Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Kino Na Starówce - Żory

ul. Kościuszki 3, 44-240 Żory

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Brak wydarzeń

Bardzo nam przykro, ale pomimo szczegółowych poszukiwań nie mogliśmy odnaleźć wydarzeń spełniających podane kryteria

Kino na starówce – Żory

Historia Kina „Na Starówce”

Kino w Żorach było rzeczą bardzo długo wyczekiwaną przez żorskie społeczeństwo. Jego historia sięga lat 50-tych XX wieku i już wtedy liczono na kino z prawdziwego zdarzenia. Decyzję o miejscu budowy podjęła Miejska Rada Narodowa, która ustaliła, że najodpowiedniejszym miejscem byłby plac w centrum miasta na ruinach zburzonej synagogi. W roku 1957 powstał komitet złożony z ludzi, bez których ten projekt by się nie udał. Byli to: przewodniczący Zbigniew Burkot, zastępca Stefania Chmielewska oraz Alojzy Dudek, Władysław Gliński, Joachim Kominek, Franciszek Pniak. Koncepcja przewidywała bardzo funkcjonalne kino. Uwzględnione były: duży hol kasowy, poczekalnię z bufetem, salę widowiskową na 450 miejsc z balkonem. Warto podkreślić, że udało się skoczyć budowę w niezwykle szybkim czasie a następnie oddano budynek w dzierżawę Wojewódzkiemu Zarządowi Kin „Silesia-Film" w Katowicach. Kino rozpoczęło swoje istnienie pod nazwą „Znicz” i 5 lutego 1959 roku zostało uroczyście otwarte. Za to filmem, który zapoczątkował działalność kina w naszym mieście, było angielskie dzieło „Kurier carski". Pierwszy zarządca kina dbał o nie przez ponad 30 lat aż do czasu gdy w roku 1991 prywatna firma z Żor, którą reprezentowali Alicja Kowalska i Jerzy Domagała, przejęła kino z rąk Silesii. Nazwa została zmieniona na „VEGA” a kolejne lata były usłane w superprodukcje takie jak: „Park Jurajski", „ Titanic", „Ogniem i Mieczem", „Pan Tadeusz", „Młode wilki", które dawały niesamowite frekwencje. Skończyły się lata 90-te i powoli kina zaczęły być wypierane przez erę DVD i komputerów. Gorsze lata spowodowały kolejną zmianę właściciela tym razem przez żorskie władze. W maju 2003 kino zostało przemianowane na „Na Starówce”. Mimo tego, że nie jest to oficjalna nazwa to wciąż funkcjonuje w codziennym obiegu. W roku 2007 rozpoczęto remont w ramach projektu „Scena na Starówce w Żorach": rozbudowa i modernizacja publicznej infrastruktury kulturalnej. Obiekt wyposażony został w wysokiej klasy sprzęt projekcyjny i aparaturę nagłaśniającą. Taka przebudowa dodała wielofunkcyjności, dzięki czemu odbywają się tu też koncerty, przedstawienia teatralne, kabarety i inne widowiska. Po zakończeniu tej inwestycji zmieniono też nazwę po raz ostatni na „Scenę na Starówce" a uroczysta inauguracja Sceny „Na Starówce” miała miejsce 27 września 2008 roku.

Repertuar Kina „Na Starówce”

Żorskie kino posiada niesamowity repertuar. Pomimo bardzo szybko rozwijającej się komercjalizacji i różnym modom jest to miejsce, gdzie można poczuć magię prawdziwego kina. Wyświetlane są w nim produkcje zarówno światowe, seanse 3D oraz filmy bardziej ambitne. Dla urozmaicenie zostały wprowadzone seanse Małej Akademii Filmowej i słynne już „Czwartki Konesera", które do dziś cieszą się dużą popularnością.
W kinie jest kilka imprez, które są dla niego bardzo charakterystyczne m. in.: Walentynki w kinie, Dzień Kobiet w kinie, Seanse promocyjne z okazji Dnia Dziecka, Urodzin Miasta, Akcja Lato i Zima w kinie, Kino Letnie, Maraton Halloween, Sylwester w kinie, Noc Oscarowa. A jakie wydarzenia odbędą się w najbliższym czasie w kinie „Na Starówce”? To i inne ważne informacje oraz bilety mogą Państwo sprawdzić na stronie biletyna.pl.