora. Od samego jej powstania byli to polscy, utalentowani dyrygenci:

  • 1954 -1955 – Kazimierz Złocki
  • 1955-1958 – Leon Hanek
  • 1958-1971 – Jan Kulaszewicz
  • 1971-1989 – Tadeusz Chachaj
  • 1990-1996 – Mirosław Jacek Błaszczyk
  • 1997-2011 – Marcin Nałęcz-Niesiołowski
  • 2011-2014 – Roberto Skolmowski
  • 2014; od 2015 dyrektor OiFP-ECS – Damian Tanajewski
  • 2019-2020 – Ewa Iżykowska-Lipińska

Obecnym dyrektorem filharmonii podlaskiej jest Violetta Bielecka, która pełni tę funkcję od 1 grudnia 2020 roku.

Repertuar Opery i Filharmonii Podlaskiej – ul. Podleśna

W sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśna 2, odbywa się wiele koncertów, spektakli i wydarzeń nie tylko dla melomanów, ale także miłośników dobrej zabawy. Tylko w najbliższym czasie możesz w niej zobaczyć występy kabaretowe (Kabaret Jurki, Kabaret Ani Mru-Mru, Kabaret Nowaki), komedie (Pomoc Domowa), a także spektakle (Weekend z R. - A Surfeit of Lovers).

Białystok inne wydarzenia