od 15.02.2025
Festiwal Piano Perspektywy
- Udostępnij
- Kopiuj link
OPIS
Kup BiletyKup Bilety
- Udostępnij
- Kopiuj link
🎹 Festiwal Piano Perspektywy: czeka na Ciebie niezapomniany i pełen emocji występ utalentowanych pianistów - wystapią: Adam Makowicz, Barbara Drazkov, Krzysztof Dys. Artyści Ci potrafią poruszyć serca słuchaczy i przenieść ich w magiczny świat dźwięków. Sprawdź wszystkie szczegóły na naszej stronie lub od razu zarezerwuj najlepsze miejsca! 🎶🌟
Festiwal Piano Perspektywy - więcej informacji
„Piano Perspektywy” to nie tylko festiwal, to prawdziwa uczta dla uszu i duszy.
Trzech wspaniałych pianistów, dwie generacje oraz trzy różne stylistyki.
Wystąpią: Adam Makowicz, Barbara Drazkov, Krzysztof Dys.
Artyści Ci potrafią poruszyć serca słuchaczy i przenieść ich w magiczny świat dźwięków.
Adam Makowicz to jeden z najwybitniejszych pianistów naszych czasów. Koncertuje na całym Świecie już od ponad 60 lat. W połowie lat 50., dzięki audycjom radiowym Music USA - Jazz Hour Willisa Conovera, amerykańskiego popularyzatora jazzu, zafascynował się tym gatunkiem muzyki, jego rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w wykonaniu takich mistrzów fortepianu, jak Art Tatum czy Erroll Garner. W roku 1962 wraz z trębaczem Tomaszem Stańką, Makowicz utworzył grupę Jazz Darings, która była – zdaniem niemieckiego krytyka i teoretyka jazzu, Joachima-Ernsta Berendta – „pierwszym europejskim zespołem grającym w stylu Ornette’a Colemana”. Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak oraz zespołem Novi Singers.
Od 1974 roku Adam Makowicz coraz częściej decydował się na samodzielne działania artystyczne, które spotykały się z dużym zainteresowaniem krytyki oraz publiczności. W 1977 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku, na zaproszenie Johna Hammonda, odkrywcy talentów i producenta płyt, odbył 10-tygodniowy kontrakt w klubie jazzowym The Cookery na Greenwich Village w Nowym Jorku oraz nagrał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia płytę "Adam". Wystąpił również w słynnej Carnegie Hall. Występował z najwybitniejszymi artystami jazzowymi, do których należą: Sarah Vaughan, Earl Hines, Teddy Wilson, George Shearing, Marian McPartland, Benny Goodman, Herbie Hancock, Phil Woods, Freddie Hubbard, George Mraz, Al Foster, Jack DeJohnette, Charlie Haden.
Po 1989 mógł odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz bardzo często i regularnie.
Barbara Drazkov Barbara Drazkov to pianistka, preparatorka pianin, kompozytorka i performerka mieszkająca w Brukseli.
Po studiach w poznańskiej Akademii Muzycznej, jako stypendystka Rządu Niemieckiego kontynuowała naukę w Kolonii i Lubece. Następnie przeniosła się do Hiszpanii, gdzie pracowała z muzykami flamenco i zespołami muzyki współczesnej w Sewilli.
Od 13 lat mieszka w Belgii i koncertuje na całym świecie m.in. w Operze w Sydney, NCPA w Pekinie, Auditorium w Rzymie, Teatrze Bunkamura w Tokio, Operze Narodowej w Amsterdamie, podczas Ars Musica w Brukseli czy na Enter Enea Festival w Poznaniu.
Związana jest z teatrami tańca współczesnego w Belgii, Holandii i Hiszpanii; komponuje muzykę do teatru i filmu animowanego.
Współpracuje z Leszkiem Możdżerem, Dominikiem Strycharskim, Piotrem Damasiewiczem, z hinduskim wirtuozem mridangamu Manjunath BC, z kongijskim artystą Sammy Baloji, z kompozytorami takimi jak Paweł Mykietyn, Szymon Brzóska, Nicholas Lens.
Znana jest ze swoich działań performatywnych jak np.: rowerowa trasa koncertowa Green Pianist, koncert w ciemnościach Niewidzialna Pianistka czy cichy koncert na słuchawkach, czyli manifest przeciwko zanieczyszczaniu miejsc publicznych muzyką Present from the Artist.
Drazkov kolekcjonuje stare, często zaniedbane pianina i daje im nowe życie poprzez swoje autorskie preparacje.
A czym jest preparacja? Przekonają sie Państwo podczas koncertu :)
Krzysztof Dys (rocznik 1982), polski kompozytor, pianista, improwizator jest jednym z bardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej.
Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej – 2007: III nagroda, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France – jak i muzyki jazzowej – 2006: II nagroda, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland; 2006: Grand Prix, „Jazz nad Odrą” Festival, kwartet Soundcheck, Wrocław.
Dys jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej. W roku 2015 na zaproszenie festiwalu Tzadik stworzył solowy recital poświęcony muzyce Mordechaja Gebirtiga. W roku 2021 na zaproszenie Mirona Zajferta skomponował i wykonał solowy recital fortepianowy “Trzy Rozmowy” na festiwalu “Muzyka Wiary Muzyka Pokoju”.
Współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia, NOSPR, a także z artystami takimi jak: Jacek Sykulski, Marek Napiórkowski, Nicole Mitchel, Marc Almond, Evan Ziporyn, Jean-Luc Ponty, Paolo Fresu, Wacław Zimpel, Theo Jorgensmann, Gerd Dudek, Adam Bałdych, Lena Piękniewska, Monika Borzym, Gaba Kulka, Czesław Mozil i wielu innych.
Współpraca Dysa z Bałdychem zaowocowała aż dwoma znakomitymi albumami wydanymi przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo ACT: „Sacrum Profanum” oraz “Poetry” ze specjalnym udziałem Paolo Fresu na trąbce. Dys wystąpił również jako solista w nagraniu „Kuyawiaka” Adama Bałdycha z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, albumu stworzonego na specjalne zamówienie PWN.
Od 2020 koncertuje wspólnie z Moniką Borzym. Ich muzyczna przyjaźń zaowocowała nagraniem albumu w duecie pt. „Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys”.
Krzysztof niezwykle ceni sobie również współpracę z awangardowym klarnecistą, laureatem Paszportu Polityki Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem. Wspólnie stworzyli trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów.
Na Festiwalu Piano Perspektywy usłyszycie klasyczne oraz odkryjcie nowe brzmienia fortepianu, znajdziecie się w przestrzeni, gdzie dźwięki stają się mostem pomiędzy ludzkimi sercami. Warto będzie tego doświadczyć.
CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ WIĘCEJ
Bilety
Brak wydarzeń
Brak wydarzeń
Recenzje i opinie: Festiwal Piano Perspektywy
Jak działają recenzje?
Olsztyn, 25.08.2024
Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza
Olsztyn, 25.08.2024
Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza
Olsztyn, 25.08.2024
Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza
Olsztyn, 25.08.2024
Olsztyńska Scena Jazzowa Mirka Mastalerza