Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

Olsztyn k/Częstochowy, Zamek Olsztyn

Olsztyn k/Częstochowy, Zamek Olsztyn

Zamek Olsztyn - Olsztyn k/Częstochowy

Zamkowa 3, 42-256 Olsztyn k/Częstochowy

POKAŻ NA MAPIE


13 Festiwal Disco Dance

 KUP BILETHistoria Zamku Olsztyn

Zamek Olsztyn dawniej będący bardzo ważnym obiektem militarnym znajduje się na szlaku Orlich Gniazd. Powstał w drugiej połowie XIII stulecia i jest jednym z reliktów obiektów obronnych wyżyny krakowsko częstochowskiej. Pierwsza wzmianka o tym monumentalnym obiekcie pochodzi z roku 1306. Zamek ten przez 300 lat szczycił się mianem najważniejszego punktu oporu północno-zachodniej małopolski. Ponadto był również ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego.

Do XVI wieku zamek był powiększany i przebudowywany a wnętrza jego członów były otoczone wysokimi murami. W jego skład wchodził między innymi: zamek dolny, zamek średni, zamek górny, dziedziniec główny i dziedziniec gospodarczy. Niestety od XVII wieku zamek popadał w ruinę.
Z wielu istniejących w przeszłości obiektów do dziś zachowały się jedynie kubaturowe relikty sześciu. Obecność innych odkrytych nieco później umożliwia wywnioskowanie dawnej topografii terenu.
Co ciekawe wokół zamku można czerpać z niesamowitych widoków wapiennych ostańców pośród muraw, utrzymywane są one jedynie naturalną metodą jaką jest wypas owiec.

Okolice zamku

Poza zamkiem jest jeszcze kilka miejsc, które warto odwiedzić. Pierwszym z nich jest kościół św. Jana Chrzciciela oraz szopka Jana Wiewióra. Ta niesamowita ruchoma szopka liczy obecnie 350 figur i jest wciąż udoskonalana. Dla fanów klimatycznych miejsc, godnym polecenia będzie XVIII-wieczny drewniany spichlerz dworski, w którym mieści się stylowa restauracja. Spichlerz z Borowna jest budowlą niezwykle cenną. W 2007 r. został ponownie złożony i zrekonstruowany, aby teraz zachwycać swym urokiem pod ruinami zamku. Na koniec warto wspomnieć o charakterystycznym jurajskim krajobrazie, który można podziwiać w pięknym rezerwatach przyrody.

Imprezy kulturalne przy zamku

Zamek wraz z podzamczem to miejsce, w którym odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne, zwłaszcza w okresie letnim. Sprawdź nadchodzace eventy i weź udział w wydarzeniu w otoczeniu majestatycznych ruin jurajskiej warowni!