Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Opera Krakowska - Kraków

ul. Lubicz 48, 31-512 Kraków

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Brak wydarzeń

Bardzo nam przykro, ale pomimo szczegółowych poszukiwań nie mogliśmy odnaleźć wydarzeń spełniających podane kryteria

Chcesz wyruszyć w niezapomnianą podróż po świecie opery, baletu i koncertów? Opera Krakowska zaprasza do siebie. Spędź wyjątkowe chwile w miejscu o bogatej historii i zobacz światowej klasy muzyków. Poznaj jej historię oraz sprawdź nadchodzące wydarzenia.

Historia Opery Krakowskiej

Mało które miejsce jest tak blisko związane z operą i sztuką teatralną jak Kraków. To właśnie tam w XVII wieku zostało wydane pierwsze w Polsce libretto operowe. Pomimo późniejszych wysiłków, nie udało się stworzyć teatru operowego z prawdziwego zdarzenia, który miałby stały zespół i wierną widownię.
Pierwsze kroki w tym kierunku poczyniono w 1914 roku. Wtedy dyrygent Bolesław Wallek-Walewski zainicjował Krakowskie Towarzystwo Operowe. Przez pierwsze 6 lat działalności opery były wystawiane w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego. Towarzystwo działało nieprzerwanie aż do wybuchu II Wojny Światowej.
Po zakończeniu wojny powstało kolejne Towarzystwo Przyjaciół Opery. Utworzono także nowy zespół, w skład którego wchodziły osoby z krakowskiej filharmonii, a także absolwenci Wyższej Szkoły Państwowej. Wraz z Towarzystwem Przyjaciół Teatru Muzycznego wykorzystywali ono salę Domu Żołnierza przy ulicy Lubicz 48, w tym samym miejscu, gdzie mieści się obecna opera w Krakowie. Następnie Towarzystwa zostały rozwiązane, zespoły zaś połączone.
W ten sposób w 1981 roku powstała Opera i Operetka w Krakowie. Nazwa ta utrzymywała się do 2002 roku, kiedy zmieniono ją na Operę Krakowską.
Przez tyle lat funkcjonowania Towarzystwa, a następnie Opery, Kraków stał się miejscem, które odwiedziło wielu słynnych muzyków, inscenizatorów i dyrygentów. Warto wymienić takie osoby jak: Tadeusz Kantor, Władysław Krzemiński, Kazimierz Kord, Krzysztof Missona, Jadwiga Romańska czy Wiesław Ochman.

Także dzisiaj Opera Krakowska zaprasza w swoje progi na znakomite wydarzenia. Słynie ona bowiem z koncertów, a także z licznych przedstawień muzycznych, baletów i oper, na których można zobaczyć muzyków nie tylko z Polski, ale także z całego świata.
Od 2007 roku Dyrektorem Naczelnym Opery Krakowskiej jest Bogusław Nowak.

Architektura Opery Krakowskiej

To, co wyróżnia Operę Krakowską, jest nie tylko jej długa historia, ale także budynek. Przez wiele lat bowiem nie miała ona swojego miejsca. Takie życzenie zostało spełnione dopiero na początku XXI wieku. Wtedy też zdecydowano się na wybudowanie nowego gmachu opery. Kraków rozpisał konkurs architektoniczny, a budowa trwała w latach 2004-2008. Architektem został Romuald Loegler.
Nowa Opera Krakowska znajduje się w tym samym miejscu, gdzie Dom Żołnierza, czyli przy ulicy Lubicz 48. Zabytkowy budynek jeszcze na początku XX wieku był ujeżdżalnią koni. Po wojnie przemianowano go na kinoteatr Teatru Powszechnego im. Żołnierza Polskiego. Ostatecznie postanowiono go zachować i wpisać w ramy dzisiejszej Opery. Dzisiaj służy jako główne wejście, szatnia, sale wystaw, a także miejsce, gdzie znajdują się kasy biletowe.
W Operze Krakowskiej znajduje się Duża Scena o powierzchni 443 m2, pozwalająca na realizację dynamicznych inscenizacji. Oprócz niej w budynku mieści się również Scena Kameralna z 180 miejscami, a także sale prób, zaplecze sceniczne i technologiczne.
Budynek opery w Krakowie złożony jest z 3 obiektów. Uwagę zwraca deformacja brył, która ma symbolizować ludzi, tradycję i doświadczenie. Tym samym zrywa ona z tym, co do tej pory znaliśmy z obiektów operowych, jakim był klasyczny i barokowy styl. Całość wykonano z żelbetonu. Korpus główny wyróżnia się czerwoną barwą, Dom Żołnierza – zieloną, budynek administracyjny – zielono-niebieską.
Tak często wykorzystywana czerwień w budynku Opery Krakowskiej ma za zadanie wywołać odpowiednie emocje u występujących w niej artystów i zmotywować ich przed występem.