inne

Elektra_Opera. Czytanie Performatywne. Reżyseria Tomasz Cyz

inne

Elektra_Opera. Czytanie Performatywne. Reżyseria Tomasz Cyz

Elektra_Opera. Czytanie Performatywne. Reżyseria Tomasz Cyz - Bilety

Elektra_Opera.

W Czytelni słów i dźwięków Elektra odbędą się dwa działania poświęcone tej operze:

  • Elektra_studium: czytanie performatywne chce przybliżyć jedną z najważniejszych wersji mitu Elektry w światowej literaturze. Oddać głos tej, która tak rzadko przemawia swoim własnym.
  • Elektra warsztaty: działania performatywne – trzy całodniowe warsztaty inspirowane postacią Elektry i formą opery.

Elektra_studium 5 grudnia godz. 19.00

Czytanie performatywne libretta opery Richarda Straussa, autorstwa Hugo von Hofmannsthala (w przekł. Agnieszki Kłopockiej)

W czytaniu wezmą udział aktorzy warszawskich teatrów (TR Warszawa, Teatr Narodowy, Teatr Współczesny): Magdalena Kuta (Elektra), Maria Maj (Klitemnestra), Monika Kwiatkowska (Chryzotemis), Mirosław Konarowski (Egist), Przemysław Stippa (Orestes), Olga Stokłosa, Weronika Bartold, Pola Błasik i Zuzanna Lit (Służebne). W finale usłyszymy fragmenty monologów Elektry z opery Straussa w wykonaniu Katarzyny Hołysz (sopran) oraz Yaryny Rak (fortepian). Całość zostanie wzbogacona o brzmienia elektroniczne autorstwa Marty Śniady. Autorką scenografii jest Karolina Bramowicz, reżyserii świateł – Katarzyna Łuszczyk, autorem koncepcji i reżyserem jest Tomasz Cyz.
Opera Elektra Straussa do libretta Hugo von Hofmannsthala miała premierę w 1909 roku, ale mimo dwóch polskich inscenizacji (1971 i 2010) nie weszła do polskiego krwioobiegu operowego. A przecież jest arcydziełem.

Elektra Straussa do libretta Hugo von Hofmannsthala miała premierę w 1909 roku. Polską premierę dzieła przygotowano w 1971 roku (Teatr Wielki w Warszawie, dyr. Jan Krenz, reż. Aleksander Bardini), kolejna inscenizacja miała miejsce również w Warszawie dopiero w roku 2010 (dyr. Tadeusz Kozłowski, reż. Willy Decker). Oznacza to, że ta opera nie weszła do polskiego krwiobiegu operowego. A jest przecież arcydziełem, dziełem bezdyskusyjnie wspaniałym: od pierwszego akordu – żałobnego tematu Agamemnona – olśniewającego i przerażającego zarazem.

Elektra_studium: czytanie performatywne chce przybliżyć jedną z najważniejszych wersji mitu Elektry w światowej literaturze. Oddać głos tej, która tak rzadko przemawia swoim własnym. Przecież Strauss w 1906 roku oglądał premierę dramatu Hofmannsthala Elektra (z wcielającą się w tytułową rolę Gertrudą Eysoldt, którą wcześniej widział w Salome Wilde’a i od razu zdecydował się na stworzenie operowej wersji historii) i niemal zagarnął ten dramat, rzadko wykonywany od czasu premiery opery w Dreźnie na scenie dramatycznej.

Jak pisał w Zjadaniu bogów Jan Kott (jeden z najważniejszych badaczy tragedii greckiej), Elektra znajduje się w sytuacji przymusowej, w sytuacji wyboru fundamentalnego i narzuconego zarazem, bo zabrane zostało jej miejsce społeczne, które jej przynależy. „Każdym słowem przypomina przeszłość”, „jest tą, która pamięta i nie może zabić”. Jak zapamiętamy ją dziś my, mówiącą słowa Hofmannsthala, śpiewającą frazy Straussa?

Elektra Straussa to niezwykłe, rozpisane w filmowych niemal sekwencjach studium zemsty. Oto Elektra cierpi z powodu braku ojca Agamemnona, zamordowanego przez jej matkę Klitemnestrę i kochanka Egista. Nienawidzi bliskich, gardzi mykeńskim dworem, żyje w odosobnieniu. Jej jedyną powiernicą jest siostra Chryzotemis. Targana wyrzutami sumienia, nie mogąca spać Klitemnestra pyta Elektry, jak przebłagać bogów. Córka odpowiada, że jedynie ofiara złożona z krwi matki przez brata Orestesa pomoże cofnąć klątwę nad domem Atrydów. Ale okazuje się, że Orestes nie żyje. Elektra chce sama dokonać zemsty, ale gdy wykopuje topór, którym zabito Agamemnona, zjawia się Orestes. Dopełnia zemsty, ale to nie przynosi ukojenia Elektrze, która umiera w ekstatycznym tańcu.
Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania online lub w Punkcie Informacyjnym Mazowieckiego Instytutu Kultury

Dostępność:

  • pętla indukcjna

Elektra warsztaty: Działania performatywne - 5,11,18 grudnia godz. 10-18

Co to znaczy pałać chęcią zemsty, nosić w sobie złość. Jak transformować ogień agresji albo ociężałość chandry w twórcze paliwo? Jak transformować emocje w działanie twórcze?

W cyklu ELEKTRA_studium odbędą się 3 całodniowe warsztaty inspirowanych postacią Elektry i formą opery. Zajmiemy się odzyskiwaniem głosu i ciała, tworzeniem kompozycji muzycznych i ruchowych, realizacją kostiumów, masek, budowaniem postaci, działaniami performatywnymi i typograficznymi a także animacją poklatkową.

Elektra_warsztaty to unikalna okazja by w towarzystwie i przy wsparciu artystów twórczo się wyżyć i poeksperymentować, a nawet kompletnie wyjść z siebie. Tylko od Ciebie zależy, czy dasz się wprowadzić na „szeroki przestwór oceanu”! Zapraszamy Cię do wspólnej zabawy i odkrywania w sobie szaleństwa.

Zachęcamy do uczestnictwa w pełnym cyklu: 5, 11 i 18 grudnia, ale jest możliwość wzięcia udziału w części zajęć.

Zapisy przyjmujemy do 1 grudnia na adres: elektra@mik.waw.pl. Na każdy warsztat zapraszamy maksymalnie 10 dorosłych osób (18+).

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Elektra_Opera. Czytanie Performatywne. Reżyseria Tomasz Cyz

Brak recenzji

Polecane z kategorii inne