Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Bieszczadzka Kolejka Leśna - Cisna

Majdan 17, 38-607 Cisna

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna rozpoczęła swoją historię pod koniec XIX w. Wtedy właśnie koleje wąskotorowe były bardzo doceniane szczególnie w aspekcie cenowym. Ten środek transportu idealnie sprawdzał się w terenach górskich bądź w innych o wymagającym podłożu. Pierwszym odcinkiem trasy został Nowy Łupków-Cisna już w roku 1898.

Bieszczadzka Kolejka Leśna w trakcie wojen

Niestety czasy I i II wojny światowej były dla kolejki zakończeniem szczęśliwego okresu sprawnego funkcjonowania. Armie wciąż wykorzystywały ją do własnych celów podczas trwania wojen pozycyjnych. Po skończeniu walk wszystko zostało na tyle mocno zdewastowane, że nie nadawało się do dalszego użytku.

Nowy rozdział w historii

Lata 50 i 60 były niezwykle owocne w pozytywne zmiany. Powstał między innymi Zakład Przemysłu Drzewnego. Dzięki temu kolejka miała nową funkcję dowozu surowca do Rzepedzi. Z racji większego zapotrzebowania na usługi kolejki przeszła ona modernizację. To co udało się odratować zostało zrestaurowane i zostały dodane nowe elementy. Aż do lat 90, kiedy to nastąpiło przejście na gospodarkę wolnorynkową wszystko w kolejce miało swój konkretny porządek. Niestety po roku 1989 wykorzystanie kolejki na cele przemysłu drzewnego stało się mniej opłacalne i tabor odchodził w zapomnienie.

Bieszczadzka Kolejka Leśna dziś

Dzięki Fundacji Kolejki Leśnej od 1997 r. ruch leśnego transportu wąskotorowego został wznowiony. Kolejka kursuje do dziś w podobnej formie. Początek trasy jest na stacji w Majdanie: albo w kierunku Przysłupia, albo na wyprawę w stronę Balnicy. Są to trasy 2 i 3 godzinne a kursy odbywają się regularnie od majówki do końca października. Zazwyczaj tabor ciągnie lokomotywa z silnikiem na olej napędowy, dlatego turyści darzą szczególnym zainteresowaniem kursy z lokomotywą parową. Na którą formę się nie trafi i tak najważniejszą i niezapomnianą przygodą będzie podróż przez bieszczadzką puszczę.

Koncerty przy stacji kolejki w Cisnej

Dworzec kolejki leśnej pełni też funkcję miejsca w którym odbywają się wydarzenia kulturalne. Sprawdź jakie eventy będa mieć miejsce w nadchodzacym sezonie!