Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

Zamek Rabsztyn - Rabsztyn

-, 32-300 Rabsztyn

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Brak wydarzeń

Bardzo nam przykro, ale pomimo szczegółowych poszukiwań nie mogliśmy odnaleźć wydarzeń spełniających podane kryteria

Zamek Rabsztyn „Krucza Skała”

Średniowieczny zamek znajduje się na szlaku Orlich Gniazd w miejscowości Rabsztyn. Pierwotnie był drewniany o czym świadczą zapiski z XVIII wieku, lecz murowany został dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Po śmierci Kazimierza został sprywatyzowany w ramach spłaty długów.
Znany jest między innymi z organizacji turniejów rycerskich, które można podziwiać co roku w okolicach lipca. Znajdują się na nich takie punkty programu jak parady rycerskie, pokazy średniowiecznej artylerii, turnieje łucznicze, turnieje broni czarnoprochowej oraz walki rycerzy.

Historia zamku

Już w drugiej połowie XIII wieku powstał zamek górny. Był zlokalizowany na samym szczycie skały. Nieco później wybudowano kamienną wieżę obronną. Tak naprawdę nie wiadomo kto wybudował tą najstarszą część. Istnieje za to tradycja mówiąca o małopolskim rodzie rycerskim Toporczyków z Morawicy. Jak to bywa z legendami nie kończą się na jednej. Kolejna zakłada, że początki zamku są powiązane z królem Wacławem II albo biskupem krakowskim Janem Muskatą.
Z początku XVw. rozpoczęła się budowa ceglanej nadbudowy gotyckiej wieży. Miała ona okazałe kilkanaście metrów i cztery kondygnacje.
Pierwsze zapiski o tym zamku pochodzą z XIVw. kiedy to trafił w ręce potężnego rodu Leliwitów-Melsztyńskich. W tym wieku powstaje również u stóp skały zamek średni. Obejmuje nie tylko budynki mieszkalne, ale również bramę w murze od strony wschodniej i dziedziniec.
Na przestrzeni lat zamek ma wielu właścicieli. W 1439 r. jego dzierżawcą jest Spytek z Melsztyna. Podnosi on jednak bunt przeciw królowi i ginie w bitwie pod Grotnikami. W 1441 r. zarządcą zostaje Andrzej Tęczyński herbu Topór. Od roku 1443 z rozkazu króla trwają przebudowy i wzmocnienia.
Na przełomie XIVw. i XVw. powstaje ostatnia część zwana zamkiem dolnym. Nie stoi ona jednak długo, ponieważ w XVIw. na jej miejscu staje renesansowy pałac.
Zamek Rabsztyn niedługo może cieszyć się swym złotym okresem, ponieważ w roku 1657 zostaje spalony prze Szwedów. Po Potopie zostaje odbudowany jedynie częściowo.

Zamek Rabsztyn teraz

Od 1990 roku jest własnością gminy Olkusz. Od tego momentu trwają starania o zachowanie dziedzictwa w dobrym stanie. Między innymi odgruzowano piwnicę pod bramą wjazdową i naprawiono jej sklepienie. Część murów zostało odtworzonych. Wybudowano drewniane mosty i wykonano zabezpieczenie konstrukcyjne murów zamku. Dla osób zainteresowanych bardziej szczegółową historią zamku znajdzie się ekspozycja usytuowana w pomieszczeniu na piętrze bramy. W latach 2012-14 było jeszcze wiele rekonstrukcji. Jednymi z bardziej przydatnych było wybudowanie parkingu oraz stworzenie infrastruktury turystycznej.